13. mezinárodní veletrh AQUA-THERM v Praze

Ve dnech 21. až 25. listopadu 2006 se na pražském Výstavišti v Holešovicích konal již třináctý ročník veletrhu AQUA-THERM Praha s ústředním tématem Úspory energie při stavbě budov.

Tohoto mezinárodního odborného veletrhu vytápění, ventilace, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky se zúčastnilo celkem 415 vystavovatelů ze 13 zemí, tj. z České republiky, Německa, Itálie, Slovenska, Turecka, Polska, Rakouska, Belgie, Dánska, Francie, Slovinska, Španělska a Velké Británie (celkem 54 zahraničních vystavovatelů). Celková výstavní plocha dosáhla 13 800 m2 a veletrh navštívilo více než 40 000 osob. Atmosféru veletrhu přibližuje pohled na halu G výstaviště (obr.1) a halu F (obr. 2).

Obr. 1: Pohled na halu G výstaviště

AQUA-THERM Praha byl provázen bohatým doprovodným programem, který odborníkům i laikům poskytl nové informace a know how. Jeho nejdůležitější složkou byla konference TZB (technické zařízení budov) 2006 pod názvem Provoz a údržba bytových domů a TZB pro nízkoenergetické, pasivní a inteligentní domy pořádaná Společností pro techniku prostředí [5] za organizačního přispění pořadatele veletrhu Progres Partners Advertising, spol. s r.o.

Obr. 2: Pohled na halu F výstaviště

Garantem odborné konference TZB 2006 byl Prof. Ing. Karel Kabele, CSc., vedoucí Katedry technických zařízení budov Fakulty stavební ČVUT v Praze a předseda Společnosti pro techniku prostředí. Z jeho rozhovoru pro tiskový materiál konference „Quo vadis, energie...” přebíráme definice termínů inteligentní dům, nízkoenergetický dům a pasivní dům.

Inteligentní dům: Tímto termínem se v praxi označují budovy, ve kterých jsou vzájemně propojeny jednotlivé řídící a regulační systémy, např. větrání, osvětlení, vytápění, zabezpečení atd. Smyslem propojení řídících systémů je vytvoření fungujícího celku se vzájemně si nekonkurujícími systémy s cílem snížení spotřeby energie při vytvoření uživatelsky komfortního vnitřního prostředí. V rámci řízení obytných budov se setkáváme i s pojmem „digitální domácnost”, kde prostřednictvím počítače nejen ovládáme vytápění, osvětlení, větrání, zabezpečení, ale tento systém je často i zdrojem zábavy a komerčních služeb.

Nízkoenergetický dům je definován potřebou energie na vytápění 50 kWh/m2 za rok, která víceméně odráží kvalitu obálky budovy. Vývoj naznačuje, že vytápění přestává být v mnoha budovách tím největším spotřebičem a chceme-li mluvit o nízkoenergetičnosti v pravém slova smyslu, je nutné vzít v úvahu i ostatní energie v budovách – osvětlení, chlazení, pohony apod.

Pasivní dům je definován opět potřebou energie na vytápění nižší než 15 kWh/m2. I v pasivním domě je při déletrvající zimě nutno hradit tepelné ztráty vznikající větráním budovy a prostupem tepla. To, že tyto ztráty jsou v porovnání s klasickou stavbou malé, však neznamená, že nemusíme instalovat zdroj tepelné energie.

Zajímavý byl i seminář pořádaný Střediskem pro efektivní využívání energie, o.p.s. pod názvem Solární systémy a zdroje na biomasu – možnosti integrace a optimalizace. Na tomto mezinárodním veletrhu AQUA-THERM Praha rovněž probíhala soutěž o nejlepší exponát veletrhu a po jejím vyhodnocení byly předány Zlaté medaile a Čestná uznání.

Zlaté medaile získali:

  • Thermona, spol. s r.o., Zastávka u Brna, za exponát: Kotel teplovodní kondenzační na zemní plyn THERM 45 KD nové generace,
  • BUDERUS tepelná technika, spol. s r.o., Praha 10, za: LOGAMAX PLUS GB 162-100 nástěnný plynový kondenzační kotel o výkonu 100 kW pro vytápění a ohřev vody,
  • LDM, spol. s r.o., Česká Třebová, za: Regulační ventily RV 113 – ucelená řada dvou a třícestných regulačních ventilů PN16, DN50 až 150,
  • Robert Bosch odbytová s.r.o., div. Junkers, Praha 4, za: Společný přetlakový komín LAS pro kondenzační kotle (výrobce Junkers) – napojení až 5 kondenzačních kotlů do jednoho komína,
  • VIESSMANN, spol. s r.o., Rudná u Prahy, za: Využití solární techniky k přípravě TUV obce Strážný (dokončení projektu ekologizace obce) – Vitosol 100, Vitosol 200.

