Sendwix AKU

Na most, který se zřítil, byly dva projekty, zaznělo u soudu

Autor: Česká Tisková Kancelář, Datum vydání: 11. 1.

H. Brod 11. ledna (ČTK) - Na most ve Vilémově existovaly pravděpodobně dva různé projekty. Podle jednoho bylo vydáno stavební povolení, podle druhého stavbaři pracovali. První počítal pouze s vyztužením starého mostu, druhý s jeho demolicí a následnou stavbou mostu nového. Vyplynulo to z dnešního jednání před havlíčkobrodským soudem, který řeší pád mostu ze září roku 2014. Zemřeli tehdy čtyři lidé. Obhájci požadují předložení všech verzí dokumentace a vyslechnutí úředníků stavebního úřadu. Jednání bude pokračovat 13. února.

Deset lidí je obviněno z obecného ohrožení z nedbalosti. Jsou mezi nimi zástupci stavebních firem, investora i stavebního dohledu. Hrozí jim vězení od tří do deseti let.

Dnes u soudu vypovídal projektant ze společnosti Link Projekt Petr Čihák. Podle něho je platná dokumentace ta, která počítala s demolicí. Podpírat most se ukázalo neefektivní, se zadavatelem se nakonec dohodli, že bude lepší most zbourat, uvedl Čihák.

Kromě Čiháka byl dnes předvolán také Miroslav Štefka, zástupce generálního projektanta HBH Projekt spol. s. r. o. Měl vykonávat autorizovaný dozor. Na stavbě podle svých slov do pádu mostu vůbec nebyl.

Most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku byl projektanty rozdělen na dva samostatné objekty. Na každém z nich pracovala jiná firma. Zatímco jedna odtěžila zeminu, o kterou se opírala klenba, pracovníci druhé firmy stavěli pod mostem jeho oporu. Most se ale zřítil. Pod jeho troskami zemřeli čtyři dělníci, další dva se zranili. Bagrista, který byl očitým svědkem pádu, událost při soudním jednání tento týden popsal takto: „Stál jsem asi deset metrů od mostu, čekal jsem, až přijede nákladní auto. Viděl jsem prasklinu napříč mostem, pak most spadl, bylo to rychlé, žádný hluk jsem před tím neslyšel.“

Hned po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Domněnku u soudu potvrdil znalec z VUT Ladislav Klusáček. Všichni obvinění vinu odmítli. Podle stavbyvedoucího Romana Bednaříka z firmy Strabag práce postupovaly přesně podle projektové dokumentace.

Inspektorát práce udělil v souvislosti se zřícením mostu pokuty dohromady 1,5 milionu korun. Dostaly je firmy Strabag a Bögl & Krýsl a koordinátorka bezpečnosti práce Marie Hubková. Pokutovaní podle inspektorátu nezajistili dostatečně bezpečnou koordinaci prací při opravách téměř 90 let starého klenutého mostu přes říčku Hostačovku. Rekonstrukce byla součástí modernizace silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Kraj Vysočina zakázku za víc než 200 milionů zadal konsorciu stavebních firem M-Silnice a Strabag. Subdodavatelsky most opravovala společnost Bögl & Krýsl.

vkr hj

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)