Začisťovací okenní lišty – hezčí okna levněji a rychleji

Aktualizováno: 12. 7. 2016

I když je doba masivní výměny oken za námi, stále se setkáváme s názory, dokonce i z řad výrobců oken a stavebních firem, že tzv. APU lišty, určené k čistému provádění ostění oken a dveří z obou stran, „jen tahají peníze z kapes investora“. Tyto lišty ve skutečnosti usnadňují a zrychlují práci, zlepší technickou kvalitu připojovací spáry a také estetiku, chcete-li krásu výsledku. Stavební firmě s dobrou organizací práce vyjde toto řešení i levněji.

Začisťovací okenní lišty – hezčí okna levněji a rychleji

Možná nejlepší způsob, jak si vše ověřit, je zkrátka rozhlédnout se kolem sebe. Ať už se projdete kolem opravených domků v kterékoliv tuzemské vesnici nebo navštívíte známé v paneláku, zpravidla se vám naskytne stejný obraz. Relativně nová okna sice září čistotou, ale zeď kolem rámu je i vzhledem k nepoužití APU lišt popraskaná nebo rovnou vydrolená.

Výrobcem těchto PVC okenních lišt je česká firma MATEICIUC, a.s., která patří k zavedeným a prověřeným výrobcům kvalitních plastových profilů. Jejich použití je profesionálním řešením detailů na stavbách. Samotným uživatelům domů přinášejí kýženou úsporu energie, prodloužení životnosti fasád, zvýšení funkčnosti a estetičnosti staveb. Ke stálému výrobnímu sortimentu značky MAT patří jak jednoduché „U“ lišty s dilatací, tak profily opatřené sklovláknitou tkaninou pro začištění a dilatující spojení omítky s rámem okna nebo dveří v kontaktním zateplovacím systému ETICS. Začišťovací okenní lišty velkou měrou přispívají ke kvalitnímu provedení ostění.

Trhlina vzniklá mezi mezi oknem a omítkou
Trhlina vzniklá mezi mezi oknem a omítkou

Jedním z nejexponovanějších míst při navrhování a realizaci zateplování ETICS je napojení parapetu a ostění. Společnost MATEICIUC vyvinula ve spolupráci s obchodním partnerem HPI-CZ Hradec Králové speciální lištu, která umí chytře a esteticky vyřešit tento kritický detail. Profil pro boční napojení parapetu je vhodné použít tehdy, kdy je parapet řešen bez bočních výřezů v izolantu ostění (ty způsobují v dnešní době nepřípustné tepelné mosty). Tento výrobek je jedním z průkopníků funkčního řešení tohoto detailu ETICS s tímto typem parapetu. Napojení parapetu je obecně v rámci budovy jedním z nejvíce namáhaných míst, a to jak z hlediska dilatace, tak z hlediska slunečního záření, působení deště, větru, krup, sněhu apod.

Při použití APU lišt je provedení ostění krásně čisté a bez prasklin
Při použití APU lišt je provedení ostění krásně čisté a bez prasklin

Trvalé a spolehlivé napojení do stěrkové hmoty a omítky ostění je řešeno integrovanou sklovláknitou perlinkovou tkaninou. Tento relativně jednoduchý výrobek umí nejenom odvádět stékající vodu z ostění, ale umožňuje dilataci (délkovou teplotní roztažnost) parapetu bez následného vzniku trhlin a prasklin v ostění. Při použití a správném zabudování dosáhnete vzhledově dokonalého řešení tohoto detailu zateplovacího systému.

Na připojené fotodokumentaci je dobře vidět, jaký může být rozdíl mezi kvalitně zhotoveným ostěním pomocí okenních a dveřních začisťovacích lišt a běžným provedením bez nich. Zkušený zručný zedník dokáže bez APU lišť, jak se jim běžně říká, zhotovit také funkčně kvalitní a pohledné ostění. Žádá si to ale mnohem více pozornosti, trpělivosti, přesného měření a hlavně času, než při práci s lištami.

Použití začisťovacích a rohových lišt značky MAT

Co lze očekávat od řešení systémem plastových profilů s armovací síťkou?

