Wellness hotel Rajská zahrada

Nedaleko skalnatého ostrohu historického centra Nového Města nad Metují protéká řeka Metuje, která je jednou z typických dominant tohoto města. Její meandry poskytují rostlinám kolem nezbytnou vláhu a obyvatelům či návštěvníkům spousty krásných pohledů, připomínajících doslova Rajskou zahradu. Není tedy divu, že když v těchto místech vznikl wellness hotel, začlenil tyto obrazy do svého názvu.

Wellness hotel Rajská zahrada se nachází v místech bývalé tiskárny úspěšného podnikatele Theodora Böhma, kterou v roce 2002 koupila jako brownfield firma CLITIA a.s. Dnes je tvořen třemi budovami, novou vyhlídkou, zahradou a řekou. Jeho součástí je 21 pokojů, 3 apartmány, wellness centrum s bazénem, fitness, konferenční sál a restaurace. Hlavní architektkou je Helena Dařbujánová.

  • Lokalita: Komenského 70,Nové Město nad Metují
  • Ateliér: DAD STUDIO s.r.o.
  • Dodavatel: STYLBAU, s.r.o.

Architektonická koncepce

Přestože investor koupil pozemek v roce 2002, větší změny se začaly odehrávat o osm let později. Konkrétně v roce 2010, kdy vstoupila na pozemek paní architektka, kterou oslnil potenciál, jenž místo nabízelo. Netknutá příroda, skály, dokonalé výhledy do krajiny či centra města naznačovaly, že pokud se stavba správně uchopí, nabídne návštěvníkům něco unikátního. Malebná dřevěná veranda, nápadně připomínající díla slavného architektka Dušana Jurkoviče, se potom stala základním motivem celého hotelu. „Dušan Jurkovič, který v Novém Městě nad Metují působil, je jeden z mých oblíbených architektů a já se domnívám, i když prokázané to není, že drobná veranda vznikla pod jeho vedením. Bohužel byla v takovém stavu, že se nám ji nepodařilo zachránit. Rozhodla jsem se však, že nový hotel bude odrazem od této stavby a poctou slavnému architektovi," prozradila architektka Dařbujánová.

Wellness hotel Rajská zahrada tak kopíruje některé prvky Dušana Jurkoviče a přenáší je do nových, moderních materiálů. V některých fázích se možná pohybuje na úzké hranici mezi krásou a zoufalstvím. Ale i to má svůj záměr. Hotel má působit na emoce, vyjadřovat radost ze života, poezii, úsměv. A ukazovat, že i v životě každého z nás je hranice mezi krásou a zoufalstvím mnohdy velmi úzká.

Realizace

Ačkoliv investor obdržel s nákupem pozemku také návrh na revitalizaci, musel projekt na poslední chvíli měnit. Neobsahoval totiž například konferenční místnost, wellness, zkrátka věci, které si investor představoval. Nové vize si však vynutily nový geologický průzkum a ten ukázal, že skalní masiv, na kterém se měla postavit nová budova společně s místem pro odpočinek či relaxaci, není stabilní. Bylo tedy zapotřebí ho sanovat, zajistit a zvětšit základy celé stavby. Teprve pak se mohlo pokračovat.

Dnes si návštěvník všimne zejména konstrukce nad povrchem země. Kromě skleněné věže, jež je v noci krásně osvětlená, rozhodně zaujme fasáda z grafického betonu, která se v České republice objevuje spíše výjimečně. Tato technologie, založena na patentovaném vynálezu architekta Samuli Naamanky, aplikuje zpomalovač tuhnutí na speciální membránu se záměrem vytvořit určitý grafický vzor, jenž je tímto přenesen na povrch betonu. Ve Wellness hotelu Rajská zahrada je využit především jako odkaz na architekta Dušana Jurkoviče.

Podobné vzory se pak opakují i v interiérech, které jsou jinak navrhovány tak, aby nijak zvlášť neupoutávaly pozornost. Čistě, jednoduše. Důvod je zřejmý. To nejhezčí, co lze uvnitř budovy orientované do zahrady vidět, jsou výhledy do krajiny či centra města. Pokud se však přeci jen nenecháme unést těmito pohledy a zaměříme se na vnitřek budovy, můžeme si všimnout spousty jednoduchých, avšak designových skvostů. Ty jsou ostatně od jedněch z nejlepších designérů jako je například Tom Dixon, Phillip Starck či Patricie Urquoila.

Vedle hlavní budovy se nachází věž, obsahující tři apartmány a vyhlídkovou terasu přístupnou veřejnosti. Jednotlivé apartmány jsou pojmenovány podle významných osobností, které v Novém Městě nad Metují působily. Konkrétně se jedná o pány Jurkoviče, Máchu a Bartoně. Přes vyhlídkovou terasu se lze vydat do zahrady. I ta je přístupná veřejnosti a upoutá nejen rostlinami, které jsou vysázeny tak, aby se v průběhu roku celá zahrada barevně proměňovala, ale rovněž chodníky a zdmi. Opěrné zdi jsou totiž realizovány na sucho, tedy bez použití malty či betonu.

Spolupráce

Ve spoustě případech existuje napětí mezi investorem, architektem, případně památkáři. Výsledkem jsou kompromisy, které často snižují konečnou kvalitu stavby. Wellness hotel Rajská zahrada je mimo jiné zvláštní i tím, že zde bylo toto napětí zcela minimální.

Tab.: Někteří výrobci materiálů a technologií, dodavatelé

OknaWindow Holding a.s. (Otherm)
Stínicí technikaHELLA stínící technika s.r.o.
NábytekTON a.s., Helena Dařbujánová, La Palma, Polstrin
Fasáda – Grafic Concrete FinskoDywidag Prefa a.s.
Tepelná čerpadlaPZP KOMPLET a.s.
OsvětleníAteh, spol. s r.o., BROKIS s.r.o., PRECIOSA - LUSTRY, a.s., Artemide
BazénAKVAHELP METAL spol. s r.o.
VýtahySCHINDLER CZ, a.s.
Designová umyvadlaVilleroy & Boch Czech s.r.o.
Splachovací armaturyVIEGA s.r.o.
KlikyMaterial & Technology s.r.o.

Paní architektka Dařbujánová si chválila spolupráci nejen s investory Ing. Lukášem a Ing. Dynterou, ale rovněž spolupráci s panem Ing. Mathesem, který byl tou dobou na stavebním úřadu, a s autory výtvarného manuálu Matyášem Chocholou a Barborou Kleinhamplovou. Výsledkem je budova, která se účastní soutěže Stavba roku 2014 a jež rozhodně přitáhne pozornost mnoha lidí.

Autor: Honza Hejhálek
Foto: Ondřej Polák, Petr Karšulín