Vnější stínění oken a jeho vliv na vnitřní prostředí

Pohodlí uvnitř domu ovlivňuje řada různých faktorů. Ten nejběžnější, a možná pro spousty z nás nejdůležitější, se týká designu. Rozhodně to však není faktor jediný. Neméně důležitá kritéria jsou tepelná pohoda, dobré osvětlení a energetické úspory.

Hezky zařízený slunný byt či dům může být nejen lákavou představou pro bydlení, ale když to přeženeme, i noční můrou. Klíčové slovo zde totiž není hezky zařízený, ale slunný. Nebo možná ještě jinak, tím nejdůležitějším je, jak majitel nebo architekt či projektant s tímto faktem naloží.

Přímé sluneční záření ve vnitřních prostorech má na kvalitu vnitřního prostředí obrovský vliv, příznivý i nepříznivý. Pod pojmem přiznivý vliv si lze představit schopnost urychlovat odbourávání (oxidaci) různých škodlivin, ničit viry, bakterie, sterilizovat vzduch, pozitivně ovlivňovat psychiku člověka. Negativně pak může působit kvůli velkému kontrastu jasů mezi ozářenými a neozářenými plochami, odrazu světla od lesklých předmětů a velkému množství sluneční energie, jež vede k nadměrnému vzestupu teplot především v letním období.

Ostré sluneční záření dopadající na zasklení oken se sice z části odrazí (cca 11 % u dvojskla nebo 15 % u trojskla), ale z větší části je skly pohlceno (cca 25 %, resp. 35 %) nebo projde dovnitř místnosti (64 %, resp. 50 %). Skla oken, stěny a předměty v interiéru se pohlceným zářením ohřejí. Výsledkem mnohdy je, že se z krásně vybavené a útulné místnosti stane neobyvatelný prostor. Řešením je stínicí technika. Její účinek na kvalitu života je natolik významný, že si vždy zaslouží kvalitní návrh. V České republice se však bohužel neřeší dostatečně brzy a často se vybírá to nejlevnější řešení.

Vnější stínění oken

Chceme-li zamezit přebytečnému slunečnímu svitu a zároveň se vyhnout nadměrnému vzestupu teplot, je zapotřebí sluneční záření zastavit ještě dřív, než dopadne na okna budovy a začně je ohřívat. Ideálním řešením je tedy vnější stínění oken, které je v porovnání s meziskelním nebo vnitřním stíněním nejúčinnější a to i několikanásobně. Ani pro naše předky to nebyla žádná novinka, o čemž svědčí fakt, že téměř u každé starší stavby lze vidět listnaté stromy, které v létě svým listovím stíní okna domu. V zimě, když listy opadají, naopak nic nebrání, aby Slunce svým světlem a teplem zásobilo dům. Zatímco dříve byla tato možnost prakticky jediná, dnes jich je více. Jedním z nejlepších řešení jsou venkovní rolety a screenové clony dodávané například společností Building Plastics pod obchodní značkou MINIROL.

Rolety

Rolety chrání uživatele nejen před nadbytkem světla a světelným zářením, ale v případě jejich roztažení umí zamezit i tepelným ztrátám v zimních měsících. Pozitivně tak ovlivní nejen klima v interiéru, ale i peněženky jejich majitelů. Díky materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, dokáží rovněž snížit hluk přicházející z venku do budovy a v případě povětrnostních vlivů chránít sklo i rám okna.

Společnost Building Plastics používá pro výrobu rolet kvalitní hliníkové lamely lišící se od sebe tvarem, rozměry, vlastnostmi a technologií výroby. Zvolit lze lamely extrudované nebo válcované, jež jsou vyplněné PUR pěnou zajišťující vyšší tepelnou ochranu oken. V případě zájmu pak lze lamely opatřit perforací, respektive průhledy v jejich zámku. Pokud je roleta zcela roztažená, nijak se to neprojeví. Jakmile se však trochu vytáhne, zámky se otevřou a do místnosti může skrze otvory pronikat malé množství světla.

Přečtěte si také:

Screenové clony

Screenové clony jsou funkcí trochu podobné roletám. Z jiného pohledu jde však o jedinečný produkt s velkým architektonickým potenciálem. Screen, jak se cloně zkráceně říká, účinkuje nejen jako ochrana proti palčivému slunečnímu záření. Umožňuje výhled ven a zároveň dobré osvětlení cloněných prostor i v roztaženém stavu. Lidé zvenku přitom dovnitř nevidí (tento efekt lze zajistit po setmění i přiměřeným nasvícením clony zvenčí). Vedle světla ovlivňují screeny také toky sálavého tepla; při správném návrhu screen zlepší tepelnou bilanci budovy. Screenové tkaniny mají širokou škálu barevných odstínů a téměř neomezenou životnost. Společnost Building Plastics a značka MINIROL mají v této oblasti české prvenství.

Firma Building Plastics vyrábí screenové rolety z tkanin Serge a Soltis. Serge je utkána ze skelných vláken potažených PVC materiálem. Jádro ze skleněného vlákna vytváří základní strukturu, jež přináší takové výhody jako je například výjimečná stabilita rozměrů a nesnadná hořlavost. Barevný PVC potah vykazuje trvanlivost a UV stabilitu. Látka Soltis je oproti Serge vyrobena odlišnou technologií. Základem této textílie jsou polyesterová (PES) vlákna, která jsou nejprve utkána do vazby, následně předepínána do všech čtyř stran a oboustranně potahována PVC. Předepínání zabezpečuje vysokou plošnou stabilitu a pevnost, PVC potom vysokou barevnou stálost.

O screenových roletách jsme psali:

Závěr

Česká republika ani zdaleka nevyužívá potenciálu, který jí nabízí běžně dostupný sortiment vnější stínicí techniky. Za většinou oken vídáme stínící techniku, jež zdaleka nedosahuje účinnosti vnějších rolet nebo screenových clon. Rolety nebo screenové clony na venkovní straně okna nejenže chrání místnost před přebytky světla. V létě také chrání vnitřní prostor před zvyšující se teplotou a v zimě omezí ztráty tepla.

Autor: Honza Hejhálek
Foto: Archiv firmy