  • Zkrácení času ukončovacích prací při osazování oken, ale i jiných kritických míst na zateplené fasádě, jako jsou rohy, dilatace apod. je až 15 %, při dostatečné praxi i více.
  • Usnadnění nahazování či natažení omítky prostřednictvím vodicí lišty u okenního začišťovacího profilu.
  • Rovnoměrné nanesení, tloušťka omítky je dána rozměrem okenního začišťovacího profilu.
  • Osazením lišt získáme ostré kontury rohů a hran podél celého ostění.
  • Zamezení vzniku častých trhlin mezi okenním rámem a omítkou, díky začlenění pěnové pásky. Praskání je častější u plastových oken, které vykazují vyšší tepelnou roztažnost.
  • Omezení vniknutí vlhkosti a nečistot pod omítku a do připojovací spáry včetně mikroorganizmů a plísní.
  • Přispění k tepelné izolaci.

Pohled na ručně zapracovaná okna vás může dlouho mrzet. Ruční zapracování ostění už totiž nejednou způsobilo, že investor reklamoval poškrábané okno nebo rám a žádal jeho výměnu. Takováto řízení jsou pro všechny zúčastněné strany velmi nepříjemná. Při použití začišťovacích lišt můžete okna s rámy úspěšně chránit před znečištěním a poškrábáním ochrannou fólií, která se uchytí na lepicí část okenního začišťovacího profilu. Po dokončení ostění se fólie snadno odstraní i s odlamovací částí začišťovacího profilu. Výrobek je samozřejmě možné použít i na vnitřní ostění.

Začisťovací lišty, určené k čistému provádění ostění oken a dveří jsou dobře investované peníze. Oproti klasickému ručnímu zapracování usnadňují a zrychlují práci, zvýší kvalitu připojovací spáry a architektonický dojem výsledku. Pokud hledáte efektivní a estetické řešení, určitě se vám budou líbit. Jejich aplikace je snadná a dokonalý výsledek je zaručen! Přesvědčte se na youtube kanálu společnosti MATEICIUC, a.s.

Ne ojedinělým výsledkem klasického zednického zapracování jsou „kulaté“ rohy a špinavé okenní rámy
Ne ojedinělým výsledkem klasického zednického zapracování jsou „kulaté“ rohy a špinavé okenní rámy
¹) Autor čerpal z technické dokumentace spol. Mateiciuc, a.s.
Kontakty:
MATEICIUC a.s.
Ke Koupališti 370/15, 742 35 Odry
Tel.: +420 556 312 411
E-mail: marketing (zavináč) mateiciuc (tečka) cz
http://www.mat-plasty.cz
(aktualizace kontaktu: 20. 6. 2016)
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek¹)
Fotografie: Archiv firmy

Diskuze k článku

počet příspěvků: 1, poslední 05.03.2018 12:20, vstoupit do diskuze

Více článků

Inovativní řešení oken pro energeticky úsporné domy

Inovativní řešení oken pro energeticky úsporné domy

Okna, která vyhoví náročným požadavkům na tepelnou izolaci a přitom umožní s jejich instalací snadno namontovat i další funkční prvky, jako jsou…
celý článek

Užitné vlastnosti oken by měl určit investor

Užitné vlastnosti oken by měl určit investor

Výběr okenního systému je velmi důležitý, zejména když si uvědomíme, že okno není jen pouhou výplní stavební- ho otvoru, ale technický prvek, který…
celý článek

Nejlepší celkový design prosklení památkových střech

Nejlepší celkový design prosklení památkových střech

Pražský Karlín se nádherně zabydluje. Kvalitu nových prostor ovlivňuje střešní prosklení – štíhlost konstrukce rámů a křídel, komfort otevírání i…
celý článek

Okna, světlo, teplo, vzduch a architektura

Okna, světlo, teplo, vzduch a architektura

Okna jsou očima, plícemi i energií domu, jsou nenahraditelná a jedinečná. Až okna dělají dům půvabným v  každém prostředí. Návrh a nákup oken…
celý článek

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)