Zdvihací technika ALP-LIFT

Tento článek by rád oslovil všechny správce vysokých objektů: majitele a provozovatele výrobních hal, skladů, velkoprodejen, sportovních, společenských a kulturních sálů, divadel, kin, aj. Pro všechny máme řešení na získání bezpečného a rychlého přístupu k práci ve výškách, jak v etapě dokončovacích operací výstavby objektu, tak zejména v etapě provozování objektů.

Nabídka se týká přístupu do výšek od 3 m do 14 m při montáži a údržbě osvětlení, klimatizace nebo podstropního vytápění, při montážích, opravách a revizích vestavěných výrobních linek, technologií, ozvučení, protipožárních systémů, při úklidu, čištění světlíků,...až po výzdobu a propagaci.

Vysoká produktivita práce

Společnost BRKA, s.r.o. nabízí i prodej a pronájem pojízdného lešení ALFIX a KRAUSE nebo celý sortiment žebříků KRAUSE. Ale pro bezpečné a rychlé montáže s minimálními nároky na počet osob nutné obsluhy (tedy s vysokou produktivitou práce) jednoznačně upřednostňuje již od r. 1994 prodávanou a pronajímanou zdvihací techniku ALP-LIFT.

Co je to ALP-LIFT?

  • ALP–LIFT (Aluminium – Last – Person –LIFT) je zkratka pro nákladní a osobní zdvihadla vyrobená převážně ze slitin hliníku a spojuje tuto techniku zvukomalebně s výškou Alp.
  • Pracovní (montážní) plošiny s nosností 140 kg (1 osoba a přítěž) s dosahem až 14 m. Napájení je standardně 230V/50Hz, na přání lze dodat i s napájením 400V/50Hz, 12Vss, 24Vss, 48Vss. Modelová řada pracovních plošin je poměrně obsáhlá a pro každého zájemce nabízí k výběru z několika možných variant: Pro práce v interiérech i exteriérech, pro častější přemisťování, pro práci v úzkých uličkách mezi stroji a regály, pro práci nad překážkami. U všech pracovních plošin ALP-LIFT je standardem nožní ovládání v koši, které uvolňuje ruce pro práci nebo přepravu materiálu. Standardem je i přepínání mezi ovládáním z koše nebo ze země stejně jako záložní zdroj po nouzové spuštění i při odstávce elektrického napájení.
  • Montážní (nákladní) vrátky pro zdvihání břemen hmotnosti až 300 kg do výšky až 7,5 m. Pohon může být ruční (klikou) nebo elektro-hydraulický, nově i čistě elektrický. Nejmenší z nich se vejdou do kufru běžného osobního auta, nejvýkonnější jsou sice těžké téměř 1/4 tuny, nicméně chytře uzpůsobené k manipulaci jedinou osobou. Bližší informace najdete na www.brka.cz

Jaké výhody dosáhneme použitím ALP-LIFTů

Dříve

Bezpečnostní předpisy – např. NV č.362/2005 omezují práce ze žebříku jen na krátkodobé fyzicky nenáročné práce za použití ručního nářadí a hmotností přepravovaného břemene max. 15 kg.

Pro práce s pojízdným lešením platí podobná omezení: Samotná montáž pojízdného lešení výšky cca 8–12 m je práce pro minimálně 3 lidi, kteří se nebojí nejen výšek, ale i skutečného rizika.

Uložit např. podlážku ve výšce 8–10 nebo 12 m a postavit se na ni v době, když ještě (nebo při demontáži, když již) schází zábradlí, je práce pro skutečně odvážné jedince. Osobní jištění předepsané pro takovou práci spadá do kategorie sice oprávněných, teoreticky správných, ale v praxi naprosto nesplnitelných bezpečnostních předpisů. Výstup a sestup u pojízdného lešení má charakter žebříku a přeprava břemen těžších než 15 kg nepřipadá v úvahu. Na horní pracovní podlážku již postaveného lešení je přeprava např. pomocí lana vykloněním přes zábradlí omezena nejen normovaným max. stranovým zatížením 0,4 kN v úrovni podlážky, ale i pudem sebezáchovy pracovníků za často subtilním zábradlím horní plošiny.

Nově

Právě zde nastupuje technika ALP-LIFT. Za zábradlím pracovního koše je zdvih i s břemenem několika desítek kg v ruce nebo uloženého na podlaze nebo zábradlí koše zcela bezpečný. Oproti montáži pojízdného lešení navíc několikanásobně rychlejší. Nejsou potřeba 3 pracovníci jako u montáže lešení, ale jen jeden jediný pracovník obsluhy. Pro manipulaci s plošinou i pro práci.

Potřebujeme-li pod strop dopravit břemeno hmotnosti několika desítek či stovek kilogramů, použijí se lehké montážní (nákladní) vrátky ALP-LIFT. Při ručním zdvihu (klikou) je naviják natolik jemný, že zdvihané břemeno lze výškově polohovat s přesností na mm. Elektrohydraulický zdvih je rychlejší a jistě pohodlnější. Jemným ovládáním proporcionálního ovladače lze dosáhnout i zde velmi přesného zdvihu.

Uživatelé zdvihací techniky

Nejpočetnější klientelou používající zdvihací techniku ALP-LIFT zatím v ČR nejsou provozovatelé a údržbáři hal, ale vzduchotechnici. Hned za nimi následují montéři atypických výstavnických expozic, montéři vrat a mříží, elektromontéři, ... a další montážní profese.

Škoda je, že právě montéři VZT využívají ve velké většině zdvihací techniku ALP-LIFT jen na 50 %. Pořízením montážních (nákladních) vrátků jejich investice do produktivity a bezpečnosti končí. Jen málo firem si spočítalo, že teprve kombinací osobní plošiny a montážního vrátku je využívána plná efektivita této zdvihací technologie. Na montážích tak může být nasazeno třeba jen polovina dnes přítomných montérů. Běžné VZT – potrubí (ale i jiná potrubí, segmenty vrat, podhledové panely, sálavé vytápění nebo drobnější ocelové konstrukce) je možno při důsledném využívání vrátků i plošin ALP-LIFT montovat pouze ve 2 lidech.

Autor:
Foto: Archiv firmy