Znovuzrození secesní stavby uprostřed Prahy

Za výrazného přispění firmy Delta Projektconsult s.r.o. jako projektového manažera se na rohu Vladislavovy a Charvátovy ulice v samotném centru hlavního města z agónie probouzí šestipodlažní secesní budova, která byla již mnoho let nevyužívaná. Nový život, který do ní společně se svým týmem vlévá investor UCTAM Czech republic s.r.o., je v mnoha ohledech výjimečný hotel. Secesní rodokmen stavby se tím doplní o řadu pozoruhodných a designových řešení.

Logistika výstavby je značně komplikovaná, což je jednak dáno jejím umístěním ve frekventovaném centru Prahy s jeho úzkými ulicemi, a dále také čilým stavebním ruchem, který v této části nyní panuje. V časovém souběhu vyrůstá přes ulici velký multifunkční komplex,” popisuje situaci na rušné a hlučné ulici Martin Loukota ze společnosti Delta Projektconsult s.r.o., pověřený výkonem technického dozoru investora. Dovídáme se, že předmětný objekt byl před rekonstrukcí již několik let nevyužíván, což se muselo projevit na jeho technickém stavu, který již neodpovídal byť i mírným nárokům na pobyt a provozování. Některé části domu i jeho secesní výzdoba byly poznamenány zubem času a v minulosti také nevhodnými stavebními zásahy. Některé konstrukce v domě bylo nutné kvůli jejich špatnému stavu nahradit novými.

Základní údaje:

  • Investor: UCTAM Czech Republic s.r.o.
  • Generální projektant: PALLADIO PROGETTI, spol. s r.o.
  • Projektový management a technický dozor: Delta Projektconsult s.r.o.
  • Činnost DELTA: architektura, projekce, výběr zhotovitele, technický dozor investora
  • Celková doba projekce: 12 měsíců
  • Zhotovitel stavby: Stavby Kühn s.r.o.

Mimořádná stavba

Vedle komplikované dopravy zvyšoval náročnost realizace díla požadavek na zachování historického nádechu budovy s četnými historickými prvky. To byl nejen požadavek veřejné správy, ale také priorita zkušeného a vnímavého investora, který se i výrazně zapojil do průběhu samotné stavby. Se smyslem pro barvy a design trval na precizním provedení všech restaurátorských prací, a to jak vně, tak i uvnitř budovy. Nejde zde o pouhou opravu, ale o novou hodnotu. To podstatně zvýšilo náročnost rekonstrukce. Historické zdobné prvky, které již byly nebo ještě budou restaurovány, se nacházejí na fasádě i v interiéru domu, zejména na chodbách a na schodištích. Přitom se používá hlavně původní materiál. Společná byla snaha o zachování maximálního objemu původní výzdoby. Ty prvky, které již nebylo možné kvůli jejich velmi špatnému technickému stavu zachovat, byly kvalifikovaně replikovány odbornou firmou a pod dohledem zkušeného architekta, kanceláře PALLADIO PROGETTI, spol. s r.o. Například nejvíce poškozená dřevěná okna, která již nebylo možné opravit, byla nahrazena detailní replikou. Replika původního okna se týká všech jeho částí, od profilace okenního rámu až po kování. Pro dosažení optimálního výsledku bylo potřeba důkladné a opakované vzorkování. Repliky okenních kliček byly odlity z mosazi tak, aby byly nerozeznatelné od kliček původních. Při obnově nátěrů bylo rovněž zapotřebí se co nejvíce přiblížit původní barvě a struktuře. Náročnost realizace byla dána také omezeními pro práci vně budovy. Navážení materiálu zde může probíhat jen v určených ranních hodinách, venkovní plochy pro skladování byly redukovány na minimum a například pro novou kanalizační přípojku musela být ražen tunel v hloubce pod povrchem, neboť nebylo možné stavební činností omezit rušnou komunikaci nad přípojkou.

V prvním až šestém podlaží tohoto secesního hotelu budou pokoje pro hosty. V přízemí hotelu se budou nacházet vstup, recepce, lobby a nebytové prostory k pronajmutí, v suterénu objektu pak snídaňová místnost, zázemí pro zaměstnance a technické místnosti. Nové je vybavení technickými zařízeními, například vzduchotechnikou pro větrání prostor nebo výtahy pro hosty i personál.

Projektové řízení

Technické i kvalitativní nároky na realizaci díla jsou velké, výstavba je náročná,” konstatoval Martin Loukota. V jeho hlase však zněla hrdost na to, že právě na takové stavbě může plně uplatnit své zkušenosti. A nejen on. Delta Projektconsult s.r.o. zde kromě technického dozoru působí také jako projektový manažer a koordinátor bezpečnosti práce. „Fungujeme zde jako tým. Projektový management zastupovaný Radimem Švejdou zajišťuje řízení projektu na taktické úrovni včetně sledování a kontroly investičních nákladů, podpory komunikace uvnitř realizačního týmu nebo kontroly dodržování obchodně smluvních podmínek realizace. Já jako technický dozor mám na starosti zejména sledování kvality prováděných prací, kontrolu termínového plnění a samozřejmě také organizaci a koordinaci činností na místě – tedy na operativní úrovni. I čas výstavby je velkou výzvou. Realizace je zvládnutelná, ale časové rezervy nejsou k dispozici. Denní čas určený pro výstavbu je striktně vymezen úřady a je zapotřebí beze zbytku využít ten, který máme k dispozici. To znamená, že ve finální fázi realizace v jednosměnném provozu pracuje na stavbě i 100 a více lidí z nejrůznějších oborů. Součástí našeho týmu je také koordinátor bezpečnosti práce Martin Pejchal. Vše musí fungovat. Investor za vynaložené prostředky logicky žádá pouze vysokou kvalitu,” popisuje Martin Loukota.

