Dřevo většinou stačí zbrousit a následně přelakovat vybraným barevným odstínem. Foto: BORISENKOFF, Shutterstock

Jak na nové schody bez bourání

Není už vaše schodiště to, co bývalo? Poškrábané a sešlapané schody časem přirozeně ztrácí na atraktivitě i na bezpečnosti. V tomto článku se podíváme, jak na jejich renovaci svépomocí.

Interiérové schody jsou nejen funkčním prvkem, ale i výrazným designovým elementem ovlivňujícím celkový vzhled a atmosféru interiéru. Pokud není poškozena jeho funkce a narušena stabilita, můžete se pustit do renovace závislé na typu a materiálovém řešení. Zatímco kovové materiály postačí většinou obrousit a natřít a u skleněných jen vyměníte schodnice, u dřevěných a betonových typů je postup o trochu náročnější.

Začněte odborným posouzením

Ještě před tím, než se s nadšením pustíte do oprav, si nechte schodiště zkontrolovat odborníkem, abyste zjistili, zda není narušena jeho stabilita. V takovém případě je nevyhnutelné přistoupit k celkové rekonstrukci. Technik vám poradí, jaké komponenty by bylo vhodné zrenovovat: zatímco někdy postačí pouze výměna zábradlových sloupků nebo nášlapných vrstev, jindy je třeba celková rekonstrukce. Tento krok opravdu radíme nevynechat, jelikož špatný, nebo dokonce neprovedený odhad renovačních prací by vás mohl přijít na hodně peněz a výsledek by ani nemusel splňovat vaše očekávání.

Připravte si podklad

Přemýšlíte, že se do renovace pustíte sami? Potom pro vás máme informaci, jak na to, respektive co vás čeká. Základem je pečlivé očištění a příprava podkladu. Nejdříve je potřeba ze schodů odstranit koberce, veškeré nečistoty a staré nátěry. Při práci postupujte od nejvyšších schodů směrem dolů. U dřevěných schodů můžete poškozený nátěr zbrousit brusným papírem či bruskou, případně použít speciální odstraňovač nátěrů, který aplikujete na povrch a necháte působit dle doporučení. Silné vrstvy nátěru lze odstranit teplovzdušnou pistolí – barva se teplem změkčí a snadno ji poté odstraníte například malířskou špachtlí. Pozor na to, že po této úpravě bude povrch pravděpodobně hodně mastný, proto jej řádně vyčistěte pomocí ředidla a až poté obruste.

Dřevo natřete barvou a nalakujte

Renovace schodů nabízí skvělou příležitost k experimentování s barvami a povrchovými úpravami. Můžete zvolit tradiční přírodní odstíny dřeva nebo zkusit i odvážnější barvy a vzory. Dřevo většinou stačí po zbroušení (brusný papír o zrnitosti 180 až 240) jen přelakovat vybraným barevným odstínem. Na trhu dnes najdete celou řadu nejrůznějších nátěrů – při koupi se neřiďte pouze cenou, ale i kvalitou a referencemi zákazníků. Interiérové schody jsou vystaveny každodennímu namáhání, proto je nutno aplikovat pouze kvalitní a odolné nátěry zajišťující jejich krásný vzhled i dlouhodobou odolnost. K nátěrům lze použít laky a tvrdé voskové oleje. Ty jej ochrání proti vodě a vlhkosti. Pro lehčí tónování dřeva postačí mořidla, která zkombinujte s následným nátěrem bezbarvým lakem. Na starší schodiště poté doporučujeme aplikovat barvy krycí.

Co s prošlapanými místy?

Pokud vás trápí prošlapané stupnice z masivu, a jejich tloušťka to dovoluje, řešením je obroušení celé plochy do roviny. Pro hrubé broušení (zarovnání) použijte brusný papír o zrnitosti 40 až 60. Následně střední (80 nebo 120) a nakonec ještě jemný papír (180 až 240). Hrany lze zaoblit, či znovu vytvořit, ohraňovací frézkou na dřevo. Pokud jsou prošlapané pouze hrany, pomůže jejich zaoblení do většího průměru.

Při renovaci betonových schodišť je nutné z nich odstranit vinil, koberce či jiné vrstvy, plochu srovnat a napenetrovat. Foto: Dmitry Markov152, Shutterstock

Beton obložte vhodným materiálem

A jak je to u betonových schodů, které najdeme hlavně u starších domů? Po jejich zbroušení a napenetrování je stačí znovu obložit vybraným materiálem. K opravě lze použít i chytré systémy z laminátu či vinylu, které jsou k renovaci přímo určeny. Jejich instalace není nijak náročná a zvládne ji každý šikovnější kutil. Na trhu jsou schodišťové stavebnice, jimiž lze obložit dřevěné, kamenné, kovové i betonové povrchy. Většina z nich je už vybavena i speciálním protiskluzovým nátěrem. Díky inovativním technologiím vyrovnáte i případné výškové nerovnosti.

Nezapomeňte na zábradlí

V případě, že renovací měníte zásadním způsobem vzhled schodiště, je dobré vyměnit nebo opravit i zábradlí, aby vše působilo celistvým dojmem. Zatímco například kovové zábradlí stačí většinou jen znovu pevně upevnit, u dřevěných schodišť hrozí vylomení sloupku nebo madla, které je potřeba kompletně vyměnit, a to nejen z estetického hlediska, ale zejména z důvodu bezpečnosti.

K dřevu se skvěle hodí moderní skleněné panely. Tato kombinaci dodá vašemu domovu eleganci a punc luxusu. Foto: Alhim, Shutterstock

Ještě osvětlení... a máte hotovo!

Nakonec vyberte vhodné osvětlení – ve stupních vypadá vkusně LED osvětlení. To navíc zvyšuje bezpečnost. Oživit můžete i stěnu podél schodů – například obrazem či oblíbenými fotografiemi.

Závěrem

Renovace schodů může oživit celý váš domov. S odborným poradenstvím a kvalitními materiály si doma lze vytvořit solitérní designový prvek, který posune vaše bydlení na vyšší úroveň. Nezapomeňte ale, že renovací to nekončí. Důležitá je i pravidelná údržba a čištění – hlavně v případě dřevěných typů. Prostředí by mělo být stabilní a pohybovat se v rozmezí mezi 19–22 °C a vlhkost by se měla pohybovat mezi 45–50 %. Při vyšších teplotách materiál sesychá a vznikají praskliny. Naopak při vysoké vlhkosti hrozí nabobtnání ploch. Proto dřevěné schody stírejte raději jen navlhčeným hadrem nebo mopem a zapomeňte na agresivní čisticí prostředky. U betonových povrchů si vystačíte s klasickým měkkým kartáčem a vodou s mýdlem či jarem.

Zdroje:

[1] Jak na renovaci parket svépomocí? Návod krok za krokem. www.stavebnictví3000.cz
[2] Jak na renovaci schodiště bez bourání. Můj Dům. www.mujdum.cz
[3] Renovace dřevěných schodů. Údržba podlah Praha. udrzbapodlahpraha.cz

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock