Výběr střešního okna aneb není trojsklo jako trojsklo

Vybírat dnes nějaký výrobek není jednoduchá věc, projít si veškeré dostupné informace stojí spoustu námahy a času. U střešních oken to platí dvojnásob. Žijeme v době, kdy marketing udává směr a reklama jako nástroj pak jednoduše směřuje všechny jedním směrem. Ve stylu „víc proužků, víc adidas“ pak automaticky saháme po připraveném produktu bez ohledu na to, jsme-li odborník nebo úplný laik. Toto přirovnání jsem uplatnil na situaci nabídky zasklení střešních oken. Ještě v loňském roce to platilo, letos je to zcela jiné.

Trojsklo u střešního okna znamenalo záruku tepelných parametrů Uw = 1,0 W/m2K a méně a současně hlukový útlum Rw = 37 dB a více. Hodnoty do Uw = 1,1 W/m2K byly nabízeny ve dvojsklech, hlukový útlum 32 až 39 dB. Letošní rok však zaznamenal výrazný posun – bohužel nesprávným směrem. Na trhu se jako z čistého nebe objevila střešní okna s tzv.”ekonomickým trojsklem”. Ona pomyslná hranice mezi dvojskly a trojskly se posunula do níže a musím říci, že významně. Pokles hodnoty na Uw = 1,1 W/m2K je asi možno považovat jako zanedbatelný, si asi řekne každý. Jde jen o desetinu, hlavně když okno splní doporučenou hodnotu součinitele prostupu tepla dle současně platné normy. Současně však hlukový útlum spadl na 32 dB, což už je významný posun a kdo se trochu zabývá touto problematikou, ví, jak velký rozdíl to je.

Zasklení pro „východní blok” – levné se stává drahým

Co vlastně způsobuje tak výraznou změnu parametrů. Zasklení a jeho skladba. Proč tomu tak je? Tlak na cenu a výrobní náklady. Podle všeho se však tato záležitost týká pouze tzv. „východního bloku”. V Německu se kupodivu tato nabídka vůbec neobjevila, přitom si nemyslím, že by tam tlak na snižování cen nebyl. Vraťme se však ke zmiňovanému trojsklu. Pokud vezmete trojsklo ve složení z venkovní strany 4 mm kalené sklo ESG, prostřední sklo 4 mm kalené sklo ESG a vnitřní sklo 2 × 3 mm lepené VSG, které následně porovnáte s trojsklem ve složení z venkovní strany 3 mm kalené sklo, prostřední 3 mm obyčejné plavené sklo a vnitřní sklo 3 mm obyčejné plavené sklo, pak i laik v tu chvíli vidí, v čem je vlastně rozdíl a proč je také rozdíl v ceně. Přidáte-li ještě informaci, že na první uvedené trojsklo výrobce poskytuje 15 let záruku na rozbití skla při krupobití, pak si nebudete myslet, že je to pouhý reklamní tah, protože ten rozdíl je znatelný a záruka opodstatněná.

Nezmínil jsem se ještě o vrstvách na jednotlivých sklech. Ať už se nazvou jakkoliv, vesměs se jedná o různá pokovení, kterými jsou pak dosahovány celkové vlastnosti. Za zmínku však stojí vrstva AntiTau, vrstva na vnějším skle z venkovní strany, která má za úkol snižovat tvorbu vnějšího kondenzátu – rosení okna z venkovní strany, nikoliv z interéru, kde to zná většina uživatelů jako významný problém, to je však jiná kapitola. Tedy vrstva AntiTau se na zmiňovaném trojskle nachází tak, jak je třeba. Pokud máte velmi dobře izolující zasklení, pak je jeho vnější sklo velmi chladné a ke zmiňovanému rosení z venkovní strany pak dochází. Izoluje-li zasklení méně, vnější sklo pak tak chladné není a k tomuto jevu nedochází. O důvod víc si tedy projít podrobnou skladbu zasklení nabízeného výrobku a pak teprve porovnávat jeho cenu.

Zasklení střešního okna významně ovlivňuje jeho celkové vlastnosti, je třeba připomenout, že neméně důležitý jsou rám a křídlo střešního okna. Na to se často zapomíná. Je třeba se držet vyváženosti, stejně jako je tomu u celé stavby. Nepomáhá předimenzování jednoho prvku a neposunutí dalších stejným směrem. U střešních oken a problematiky tepelných vlastností rámů, které se tlačí do pozadí před pozorností a jejich hodnoty se příliš nezmiňují, však stačí vnímat uváděné rozdíly hodnot zasklení Ug a celkových hodnot výrobků Uw. Mám-li dvě střešní okna pro porovnání shodně s Uw = 1,1 W/m2K a jedno je opatřeno zasklením o hodnotě Ug = 1,0 W/m2K, pak vidíme, že rozdíl je minimální a okno bude mít vysoce kvalitní rám. Pokud druhé pro dosažení stejného Uw potřebuje zasklení Ug = 0,6 W/m2K, vidíme, že rozdíl je zásadní a rám tedy bude mít zcela jiné vlastnosti. Problematika rámů by zabrala mnohem více, zmínka je jen doplněním k článku.

Závěr

Pokud se budete rozhodovat, zda-li střešní okno s dvojsklem nebo trojsklem, pak mohu jen konstatovat, že se v dnešní době může lehce stát, že pro Vás bude lepší dát přednost kvalitnějšímu oknu s dvojsklem před jiným s trojsklem, nicméně pokud zvolíte kvalitní okno s trojsklem, pak chybu neuděláte. Věřím také, že Vám článek pomohl vysvětlit, že dnes není trojsklo jako trojsklo, a proto svému dodavateli zadáte rovnou jednoznačný požadavek, jaké tepelné a hlukové vlastnosti od svého střešního okna očekáváte. Když nabídka dorazí, pozorně ji pročtete a zjistíte, zda Vámi zadané požadavky splňuje.

Fotogalerie

Autor: Ing. arch. Zdeněk Dvořák
Foto: Archiv firmy