Foto: Followtheflow, Shutterstock

Jak na renovaci parket svépomocí? Návod krok za krokem

Na starší poničené parkety není radostný pohled. Ať už jsou parkety u vás doma poškrábané, plné fleků nebo dávno ztratily svůj lesk, nastal čas na jejich renovaci. Do záchrany starých parket se můžete s trochou šikovnosti pustit sami. Máme pro vás návod krok za krokem, jak na to. Pokud ale nemáte dostatek zkušeností, oslovte raději odborníky.

Než se s nadšením pustíte do opravy poničených parket, zamyslete se, zda na jejich broušení a následnou renovaci máte dostatek trpělivosti, financí a především šikovnosti. Ačkoliv bude výsledek pravděpodobně stát za to, renovace parket svépomocí vyžaduje jistou dávku odvahy i kutilského ducha.

Kdy zavolat odborníky

Do renovace se rozhodně nepouštějte v případě, že jsou vaše parkety místy rozpadlé, shnilé nebo v sobě mají dokonce prohlubně. Věřte, že v této situaci je z časového i cenového hlediska výhodnější zavolat podlaháře, který určí stupeň poškození podlahy a snadno si pak poradí s profesionální renovací. Odborník buď navrhne částečnou opravu, nebo rozebrání a následné přeskládání všech parket. V tomto případě je nezbytné před renovací vyklidit celou místnost, aby se řemeslníci se strojem dostali až k okrajům plochy. Cena profesionální renovace je však ve srovnání s cenou pořízení nové podlahy relativně nízká.

K renovaci dřevěné podlahy se obvykle přistupuje jednou za 10 let. Záleží na zatížení, jemuž je podlaha pravidelně vystavována.  Zdroj: sima, Shutterstock

Co budete potřebovat

Myslete na svou bezpečnost. Než se pustíte do samotné renovace, nasaďte si ochranné prostředky. Minimálně ochrannou roušku a brýle. Před broušením si nezapomeňte obstarat brusku na parkety (ideálně tu s odsáváním) a vybavení na lakování. Pokud si nechcete půjčovat profesionální model, budete potřebovat alespoň pásovou brusku na plošné odstranění starého laku a nerovnosti v podlaze. Užitečnými pomocníky jsou také nástroje k tmelení, budete-li tmelit, a nářadí k odstranění podlahových lišt.

Broušení

Před začátkem broušení parket podlahu důkladně zameťte. Parkety nejprve zbruste hrubým pásem, který odstraní starý lak. Podlaha je často nerovná, proto je nutné broušení opakovat. Při každém renovování přicházíme broušením o vrstvu tlustou přibližně 1 mm. Množství odstraněného materiálu závisí na tom, jak hodně je podlaha poškozená. Při malém poničení podlahy stačí odstranit jen starý nevzhledný lak, v horších případech je nutno opracovat podlahu až do hloubky několika milimetrů. Pokud je poškození parket hlubší než 3 mm, poškozená místa je nutné nahradit zcela novým materiálem. Broušení provádějte šikmo směrem k vláknům dřevěných parket s výjimkou jemného přebrušování (kupříkladu po lakování). Pro další broušení využijte jemnější pásy. Hůře dostupná místa zbruste ručně nebo použijte vibrační brusku. S bruskou na parkety manipulujte podle návodu, každý model má svá specifika.

Obvykle se parkety se brousí ve třech krocích – začíná se hrubým broušením o zrnitosti brusiva P40, dále P60 a končí se jemným brusným papírem o hrubosti P100. [1] Zdroj: Sergey Chebakov, Shutterstock

Lakování

Následuje lakování, před kterým je nutné podlahu důkladně očistit, aby na ní nezbyly nečistoty, jako jsou chlupy, vlasy nebo prach. Podlahu proto pečlivě vysajte a ještě vyčistěte navlhčeným hadříkem. V případě, že se nebudete tmelit spáry mezi parketami, můžete rovnou přistoupit k aplikaci nové povrchové úpravy, kterou může být vosk, olej nebo lak. Existuje několik typů laků. Na menší vady postačí lak matný. U lakování podlahy si dejte záležet a buďte pečliví. Skvěle se pracuje například s válečkem. Pro lakování hůře dostupných míst, jako jsou rohy místností, použijte štětec. Laky se většinou nanášejí v několika vrstvách. Záleží to na konkrétním zvoleném přípravku.

Schnutí laku

Potom už jen stačí nechat lak zaschnout. Doba schnutí je napsaná na obalu laku. Po základní sérii broušení schne lak minimálně několik hodin. Po zatvrdnutí základního laku je nutné parkety ještě lehce přebrousit. Čas před přebrušováním parket můžete využít k instalaci obvodových lišt.  V případě, že se rozhodnete parkety naolejovat, můžete tak učinit pomocí široké nerezové špachtle a štětce. Pro vtírání oleje do parket skvěle poslouží rotační bruska. Další možnou úpravou již zbroušených parket je voskování. Po podlaze lze chodit až následující den po zaschnutí posledního nátěru laku. Na všechno, co by mohlo parkety poničit, nalepte zespodu kus koberce nebo filcu. [1]

Při využití vosku a oleje propůjčíte parketám odolnost proti oděru stejnou jako při lakování. Zdroj: photographerstudio, Shutterstock

Prevence především

Než řešit nenávratně poškozené parkety, je lepší se o podlahu řádně starat a chránit ji před vlhkem a dalšími vlivy. Právě voda má u dřevěných parket bez povrchové úpravy často za následek zčernání. Velkou neplechu mohou udělat například květiny rozmístěné na parketách. Při jejich zalévání se miska pod nimi snadno přelije a voda se dostane na parkety. Aby byly parkety stále krásné, doporučuje se často větrat, čímž zamezíte jejich práskání a deformování. Ideální interiérová teplota je 18 až 20 °C.  K základnímu čištění parket postačí prachový vysavač. Větší špínu odstraní vlhký, ale precizně vyždímaný hadr. Vyhněte se agresivním čisticím prostředkům. V žádném případě byste také neměli dopustit styk podlahy s pískovými čističi. Čistidla na parkety by měla být neutrální, s pH nepřesahujícím stupeň 8.

Fotogalerie

Zdroje:

[1] www.drevostavitel.cz

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock