Sendwix AKU

Dostálová: Zákon o sociálním bydlení bude v kompetenci MMR

Autor: Česká Tisková Kancelář, Datum vydání: 5. 1.

Praha 5. ledna (ČTK) - Zákon o sociálním bydlení, který dosud připravovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, bude nově v kompetenci ministerstva pro místní rozvoj (MMR). ČTK to dnes sdělila jeho ministryně Klára Dostálová (za ANO). Problematika sociálního bydlení by podle ní měla být součástí programového prohlášení vlády.

„Zákon o sociálním bydlení bude zpracován ministerstvem pro místní rozvoj, kterému problematika bydlení přísluší. Samozřejmostí je přizvání dalších resortů a důležitých partnerů,“ uvedla Dostálová.

Zákon podle ní musí systémově řešit problémy občanů, kteří se dostali do bytové nouze. „Cílová skupina však bude přesně vymezena a celý systém musí mít jasná pravidla,“ dodala.

Za klíčové považuje zapojení obcí, které se na svém území s problémy lidí v bytové nouzi, ale i nekalým byznysem s chudobou potýkají. „MMR proto musí stabilizovat právní prostředí v oblasti bydlení a usilovat o dostupné nájemní bydlení pro cílové skupiny občanů,“ uvedla ministryně.

Zákon o sociálním bydlení chtěla prosadit minulá vláda, v gesci předlohu mělo ministerstvo práce a sociálních věcí. Sněmovna ho ovšem neschválila. Shoda nebyla mimo jiné na tom, kdo by měl mít na sociální bydlení nárok či kdo by měl byty potřebným zajišťovat. Opoziční poslanci návrh zákona označili za „nebezpečný socialistický experiment a paskvil“, který přinese řádově desítky miliard výdajů. Výhrady k němu měli také někteří koaliční zákonodárci, kteří ho považovali za chaotický.

V Česku je kolem 68.500 lidí, kteří nemají domov. Téměř 120.000 dětí a dospělých pak žije v nejistém či nevyhovujícím bydlení a hrozí jim, že o ně přijdou, uvádí zpráva, kterou si nechala vypracovat minulá vláda.

ciz jw

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)