Zhodnocení konference Dřevostavby v praxi 5

Ve dnech 3. a 4. listopadu 2011 proběhl v hotelu Skalský Dvůr u Bystřice nad Pernštejnem již pátý ročník konference Dřevostavby v praxi, kterou organizovala divize Rigips. Na akci přijelo přibližně 270 odborníků z projekčních a realizačních firem, které se specializují na výstavbu dřevostaveb.

Ve dvou odborných blocích s nosným tématem požární problematiky dřevostaveb přednášeli mluvčí z odboru prevence Generálního ředitelství HZS ČR, Profesní komory požární ochrany, Vysoké školy báňské Technické univerzity, Ostrava, Fakulty stavební a bezpečnostního inženýrství a také zkušení odborníci s mnohaletou praxí ze soukromých institucí. Diskuze, kterou toto téma rozvířilo, byla zajímavá určitě nejen pro dřevostavbaře, ale i pro hasiče.

Přednáškový sál konference s 270 posluchači

Teorie i praxe

Na dvoudenní konferenci bylo prezentováno 26 odborných přednášek. Řada z nich na další technická a stavební témata. Z 27 partnerských společností byli po celou dobu akce k dispozici technici, kteří představovali správná technologická řešení, možnosti materiálů, produktů a nástrojů a také správných pracovních postupů. Konference byla zařazena do projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT a ohodnocena 2 kreditními body.

O přestávkách se posluchači i přednášející mohli pobavit a otestovat své dovednosti a schopnosti v „požárních seminářích” s hasiči-herci z divadla Minor nebo ochutnat speciální Hasicí ležák.

Organizátoři akce se snažili připravit zázemí a vytvořit přátelskou atmosféru pro otevření diskuze k přínosným nebo i kontroverzním tématům, která se netýkala pouze požární problematiky.

Křest nové knihy

Na konferenci také proběhl slavnostní křest nové knihy Dřevěné konstrukce, příklady a řešení podle ČSN 73 1702. Publikaci přeložil Ing. Bohumil Koželouh, CSc. a vydalo Informační centrum ČKAIT. Kniha je aktuální a praktickou sbírkou příkladů a učebnicí, která ukazuje vstup do nové koncepce dimenzování a nové možnosti, které norma dřevostavbařům poskytuje.

Křest knihy Dřevěné konstrukce

Požární bezpečnost

V dotaznících spokojenosti získaly od posluchačů nejvyšší hodnocení přednášky z oblasti požární problematiky: „Základní požadavky právních předpisů a norem požární bezpečnosti staveb spolu s chybami v požárně bezpečnostních řešeních projektů” a také „Prokázání požárně bezpečnostních vlastností stavby při kolaudaci” (Ing. F. Chuděj, Profesní komora požární ochrany), „Předávání dřevostaveb do užívání z pohledu hasiče” (I. Nohová) a v neposlední řadě „Připravované změny v právní úpravě požární ochrany”(Ing. plk. R. Kaiser, ředitel odboru prevence Generálního ředitelství HZS ČR).

Přednášející a profesionální specialisté na požární problematiku i s herci (hasiči amatéry).

Velké dřevostavby

Mezi nejzajímavější příspěvky z technické oblasti patřil projekt velké dřevostavby „Mateřská škola v Mariánských Lázních” (Masák & Partner, s.r.o., Vincent Guillot, Ecomodula s.r.o.), „Řešení komplikovaných detailů vzduchotěsných vrstev” (K. Bulín, Dörken, s.r.o.) a také nový systém řešení „Nadkrokevní střešní izolace v kombinaci se sádrovláknitými deskami Rigidur” (J. Provázek, Rigips) a „minerální izolací Isover Plus+” (Ing. P. Vacek, Isover).

Povrchové úpravy

Nečekaně vysoko se také v hledáčku dřevostavbařů objevily příspěvky o „Finálních povrchových úpravách stěn” se sádrovými omítkami Rimano (J. Kotrchová, Rigips) a hliněnými omítkami ProCrea (Ing. D. Hora, Izolace Konopí CZ, s.r.o.).

Problematika lepení, tmelení a spojování konstrukčních a deskových materiálů a práce s nářadím v přípravě a na stavbě byla také hodně živá.

Není však možné zde vyjmenovat všechny zajímavé přednášky. Každý účastník konference si odnesl CD sborník se všemi přednáškami, doplňujícími články a také technickými podklady partnerů. CD sborník je možné na vyžádání zaslat. Kontaktní osoba: Lucie Valterová, lucie.valterova@saint-gobain.com.

Autor: Ing. Ivana Duchoňová
Foto: Archiv firmy