Stezka Valašska Pustevny

Projděte se v korunách stromů: tipy na stezky v oblacích, které uchvátily Čechy

Stezek v korunách stromů je v České republice hned několik a jejich popularita neustále roste. Jsou ideálním cílem výletu všech milovníků přírody.

Máme pro vás tipy na ty největší a nejoblíbenější české stezky a bludiště v korunách stromů, které byste neměli letošní prázdniny minout.

Krkonoše

Jedna z nejznámějších stezek v korunách stromů se nachází v srdci majestátních lesů Krkonošského národního parku. Stavba za 180 milionů, která se návštěvníkům otevřela v roce 2017, byla vystavěna s cílem přilákat turisty z vrcholků Krkonoš, a tím ulevit přetíženým hřebenům hor, což se stezce úspěšně daří.

Stezka byla budována s ohledem na okolní přírodu. „Kvůli výstavbě atrakce nepadl v místě jediný strom. Díky využití speciálních technologií probíhá celá stavba s minimálními zásahy do okolní přírody“, uvedl pro idnes.cz jednatel společnosti Stezka korunami stromů Krkonoše Filip Pekárek.

Bezbariérová stezka je dlouhá 1511 m. V nejvyšších místech trasu mezi jehličnatými a listnatými stromy podpírají kmeny stromů zapuštěné do betonových patek. Zhruba ve dvou třetinách se tyčí vyhlídková věž vysoká 45 metrů s výhledem na jih, východ a západ. Uprostřed věže se vine více jak 80 metrů dlouhý suchý tobogán, kterým si můžete zkrátit cestu dolů. Návštěva této stezky tak potěší děti i dospělé.

Během vaší cesty po stezce se můžete zastavit na několika adrenalinových zákoutích. Spoustu informací se dozvíte na edukačních zastávkách, které vás poučí o místní zvířeně i květeně. Zajímavou atrakcí je také podzemní interaktivní expozice, jež vás přenese do kořenoví stromů. Plocha podzemního naučného centra, jediného svého druhu u nás, které vás přímo zavede ke kořenům krkonošského lesa, leží na ploše 150 m2.

Až se projdete v korunách stromů, můžete se vydat i na výlety do okolí. Skvělou volbou je kabinová lanovka s názvem „Černohorský Express“ v Janských lázních, která vás vyveze na vrchol Černé hory, odkud můžete procházkou pokračovat až do Pece pod Sněžkou. Nabízí se také ZOO Dvůr Králové nebo Adršpašsko-teplické skály.

Stezka korunami stromů v Krkonoších se řadí mezi největší turistické atrakce u nás. Zdroj: archiv Stezky korunami stromů Krkonoše

Lipno

První stezka svého druhu v České republice byla otevřena na Lipně v roce 2012. Stavba stála cca 62 milionů Kč a je součástí Active Parku Lipno. Celá stezka je podpírána 75 sloupy. Bezbariérová stavba byla citlivě začleněna do krajiny do okolí smíšeného lesa poblíž Lipenského jezera. Taktéž součástí lipenské stavby jsou naučné didaktické prvky. Stezka byla vystavěna podle projektu německého architekta Josefa Stögera, autora podobné stavby Baumwipfelpfad v Bavorském lese.

Dobrodruhy určitě potěší zdejší zážitkové stanice s lanovými prvky. Devítihranná vyhlídková věž je unikátní svým vzhledem, a to především díky své vzdušné architektonické formě. Vrcholným zážitkem je suchý tobogán, jenž měří úctyhodných 52 metrů a vine se středem vyhlídkové věže. Rozhledna nabízí kruhový rozhled na Lipno, Šumavu i Alpy. Od léta 2018 je navíc na Lipně Ptačí stezka, jež se nachází přímo u Stezky korunami stromů. Díky této atrakci budete mít na dosah unikátní ptačí budky rozeseté na stromech. Děti jistě potěší lesní hřiště s názvem Království lesa. V blízké vzdálenosti stezky se také nachází například lanový park a bobová dráha.

Na stezce o délce 675 metrů se nachází kromě jedinečné vyhlídky ze 40metrové věže i mnoho dobrodružných atrakcí. Zdroj: Jiří Šneider

Dolní Morava

Dolní Morava už dávno není jen zimní lyžařské středisko. Od roku 2015 se tu můžete projít v oblacích. Místní stezka, jež může svým vzhledem připomínat nočního motýla, byla návštěvníkům otevřena v roce 2015. Bezbariérová stavba ve výšce 55 metrů se nachází nadmořské výšce 1116 m. n. m. poblíž horní stanice lanovky Sněžník. Stezka je dlouhá 700 metrů. Návrh projektu stavby pochází z dílny architekta Zdeňka Fránka, děkana Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Na stavbu se spotřebovalo 380 tun oceli, 300 m² modřínového lepeného lamelového dřeva a 250 m² hoblovaných hranolů. Modřín pochází z Rakouských Alp. Podle Zdeňka Fránka je stavba výjimečná právě díky rozsahu použití dřeva na stavbě těchto rozměrů.

Věž je kotvená pomocí patek a mikropilot, jež jsou zapuštěny až 6,5 m do skalního masivu. V horní části je lávka zavěšená na ocelových táhlech o délce 600 m. Také tato stezka nabízí suchý tobogán. V nejvyšší části konstrukce se nachází tzv. kapka – síť ležící ve výšce 50 metrů nad zemí. Odvážlivci si mohou zkrátit cestu z jednoho patra lávky do druhého prostřednictvím tzv. Rukávu.

Ani zde nechybí naučná stezka v podobě 12 naučných tabulí, díky kterým se dozvíte spoustu zajímavostí o samotné stavbě, jejím okolí a pohoří Králického Sněžníku.  Kromě Stezky v oblacích najdete na Dolní Moravě taktéž dětské zážitkové areály včetně bobové dráhy a lanového parku.

Ze samého vrcholku vás čekají výhledy na celý masiv Králického Sněžníku s malebným údolím řeky Moravy. Zdroj: Jan Pasler, Shutterstock

Valašsko Pustevny

Stezka Valaška o délce 660 metrů stojí u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, kousek od lanovky směrem k vrcholu Tanečnica. Její slavnostní otevření proběhlo teprve v lednu minulého roku. Stavba nabízí hned dvě unikátní technická řešení. V prvé řadě je to nejvíce vyložený skleněný „skywalk“ bez ocelového zábradlí v Evropě. Na tuto vyhlídku bylo použito celkem 839 kg skla. Součástí stezky je dále nejvýše položené trampolínové hřiště u nás.

Srdce stezky tvoří tzv. hvězdná obloha, kde najdete mj. občerstvovací stánek. Za další unikát lze považovat lanový zavěšený chodník – tzv. Himalájský chodník dlouhý 135 metrů s ručně vázaným zábradlím. Po obdobných chodnících v Himalájích přenáší jaci až 150 kg nákladu. Součástí stavby je také rozhledna o výšce 22 metrů. Z nejvyššího patra věže můžete dohlédnout na Jeseníky či Velkou Fatru. Na stezce se návštěvníci také dozví mnoho zajímavostí a faktů o přírodě Beskyd i blízkém okolí. Oblast nabízí spoustu procházek do okolí. Vydat se můžete také na nedalekou Jurkovičovu rozhlednu.

Součástí stezky je jediný lanový chodník v ČR a nejdelší skywalk v Evropě. Stavba se také pyšní Himalájským chodníkem, který můžete použít pro výstup na stezku. Zdroj: archiv Stezky Valašky

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky