Autor: Choti, Shutterstock

Jak vybírat okno z pohledu materiálu?

Výběr materiálu okenního profilu se pro člověka mimo daný obor občas stává (v souvislosti s trvale se rozvíjejícími technologiemi) složitým. Ve skutečnosti se ale není potřeba obávat velkých chyb. Pokud sáhnete po ověřeném dodavateli, okno, ať už ze dřeva, hliníku či plastu, dostojí všem požadavkům platných norem včetně tepelně izolační účinnosti. Výběr se spíše odvíjí od priorit investora, umístění okna a architektury domu.

Plast, vysoký poměr kvality a ceny

Třebaže patří plastová okna mezi nejrozšířenější a cenově nejdostupnější, vykazují dobrý až luxusní vzhled a velmi dobrá je i jejich kvalita a trvanlivost. Jsou prakticky bezúdržbová a pevná. Pokud si přejete prodloužit jejich životnost, zvolte rámy s integrovanou ocelovou výztuží. U větších okenních celků a oken s barevným dekorem je dokonce nutná. Podpoří jak správnou funkčnost oken, tak jejich tvarovou stabilitu. Těsnost okna a dobrý útlum venkovního hluku pak zaručí kvalitní těsnění, lepší izolaci poskytují okna s dorazovým a středovým těsněním.

Nejlepší okna disponují 3 těsnicími rovinami, profily o několika komorách a větší stavební hloubkou, která zamezuje vzniku nežádoucích tepelných mostů. Vhodné je též zasklení trojsklem s teplým kompozitním rámečkem či speciální zesílená termická výztuha rámu, např. v podobě tvrzené PUR pryskyřice. Taková okna jsou pak využívána i v oblastech s náročnými klimatickými podmínkami, příp. do pasivních staveb.

Plastové okno je při pohledu s odstupem často nerozeznatelné od dřevěného či dokonce kovového. Designové varianty jsou rozmanité, a to jak po stránce barevné, tak tvarové. Také plastem dosažitelné oblé tvary působí velmi vybraně.

Je však třeba říci, že plastové rámy oken jsou náchylné na UV záření. Plast je přirozeně tepelně roztažný a v případě jeho dlouhodobého vystavení záření a vysokým teplotám (v důsledku záření) mohou být jeho vlastnosti zhoršeny. Vyvarujte se proto nejlevnějším výrobkům za každou cenu, kvalitní materiál nelze vyhotovit bez chemických přísad do plastů a náročnějších výrobních postupů.

Kvalitní montáž okna, nejen plastového, je nutnost. Instalace musí proběhnout tak, aby bylo zabráněno vzniku tepelných mostů a aby byla připojovací spára dobře izolovaná, a tím ošetřená proti prostupu vlhkosti.Autor: Yuriy Golub, Shutterstock

Dřevo, nástroj architektonické rozmanitosti

Dřevo je pravděpodobně nejpopulárnější materiál. Jeho architektonická hodnota je výjimečná, hodí se jak do venkovských stavení, tak do moderních bungalovů. Jeho výhodou je v první řadě originalita odvislá od individuální kresby dřeva. Nemluvě o množství rozmanitých dřevin, jenž lze na výrobu okenních profilů použít. Nemalou roli v oblíbenosti dřevěných okenních profilů hraje nepochybně to, že je dřevo obnovitelný zdroj a že při dožití a likvidaci okna není zatěžováno životní prostředí. Mezi nevýhody naopak patří citlivost dřeva vůči slunečnímu záření, které urychluje stárnutí okna. V případě dřevěných okenních profilů je také potřeba dbát na jejich pravidelnou údržbu, její zanedbání může vést až k narušení struktury, do níž následně vniká vlhkost. To se projeví nejen na vzhledu rámu, ale i jeho životnosti.

Avšak žádné velké obavy z vlhkosti, která byla problémem dříve, dnes již nejsou díky technologii lepených hranolů na místě. Okna jsou nejčastěji lepena z vícevrstvých hranolů, rámy jsou dále povrchově upravovány impregnací a přiznané spoje jsou vyplňovány pružným plničem. Až nákonec je nanášena základová a finální barevná vrstva. Někteří výrobci okno doplňují o hliníkovou okapnici s přídavným těsněním. Ta zamezuje zatékání vody, chrání nejnamáhanější části okna ještě efektivněji a je tak zaručena tvarová i barevná stabilita profilů.

    Dřeviny využívané pro výrobu oken jsou zejména:
  • smrk, který je typický vynikajícími fyzikálně-mechanickými vlastnostmi;
  • dub, který se vyznačuje pevností a tvrdostí;
  • borovice, která zajistí díky vyššímu obsahu pryskyřice skvělou odolnost vůči povětrnostním vlivům;
  • modřín, který odolá i silným povětrnostním vlivům a navíc nevyžaduje žádnou povrchovou úpravu;
  • dub, který má vynikající pevnostní vlastnosti a výjimečnou texturu, která vyniká obzvláště pokud je ošetřena pouze bezbarvým lakem;
  • tropické meranti, které disponuje nadprůměrnou rezistencí vůči plísním a atraktivním zabarvením.

Dřevo je pravděpodobně nejpopulárnější materiál. Jeho architektonická hodnota je výjimečná, jeho výhodou je v první řadě originalita odvislá od individuální kresby dřeva. Autor: Msharova, Shutterstock

I v případě dřevěných okenních profilů však hraje roli hloubka uložení skla, která zvyšuje povrchovou teplotu tabule a může omezit vznik kondenzátu v dolní části.

Pořizovací cena dřevěných okenních rámů je v porovnání s plastovými mírně vyšší. Ovšem vzato v úvahu, že dřevo nabízí zcela přirozeně výborné tepelně-izolační parametry ve spojení s vysokou pevností, a že jde o materiál vysoce trvanlivý (o čemž svědčí doposud funkční okna instalovaná i před více než 100 lety), jde o přiměřené ocenění.

Hliník s nádechem vytříbenosti

Hliník je materiál, který byl v několika posledních desítkách let v běžné výstavbě spíše opomíjený. Jde přitom o kov pro stavebnictví jako dělaný. Jeho snadné obrábění z něj činí oblíbenou surovinu, která navíc díky nízké hmotnosti minimálně zatěžuje nosné konstrukce stavby. Hodí se proto zejména v případech, kdy jsou do otvorů instalovány velkoformátové okenní výplně. Výroba hliníku je sice energeticky náročná a vzniká při ní velké množství odpadu, to je však vykompenzováno mimořádně dlouhou životností kovu a jeho snadnou recyklovatelností: hliníkový šrot má na trhu poměrně velkou cenu. Hliník je odolný vůči korozi, je ohnivzdorný, a dále vysoce rezistentní vůči povětrnostním vlivům. Údržba hliníkových okenních profilů je minimální, nejsou potřeba ani ochranné nátěry. Investor přitom může vybírat z široké palety odstínů, kterých je dosaženo lakováním práškem, fóliemi apod.

Hliníková okna jsou pro svůj subtilní a elegantní vzhled často umisťována do moderních architektonických návrhů. Nejen design tu přitom hraje roli, praktická je také vyšší propustnost denního světla do interiéru, které je dosaženo díky tenkým rámům. Na místě nejsou ani případné námitky k tepelně-izolačním vlastnostem hliníku. Současné kvalitní hliníkové profily disponují výbornými tepelně-technickými parametry. Nevýhodou je pouze vyšší cena.

Okna kombinovaná, konkrétně dřevohliníková, pak kombinují pozitiva obou materiálových komponentů, a řadí se na dnešním trhu k nejžádanějšímu zboží.

Hliník je surovina pro výrobu oken jako dělaná. Díky nízké hmotnosti minimálně zatěžuje nosné konstrukce stavby. Hodí se proto zejména v případech, kdy jsou do otvorů instalovány velkoformátové okenní výplně.Autor: Sketchphoto, Shutterstock

Materiál plní účel jen v případě správné instalace

Každý si dle svých osobních preferencí zvolí pro okno ten svůj vhodný materiál. Prvním krokem by však měl být výběr dodavatele s dobrými referencemi. A nezapomeňte, sebelepší okno znehodnotí nesprávná montáž. Kvalitní výrobní firma je též schopna zajistit instalaci tak, aby bylo zabráněno vzniku tepelných mostů a aby byla připojovací spára dobře izolovaná (a tím ošetřená proti prostupu vlhkosti).

Související články

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock