Vyšlo Stavebnictví a interiér srpen 2018

Naši pravidelní čtenáři již mají srpnové vydání časopisu Stavebnictví a interiér. Vedle zajímavé architektury (EKOM v Piešťanech, Bydlení pod Tatrami, Klinika Dr. Pirka, pražské nominace na Českou cenu za architekturu) tu naleznete zajímavosti z oblasti oken a dveří, včetně luxusního kování a techniky při jejich montáži. Dále články o zdicích materiálech, cementu s lepšími vlastnostmi, světlovodech, vzduchotechnice. Poradíme Jak na krásnou terasu a co to je, Když se řekne dlažba. Popíšeme si Vodopropustný beton a jeho realizaci v Bratislavě. Nosným tématem je architektura, urbanismus a krajinotvorba, které v létě chladí a v zimě hřejí. Zajímavý je článek novinářky Sary Golling Důvod pro bílé střechy: šetření peněz, chladnější léto, který se týká města Rossland (Kanada), a které jsme si dovolili porovnat s podobně velkým městem Chrast (ČR).

Úvodník SI 2018

Hlavním smyslem blázince kolem globálního oteplování (GO) je strašit, nikoli informovat. Do srpna se čekalo na tropická tepla a pak nastal povyk. Server SeznamZprávy.cz pod názvem Vedra k zalknutí. Můžeme si za ně sami? uvedl ekologického úderníka Jana Rovenského, jenž „kope“ za byznys Greenpeace. Ten řekl, že je laik, že neví, proč CO2 otepluje planetu, ale že věří vědcům, z nichž dva jmenoval. Kde ale jsou ti vědci?

Vědci obecně mluví málo, vědecká komunita je totiž nesmlouvavá. Můžete říkat, co chcete, když se ale ukáže, že jste lhali, směje se Vám. Vědci o to nestojí, a tak mluví jen když mají jistotu. Ta ale v této oblasti chybí. To politici, ti jsou jiná káva. Zejména EU chrlí stále blouznivější směrnice Carbon free, aniž by někdo tušil, jaký mají smysl.

Jako děcko si pamatuji, že léta byla chladná a zimy ledové. Topilo se uhlím, hustý kouř z tisíců komínů stoupal k nebi. Saze a popílek, mlhy a inverze. Špinavé prostředí snižuje teploty, Slunce těžko proniká k Zemi. Naopak dnes je vzduch čistý a Slunce Zemi účinně ohřívá. K tomu přispívají i architektura a urbanismus, které vytvářejí městské tepelné ostrovy. Vodu, která naprší do měst, odvedeme kanalizací do řek a do Hamburku, místo aby se tu odpařovala a chladila absorpcí obrovského výparného tepla.

Co když CO2 ve skutečnosti oteplování brzdí a EU tak šlape sice dobře, ale na špatný pedál? Atmosféra není zahradní pařník, kam snadno vstoupí horké Slunce, ale ven už se nedostane skoro nic. Ani teplý vzduch, ani horké sálání. Tohle že dělá v atmosféře CO2?

K dovršení zmatku kolem GO naše vrcholová stavební technika tepla, která nepřetržitě tleská lidem typu Rovenský, razí teorii, jež tepelné záření skoro ignoruje. Důkazem je známý tepelný odpor při přestupu tepla na venkovních plochách 0,04 m2K/W a řeč je o plochách, na které svítí ostré slunce a působí chladná obloha. Pohled do jeho struktury říká, že asi 80 % přestupu připadá na vedení a proudění tepla a jen 20 % na sálání a sluneční záření.

To je čirý nesmysl, poměr je spíš opačný. Důsledkem je, že naše stavebnictví řeší jen teplovzdušnou tepelnou techniku, tzn. hlavně zimu, ale přehlíží léto a jeho mohutné zářivé děje. Tak silné, že mohou v zimě podstatně snížit domovní spotřebu energie, ale v létě udělat z domů sauny.

V tomto čísle na několika konkrétních příkladech ukazujeme, že když vezmeme do hry zářivé tepelné toky a správně je uchopíme, spotřebují naše domy podstatně méně energie v zimě a naopak v létě se vyhnou nepříjemným přebytkům tepla, často i bez klimatizace.

Za celou redakci přeji příjemné čtení

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Shutterstock