Myšlenka slow konceptu se objevuje nejen v segmentu módy a občerstvení, ale i v designu. Autor: Zastolskiy Victor

Slow Design aneb bydlete „pomalu“, udržitelným způsobem a kvalitně

Vybavení do bytu lze dnes koupit snadno na internetu. Domy se staví v co nejkratším možném termínu a masová výroba hraje prim. Dnešní doba zkrátka nahrává konzumnímu způsobu života. Co kdybychom ale zpomalili a raději kladli větší důraz na kvalitu? O to se snaží tzv. Slow Design, což je jakási protiváha rychlosti současného průmyslu a spotřebitelské nenasytnosti. Tato filozofie přináší nejen interiérovému designu nové hodnoty a přispívá k posunu směrem k udržitelnosti.

Slow Design je odvětví pocházející z tzv. Slow Movementu. Začalo konceptem Slow Food, což je termín vytvořený jako protiklad k rychlému občerstvení. Jeho hlavním cílem je podporovat blaho jednotlivců, společnosti a přírodního prostředí. Slow Design přináší klid a celkové zpomalení při navrhování a zařizování interiérů. Jde proti proudu masovosti a soustředí se na interiéry, které jsou udržitelné, praktické a funkční. Hnutí se zrodilo v reakci na masový bytový průmysl, jenž v posledních několika desetiletích pronikl do našich životů. Filozofie pomalého bydlení zahrnuje mnoho nápadů, jak žít udržitelněji a jednodušeji. Koncept se zaměřuje na kvalitu zpracování a původ materiálů i na respektování životního prostředí a jednotlivců.

Celá filozofie je založená na komplexním přístupu. Slow Design znamená mnohem více, než jen odpuštění si nákupu sériově vyrobené sedačky na internetovém e-shopu. Slow Design oslavuje rozmanitost a přítomnost. Poskytuje prostor pro myšlení, snění a meditaci. Na první místo staví lidi jako bytosti a až potom přichází komercionalizace. V rámci masové produkce často dochází k nespravedlivému mzdovému ohodnocení zaměstnanců a vyskytuje se tu tlak na co nejnižší cenu produktů, což se odráží na kvalitě výrobků a dochází k začarovanému kruhu. Vyrábění obrovského množství levného nábytku, který stejně brzy skončí na skládce, je však dle stoupenců Slow Designu nemorální a bezohledné. Tato filozofie zkrátka velí zpomalit a pátrat po původu, kvalitě a udržitelnosti věcí, které kupujeme.

V každodenním životě plném stresu a shonu vám Slow Design pomůže vnést klid a mír do vašeho domova. Při nákupech myslete na kvalitu a původ jednotlivých produktů, ideální jsou přírodní materiály jako je dřevo či bavlna. Vhodné je místnost propojit s exteriérem větším oknem. Zdroj: Alena Ozerova

Principy Slow Design

Domy a byty zařízené ve stylu Slow Design jsou dekorovány minimalisticky. V ideálním případě jsou využívány pouze přírodní předměty a zemité barvy a prostor není přeplňován nespočtem doplňků. V první řadě dbejte na kvalitní a nadčasový nábytek, který vydrží déle než pár sezón. Jedním z klíčových principů hnutí Slow Design je totiž výroba nábytku z udržitelných materiálů a zodpovědnými výrobními procesy. Ve finále tak můžete ještě ušetřit, protože moderní plastová kuchyňská židle určitě nevydrží věky a dříve nebo později ji budete muset nahradit. Cenné kousky poznáte například díky certifikaci a známkám kvality. Zkuste dát přednost udržitelným materiálům, jako je bambus či korek. Volte textilie tkané z přírodních vláken, jako je konopí, len, organická bavlna a vlna, které mají mnohem nižší dopad na životní prostředí než ty syntetické.

Kvalitní svítidla tvořená proutím esteticky zaujmou a přitom splňují principy Slow Designu. WichitS

Při výběru vybavení do domácnosti pamatujte na další pravidlo, které říká: „vybírejte a nakupujte pomalu“. Určitě se mnoho z vás ocitlo někdy v situaci, v níž jste bojovali s nutkáním zakoupit nějakou věc jen proto, že byla obchodníkem nabízena se slevou. Bez rozmyslu jste předmět vložili do do nákupního košíku, ale po zakoupení jste ho nikdy nepoužili. Stejně tomu může být také u nábytku nebo interiérových doplňků, které vám vydrží v bytě třeba jen jednu sezónu. Právě tomu se snaží Slow Design předejít, takže i při nákupu interiérového vybavení vybírejte pomalu a s rozmyslem.

Navíc, jak jsme uvedli výše, koncept není jen o vytvořených produktech, ale také o lidech a procesech za nimi. Takže až budete příště vybírat nějaký doplněk, zkuste svou koupí podpořit raději místního řemeslníka než velkoobchod s nábytkem. Myšlenky této filozofie lze shrnout i slavnou citací světově uznávaného designéra Williama Morrise: „Nemějte ve svém domě nic, o čem nejste přesvědčeni, že je to užitečné, nebo alespoň krásné.

Nepotřebné kousky nábytku určitě nevyhazujte, ale pokuste se je například darovat nebo renovovat. Zdroj: Hydr Ercn

Propojení s přírodou

Filozofie Slow Design dále klade velký důraz na přírodu, takže důležitý je i exteriér domu. Věnujte péči vaší zahradě, terase nebo balkonu. Perfektním způsobem, jak propojit interiér s přírodou, jsou prosklené dveře a stěny, které navíc vnitřní prostory domu opticky zvětší a prosvětlí. V interiéru by také neměly chybět čerstvé rostliny. Stačí si vybrat dva nebo tři velké interiérové květináče, které místnost ozdobí a vy díky nim budete zase o krok blíže přírodě.

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock