Industriální areál na půli cesty mezi Prahou a Brnem se proměnil na kulturní prostor, který návštěvníkům zprostředkovává kontakt s moderním a současným uměním.

Za uměním do bývalé humpolecké továrny na sukno: Vydejte se do umělecké zóny s názvem 8smička

Industriálně laděný objekt humpolecké 8smičky, moderní instituce a zóny pro současné umění, nabízí kromě kavárny a knihkupectví také celou řadu programů pro veřejnost. 8smička nabízí nejen tři velké výstavy ročně, ale i programy pro školy, komentované prohlídky, přednášky, filmové projekce nebo kurzy kresby. Jde o novodobý prostor pro umění, který byste si neměli nechat ujít.

V Humpolci, rodném městě výtvarníků Zorky a Jana Ságlových, spisovatele Jana Zábrany či básníka Ivana Martina Jirouse, se 18.dubna 2018 otevřela platforma pro diskuzi o výtvarném umění, architektuře, designu a také o komunitě a veřejném prostoru. V prostorách bývalé továrny na sukno v Humpolci mají návštěvníci možnost za symbolických 8,- Kč zhlédnout výstavy moderního a současného umění. V prostorách 8smičky nechybí depozitář, galerie, kavárna, knihkupectví a multifunkční přednášková místnost i samostatné patro se sbírkovou expozicí. Na své si zde přijdou taktéž milovníci architektury a projektů ve veřejném prostoru.

8smička se řídí principem, že svět umění nejsou jen velká města. Menší města v regionech bývají často izolována od centra dění a živého uměleckého světa. Věříme, že naše zóna pro umění poskytne vstřícný prostor i výtvarné vzdělání pro všechny milovníky umění, a že naše snaha bude mít vliv na nejmladší generaci, která se bude brzy sama podílet na vytváření kulturního dědictví naší společnosti,” uvedla výkonná ředitelka stejnojmenného nadačního fondu Marcela Straková. Tým 8smičky se skládá z obyvatel Humpolce i přespolních a z celé řady externích spolupracovníků v ČR i v zahraničí. 8smičku zřizuje stejnojmenný nadační fond, který mj. poskytuje zápůjčky ze sbírky, spolupracuje na výstavních projektech a akcích v rámci celé ČR a v zahraničí.

8smička nese číslo 8 nejen v názvu. Multifunkční prostor otevřel symbolicky 18. dubna 2018 a vstupné je rovných 8,- Kč. Otevřeno mají od středy do neděle v časech 10–18 hodin. Každý pátek je k dispozici pro osmičlenné skupiny prohlídka sbírkové expozice 7+1: Byt sběratele. Ukázka k vidění na fotografii.

Proměna bývalé továrny na multifunkční zónu

Rekonstrukce bývalé továrny na vlněné látky Karla Trnky, následně haly č. 8 Národního podniku Sukno, se ujal humpolecký rodák Luděk Rýzner a jeho architektonické studio OK PLAN ARCHITECTS. Vizuální identita 8smičky od grafiků Štěpána Malovce a Martina Odehnala se skládá z jednoduché typografie, jež je doplněna o vizuální proměny tvaru čísla 8. Tovární budova z konce 19. století prošla zásadní rekonstrukcí již v roce 2010. Hlavním poznávacím znamením se tehdy stala antracitová fasáda. O 7 let později započala přestavba na výstavní instituci určenou veřejnosti.

Zóna 8smičky se rozkládá na ploše 3 000 m2. Třípodlažní objekt se funkčně dělí na několik částí. V prvním patře najdeme hlavní výstavní prostor se zaměřením na české moderní a současné umění, knihkupectví, kavárnu a multifunkční přednáškovou místnost. V patře druhém se nachází výstavní prostory pro sbírku a kanceláře týmu. Své využití má i patro třetí, kde se nachází depozitář.

8smičku najdete v komplexu bývalého soukenického areálu, který se od konce 19. století specializoval na výrobu hrubých suken či pevných loden.

