Sendwix AKU

V České Třebové byla po opravách opět otevřena sportovní hala

Autor: Česká Tisková Kancelář, Datum vydání: 11. 1.

Česká Třebová (Orlickoústecko) 11. ledna (ČTK) - V České Třebové byla dnes po téměř ročních opravách slavnostně otevřena sportovní hala v areálu Vyšší odborné školy a Střední školy technické. Střecha haly se zřítila loni 14. ledna při florbalovém zápase několik dní po kolaudaci, všech 80 lidí stihlo utéct. Policie kvůli události navrhla obžalovat dva muže, statika a projektanta. Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) způsobil neštěstí chybný výpočet statika, který zpracovával posudek k výrobní dokumentaci střešních vazníků. Nová střecha má jinou kontrukci.

„Chyba byla, že byly podceněny jednotlivé spoje v rámci příhrad, a to způsobilo to, že v jednom místě bylo větší pnutí a tlak a způsobilo to řetězovou reakci. Příčinou byla výpočtová chyba v kanceláři statika, nikoliv při výrobě,“ řekl ČTK Netolický.

Policie nedávno ukončila vyšetřování a navrhla obžalovat z nedbalosti šestašedesátiletého projektanta a o dva roky mladšího nezávislého statika. Oba pracovali externě pro subdodavatelskou firmu Cecolegno, která zajišťovala zastřešení, nyní je v konkurzu. Obviněným hrozí vězení od dvou do osmi let nebo peněžitý trest.

Pro novou konstrukci střechy byly na doporučení nezávislých statiků zvoleny dřevěné plnostěnné vazníky namísto předchozích příhradových. Díky nim se zvýšila užitná výška haly ze 7,5 metru na devět metrů. „Jediný sport, který se zde nemůže hrát, je mezinárodní zápas, například volejbalový, i když lze udělit výjimku. Rozměry haly odpovídají házené, takže splňuje všechny parametry pro míčové sporty,“ uvedl Netolický. Kromě toho generální dodavatel Profistav Litomyšl musel zajistit opravy palubovky, světel, elektroinstalace a ozvučení či vzduchotechniky.

Pardubický kraj objekt nechal postavit za téměř 58 milionů korun. Celková škoda způsobená pádem střehy dosáhla 20,6 milionu korun. Největší část tvoří poškození stavební části haly, zbytek připadá na vybavení či ušlý zisk za nájem. Škody se hradily z pojištění generálního dodavatele a firmy Cecolegno, kterou pád střechy přivedl ke krachu. Hejtmanství proti původnímu rozpočtu zaplatilo navíc 5,9 milionu jako rozdíl za použitý jiný typ vazníků.

Škola po dobu oprav využívala původní malou tělocvičnu v areálu Habrmanova a druhou v lokalitě Na Skále. „Nyní je vše v jednom místě. Hala doplňuje areál školy a žáci nemusí složitě cestovat do jiné části města. Tělocvična je také 1,5krát větší než původní, takže do ní můžeme zorganizovat více vyučovacích jednotek najednou, což nám pomůže s rozvrhem,“ řekl ČTK ředitel školy Jan Kovář. Škola nabídla halu k pronájmu i sportovním oddílům. Využívat je budou volejbalisté, basketbalisté a florbalový klub.

Podle Netolického Pardubický kraj letos převede původní školní tělocvičnu do majetku města. Může po úpravách sloužit například judistům.

dos hj

Stránky stavebnictvi3000.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)