Žlutá je hlavní barvou Velikonoc, která rozsvítí každou, i tu nejponuřejší domácnost. Foto: vaska211, Shutterstock

Zařiďte si jarní interiér aneb Velikonoční inspirace

Velikonoční svátky jsou zde. Hospodyně ladí své domácnosti do pastelových tónů a nešetří dekoracemi v podobě čerstvě rozkvetlých větví a cibulovin či vlastnoručně obarvených vajec. Avšak pokud jste zatím nestihli váš příbytek jarně vyladit, přinášíme inspiraci, jak na to.

Velikonoční dekorování interiéru nesvazují žádná pravidla, a je to proto vlastně velmi jednoduché. V zásadě jde jen o to využít maximum toho, co aktuálně nabízí příroda, a doplnit to výtvory dle vlastního vkusu a fantazie. Z barev volte především pastelové tóny, ale neobávejte se ani výrazné žluté a samozřejmě zelené. Pokud jste však naladěni spíše přírodně, velikonoční výzdobu vašeho domova můžete sladit i do béžových, hnědých a tmavě zelených odstínů.

Výzdoba vstupních dveří

Na dveře lze zavěsit barevný věnec. Těm kreativním stačí vyjít ven a vybrat si z toho, co najdou na louce, v lese či v okolí potoků. Základní tvar lze vytvořit z mladého vrbového proutí, sena a slámy, nebo z ohebných větví obalených mladým sytě zeleným listím. Korpus následně doplňte třeba zajímavými šiškami, sušenými květy a zdobenými vyfouknutými vejci. Velmi poutavá je rovněž varianta, kdy na korpus lepíme vejce půlená. Z šuplíku pak vytáhněte starší barevnou stužku nebo využijte nalezená pírka ptáků a věnec jimi dodekorujte. Bát se nemusíte ani výraznějších prvků, třeba korálků či umně vytvarovaných, možná i zabarvených chomáčů vaty. Disponujete-li navíc vkusnými figurkami zvířecích mláďat, třeba kuřat či mladých zajíčků, připevněte jednu či dvě k věnci drátkem také. Možností je nepočítaně.

Využijte vše, co příroda ve vašem okolí nabízí, přidejte skořápky vajec a sušené květy z minulé sezóny a vězte, že výsledek bude perfektní. Foto: snow toy, Shutterstock

Před hlavními dveřmi se pak výborně vyjímají rozmanité zahradní dekorace, například stará smaltovaná, případně plechová konev, která na sebe převezme roli vázy a vytvoří vhodné zázemí pro kytici tulipánů nebo narcisů. Ve společnosti s dalšími drobnými ozdobami, jako jsou svícny, proutěné koše či květník s hustě vysetým zeleným osením se toto místo stane nejoblíbenějším místem všech členů rodiny, třeba pro posezení a vypití odpolední kávy na jarním slunci.

Jarní dekorace před vstupními dveřmi navnadí každého kolemjdoucího i návštěvníka domu. Foto: stock_studio, Shutterstock

Okna

Parapety oken lze vyzdobit třeba skleněnými ptáčky zavěšenými na tenkých lankách či barevných stuhách. Sklem bude prosvítat sluneční světlo, které v interiéru vytvoří působivé odlesky. Nezapomeňte ani na cibuloviny, které lze efektně nainstalovat do průhledných váz či sklenek jen tak „nalehko“, bez zeminy. Doplňte je tácem s nabarvenými vejci či ubrusy v pastelových odstínech, které vašemu domovu dodají dokonalý jarní nádech.

Stejně tak nevynechejte ani výzdobu krbu, který již v těchto dnech není většinou využíván a opatřete jeho římsu vazbou z čerstvých květů. Nemusíte pro ně přitom nikam do zahradnictví, současné trendy velí spíše čerpat z lokálních zdrojů. Březová větvička s čerstvě narašenými lístky či třešňová haluz obalená růžovými květy splní rovněž daný účel, a to skutečně atraktivním způsobem.

Nezapomeňte dekorovat i prostor okenních parapetů, třeba skleněným ptáčkem… Foto: Natasha Breen, Shutterstock

Stůl

Zapomenou nelze ani na jídelní stůl, který hrává nejen o Velikonocích hlavní roli. Skleněné nádoby zčásti naplněné světlými oblázky a trsy mechu doplňte o pár sytě nabarvených vajec a uložte je na lněné či bavlněné prostírání. Opodál umístěnou vázu se skromně vyhlížejícím vrbovým proutím pak ozdobte křepelčími vejci zavěšenými na stužkách. Doplníte-li to navíc zajímavým porcelánovým nádobím s motivy jara, na které usadíte voňavého velikonočního beránka, efekt bude dokonalý.

Hlavní položkou na seznamu interiérových dekorací by měl být jídelní stůl, u nějž se odehrávají ty hlavní rodinné sešlosti. Foto: Abrym, Shutterstock

Jak jsme již zmínili, kreativitě se meze nekladou. Nebojte se zapojit svou fantazii. Výsledek bude skvělý už jen díky tomu, že je váš a originální. Krásné Velikonoce!

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock