Rosení oken v bytě a kdy nastane

Rosí se Vám v zimě vnitrřní povrch oken? Tento program počítá počítá nejpravděpodobnější povrchové teploty na zasklení a rámech okna a z velikosti rel. vlhkosti vzduchu určí, jestli dojde ke srážení vodní páry (rosení). K výpočtu je třeba znát součinitel prostupu tepla UG okenního zasklení a okenního rámu UF. Dále se zadává venkovní a vnitřní teplota vzduchu a vnitřní relativní vlhkost.

Program počítá povrchové teploty na vnitřním zasklení a rámech oken a z velikosti relativní vlhkosti (RH) vzduchu určí, jestli na nich dochází ke srážení vodní páry (rosení). Vstupní údaje jsou součinitel prostupu tepla UG okenního zasklení, součinitel prostupu tepla okenního rámu UF. Oba údaje by měl poskytnout dodavatel zakoupených oken. Dále to jsou venkovní a vnitřní teplota vzduchu a RH uvnitř. "Návrhová" RH je 50 %, RH v bytech bývá od 30 % do 70 %, při vaření, mytí nebo praní až 100 %. Změna RH v noci je důsledkem noční změny teploty, absolutní vlhkost se nemění. Tečka v číselných údajích odděluje celou a desetinnou část čísla.

(-30 až 50 °C)
(0 až 30 °C)
(0 až 30 °C)
(0 až 100 % RH)
W/(m2K)
W/(m2K)

Kam dál?

Spočítejte si změnu relativní vlhkosti v místnosti při změně teploty (např. při nočním ochlazení v místnosti):

Vlhkost vzduchu v bytě a její stanovení

Rosení oken má příčinu i ve vydýchaném vzduchu, který je vlhký a navíc obsahuje nezdravé množství CO2. Přečtěte si o tom důležité informace a vypočítejte si, za jak dlouho lze dýchát zvolenou nevětranou místnost:

Vydýchaný vzduch a jak ho správně větrat - článek
Spočítejte si velikost větrání v místnosti - výpočet

Doporučit výpočet:
Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)