Secesní fasáda

Oprava takto komplikované fasády s jemnou štukaturou s kombinací štítků a florálních motivů je velmi náročná a samozřejmě také nákladná. Opravou fasády byl pověřen zhotovitel, který má pro provádění restauračních prací tohoto charakteru odpovídající oprávnění. Původní zdobná fasáda a vnitřní omítky se sice z větší části dochovaly, jejich uvedení do původního stavu však není o nic snadnější než vytvoření replik v místech s velkým poškozením původních prvků. Je to nekonečná jemná práce vyžadující mimořádnou trpělivost. To všechno se dělá ručně a většinou s rukama nad hlavou.

Hlavní vstupní hala

Výrazné, nápadné až majestátní řešení vstupních dveří a okolního prostoru u tohoto secesního domu se znatelně liší od některých současných konceptů, které situují nenápadné vstupní dveře do postranních či zadních zákoutí domu. Studie říkají, že to jen přispívá k pocitu méněcennosti a rezignace osob, které takový vstup, byť jen příležitostně, užijí. Rekonstrukce a modernizace tohoto secesního hotelu význam majestátního vstupu plně respektuje. To se týká plnohodnotné štukové výzdoby vstupních prostor z exteriéru a stejně tak i nádherné výzdoby zádveří z interiérové strany. Na rekonstrukci původní štukové výzdoby těchto míst investor dohlížel osobně společně se svým týmem.

Hotelová část

V šestém podlaží v době naší návštěvy již probíhaly dokončovací práce, tj. kladení podlahové krytiny, montáže zařizovacích předmětů, kompletace instalací apod. Mísilo se tu více řemesel, bylo zřejmé, že stavba jde do finiše a brzy bude předána do užívání. Byl nám ukázán dokončený vzorový pokoj, který nám umožnil shlédnout interiér, který bude zanedlouho dokončen v celé hotelové části. Nápadné byly např. dveře se skrytými zárubněmi v rovině stěny. Nebo řemeslně mistrné provedení koupelny s travertinovými obklady z Itálie. V koupelnách budou sprchové kouty nebo vany. V pokoji byly k vidění už i okenní závěsy a stylové kvalitní omývatelné tapety s dlouhou životností. Investor očividně nešetřil na kvalitě materiálů a už vůbec ne na přesnosti a celkové pohledové dokonalosti apartmánů. Dozor připomíná, že i tato finální fáze celého snažení je velmi náročná na koordinaci činností, čas i peníze.

Suterén

Do domu byly nově instalovány výtahy napříč všemi podlažími. Jeden je určen hostům pokoje, druhý pak pro potřeby jeho provozu. V suterénu se nachází jejich dolní stanice. Původní klenba a stropní oblouky bylo nutné opravit. Celou stavební konstrukci suterénu pak bylo nutné vysušit - zpočátku přirozeně odvětráním a následně instalací elektroosmózy. „Vlhkost zadržovaná v konstrukcích suterénu byla skutečně vysoká” říká Martin Loukota. „Muselo být prováděno vysušování, což nás limitovalo zejména časově, protože nebylo možné před snížením vlhkosti na požadovanou úroveň pokračovat v dalších navazujících pracích. Byly zde aplikovány sanační omítky, pod námi je vzduchotechnický kanál pro odvádění vlhkosti. Tuto část objektu tedy považuji z hlediska času pro realizaci za nejnáročnější. V suterénu se nacházejí dále technické místnosti, do kterých jsou přivedeny přípojky”.

Krátce ještě k designu

Designové prvky se na první pohled někdy jeví jako zvláštní, nejednotné. Odpovídají ale představám provozovatele a interiérovým designérům, který interiér pro hotel navrhnuli. Např. lampička v jednom pokoji koresponduje s lampou ve společných prostorách, ale může se lišit od lampičky v pokoji vedlejším. Také pokojové tapety jsou individuální, např. tapeta zobrazující starý hlazený pohledový beton s prasklinami a „stářím” vyvolanými skvrnami, kterou jsme viděli, se jinde neopakuje. V pokojích se také používají speciální italské pohledové velkoplošné travertinové obklady s takřka neviditelnými spárami. Koupelnové a pokojové designové prvky (tapety, svítidla, koupelnové baterie apod.) jsou rovněž italské provenience. Hotel nabídne pokoje s malou nebo větší koupelnou v celkovém počtu 43. Co se týče přístupu do pokojů, hotel bude využívat moderního kartového přístupového sytému. Host se tedy pomocí karty dostane jen do „svého” pokoje, pracovník úklidu jen do pokojů svěřeného úseku a jen po dobu určenou k úklidu. Hotel je zdařilým příkladem citlivé rekonstrukce secesní stavby, která získala moderní duch, který však respektuje historický odkaz.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Helena Hejhálková