Dokonalé technologie a moderní architektonická řešení

Komfort interiéru 8smičky zajišťují technologie na vysoké úrovni. Prostory přízemí a patra měly od začátku omezenou výšku, a to zejména pro účely vystavování a prezentace uměleckých děl. Každá z expozic tak má své architektonické pojetí na míru. Snížené sádrokartonové lemy jsou využity pro vedení vzduchotechniky a ostatních médií jako je elektrotechnika či kanalizace. Optimální akustiku prostor zajišťuje perforovaný akustický sádrokartonový podhled.

Srdcem technologií budovy je strojovna vzduchotechniky a kotelna umístěná v přízemí severní strany domu. Zdrojem vytápění celého objektu jsou dvě tepelná čerpadla. Jedním ze zásadních parametrů kvality vnitřního prostředí humpolecké 8smičky je také kvalitní osvětlení. Byl zvolen sofistikovaný systém galerijního umělého nasvětlení Hoffmeister, jenž umí nasvětlit exponáty cíleně jen v požadované míře intenzity a využít i dalších světelných efektů rozptýleného světla a bodového nasvětlení.

Za účelem ponechání otvorů oken a navrácení objektu původní tváře fabriky byla použita speciální okna s kovovou mříží továrního charakteru s izolačním dvojsklem. V oknech v prvních dvou podlažích jsou umístěny rolety s 1% propustností světla, jež jsou nezbytné pro zastínění výstavních exponátů. V depozitu jsou poté trvale spuštěny blackoutové rolety.

Působivé interiéry

Podlahy přízemních výstavních prostor, knihkupectví a auditoria sjednotila bílá epoxidová stěrka. Pro kavárnu a první patro byly použity elegantní dubové podlahy. O vybavení interiérů 8smičky se postarala řada domácích a v některých případech přímo humpoleckých dodavatelů. Například originální autorská stavebnice Špulka, která je součástí interiéru auditoria, byla vyrobena z měkčeného polyuretanu a korku a byla připravena na míru prostoru Ateliérem SAD.

Špulka slouží ke hře, z jednotlivých částí lze totiž postavit například věž, zeď, most, housenku apod., ale i k posezení.

Rok 2020 v 8smičce

Do 20. září letošního roku máte možnost v 8smičce navštívit například výstavu s názvem Bylo nebylo nebylo bylo: Sklo. Zamýšleným cílem v pořadí šesté výstavy není prezentovat vývoj sklářské tvorby nebo ukázat nepřeberné množství technik zpracování skla. Ve výstavě se setkáte se sklem volným, užitým, historickým i současným, a to z rukou etablovaných i začínajících umělců. Hlavním kritériem výběru byla schopnost daných exponátů tlumočit a ilustrovat obecnější témata spojená s vývojem sklářské tvorby. Kurátory se stali Kamila Huptychová a Adam Tureček.

8smička letos již druhým rokem pořádá příměstský tábor, a to rovnou se dvěma turnusy.  O sobotách se zde také konají rodinné dílny a workshopy, pokaždé s jiným lektorem, k tématu aktuální výstavy. Speciální letní programovou nabídkou k výstavě o skle jsou tvůrčí tvoření s názvem Tvůrčí skupiny pro návštěvníky každého věku. Poslední pátky v měsíci sem můžete přijít na letní kino KIN8. A jak jsme nastínili v úvodu, v lednu 8smička zpřístupnila sbírkovou expozici s grafickým kabinetem s názvem 7+1: Byt sběratele. V architektuře sedmipokojového bytu se návštěvníci v roli hostů seznámí s cca 100 díly ze soukromé sbírky, bytem provádí osobně hostitel či hostitelka a na návštěvu bytu se lze objednat na tři časy, a to pouze a jen na pátek, každý pátek.

Jak uvádí autoři webu czechdesign.cz, 8smička je srovnatelná svou kvalitou a zaměřením s evropskými galeriemi typu Museé Solages ve francouzském Rodez nebo Artipelag museem ve Švédsku.

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: (c) Nadační fond 8smička