Čestná uznání za exponáty byla udělena deseti firmám a zvláštní čestná uznání jako ocenění služeb dvěma firmám [4]. Jednou z oceněných byla firma DAKON s.r.o., Krnov, za DAKON DAMAT PYRO G – litinový pyrolitický kotel na spalování suchého dřeva. Expozice této firmy přitahovala návštěvníky také velkou autodráhou, kterou si mohl každý vyzkoušet (obr. 3).

Obr. 3: Autodráha jako upoutávka firmy DAKON s.r.o.

V rámci veletrhu proběhlo dne 22. 11. 2006 ve stánku Vega společnost s ručením omezeným (obr. 4) jednání redakční rady časopisu Stavebnictví a interiér pod vedením šéfredaktora RNDr. Jiřího Hejhálka. Již na minulém zasedání redakční rady v rámci stavebního veletrhu FOR ARCH Praha v září 2006 [1] bylo doporučeno využívat účast členů redakční rady na stavebních veletrzích jako je IBF Brno, FOR ARCH Praha a AQUA-THERM Praha k pravidelným schůzkám a tím oživit jejich komunikaci. Při těchto schůzkách bude možné dohodnout detaily internetové komunikace a způsoby recenzí zaslaných příspěvků. Připomínky členů redakční rady by mohly vyvolat odbornou diskuzi k předkládané problematice a tím prohloubit odbornou úroveň příspěvků a zvýšit dopad na řešení daných problémů. Na tomto zasedání redakční rada projednala návrh formy zpracování lektorských posudků k zaslaným příspěvkům (kromě článků reklamních), což by umožnilo v rámci Public Relation zařadit časopis do vyšší kategorie odborných časopisů. Přítomní členové redakční rady vyslovili své připomínky a souhlas s tímto návrhem. Vydavatelství Vega společnost s ručením omezeným kromě měsíčníku Stavebnictví a interiér zaměřeného na vlastnosti stavebních materiálů a postupy jejich zpracování a použití na stavbách vydává dvouměsíčník Stavební technika zaměřený na stavební stroje, upozorňuje na nové produkty včetně internetového projektu Dům pro šťastný život [6]. Na svém stánku vydavatelství Vega i pomocí projektové techniky propagovalo výsledky své vydavatelské činnosti, mimo jiné dvě publikace vydané v roce 2003 [2] (obr. 5) a v roce 2004 [3] autorského kolektivu z Fakulty stavební ČVUT v Praze a Geodisu v Brně.

Obr. 4: Stánek časopisu Stavebnictví a interier, Vega společnost s ručením omezeným

Možno konstatovat, že letošní 13.ročník mezinárodního veletrhu AQUA-THERM Praha si udržel tradičně vysokou úroveň a lze se těšit na příští ročník, který se bude konat ve dnech 20. - 24. listopadu 2007.

Obr. 5: Obálka knihy „Laserové skenovací systémy ve stavebnictví“ [2]

Článek byl zpracován v rámci grantového projektu 103/06/0617 Grantové agentury ČR.

Literatura a zdroje:
[1] KAŠPAR, M.: 17.mezinárodní stavební veletrh FOR-ARCH Praha 2006. Stavebnictví a interiér 14, 2006, č.10, s. 54-55.
[2] KAŠPAR, M.- POSPÍŠIL, J.- ŠTRONER, M.- KŘEMEN, T.- TEJKAL, M.: Laserové skenovací systémy ve stavebnictví. Vydavatelství Vega společnost s ručením omezeným, Hradec Králové, 2003, s. 111, ISBN 80-900860-3-9.
[3] KAŠPAR, M.- POSPÍŠIL, J.- ŠTRONER, M.- KŘEMEN, T.- TEJKAL, M.: Laser Scanning in Civil Engineering and Land Surveying. Editorship Vega, Hradec Králové, 2004, p. 110, ISBN 80-900860-3-9.
[4] www.aquatherm.cz
[5] Internetový portál www.tzb-info.cz
[6] Internetový portál http://www.stavebnictvi3000.cz

1 Doc.Ing.Milan Kašpar, CSc., Fakulta stavební ČVUT Praha, e-mail: kaspar@fsv.cvut.cz
Autor:
Foto: Milan Kašpar