Rosení oken v bytě a kdy nastane

Rosí se Vám v zimě vnitrřní povrch oken? Tento program počítá počítá nejpravděpodobnější povrchové teploty na zasklení a rámech okna a z velikosti rel. vlhkosti vzduchu určí, jestli dojde ke srážení vodní páry (rosení). K výpočtu je třeba znát součinitel prostupu tepla UG okenního zasklení a okenního rámu UF. Dále se zadává venkovní a vnitřní teplota vzduchu a vnitřní relativní vlhkost.

Program počítá povrchové teploty na vnitřním zasklení a rámech oken a z velikosti rel. vlhkosti (RH) vzduchu určí, jestli zde dochází ke srážení vodní páry (rosení). Vstupní údaje jsou součinitel prostupu tepla UG okenního zasklení, součinitel prostupu tepla okenního rámu UF. Oba údaje by měl poskytnout dodavatel zakoupených oken. Dále to jsou venkovní a vnitřní teplota vzduchu a RH uvnitř. "Návrhová" RH je 50 %, RH v bytech bývá od 30 % do 70 %, při vaření, mytí nebo praní až 100 %. Změna RH v noci je důsledkem noční změny teploty, absolutní vlhkost se nemění. Tečka v číselných údajích odděluje celou a desetinnou část čísla.

(-30 až 50 °C)
(0 až 30 °C)
(0 až 30 °C)
(0 až 100 % RH)
W/(m2K)
W/(m2K)

Související odkazy:

Další problém, který sice nemá vliv na rosení oken a vlhnutí konstrukcí, zato silně ovlivňuje lidské zdraví, je pobyt v místnostech s vydýchaným vzduchem. Rosení oken velmi často signalizuje vydýchaný vzduch (s nebezpečným obsahem CO2). Více v článku Vydýchaný vzduch a jak ho správně větrat

Doporučit výpočet:
Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)