17. mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH Praha 2006

Ve dnech 19. – 23. 9. 2006 se v Pražském veletržním areálu Letňany (PVA Letňany) konal sedmnáctý mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH pořádaný společností ABF, který již má pevnou pozici ve výstavním kalendáři a který každým rokem navštíví více než sto tisíc návštěvníků. Na veletrh se podíváme očima našeho dopisovatele a člena redakční rady Milana Kašpara.

Hlavním tématem letošního ročníku FOR ARCH Praha 2006 bylo České stavebnictví v rámci EU. Vedle hlavní expozice se nabízela řada doprovodných výstavních akcí, ze kterých nás zaujal zejména For Tech (12. mezinárodní veletrh stavebních strojů a mechanizace).

V hlavní expozici firma GEFOS, která má výhradní zastoupení firmy LEICA GEOSYSTEMS pro ČR, upozornila na systém MC 200 DIGGER (obr. 1) pro signalizaci hloubky a dosahu rypadla [1]. Toto zařízení s grafickým displejem je umístěno v kabině strojníka a zvyšuje produktivitu stroje o 30 – 50 %. Umístění senzorů na rypadle je znázorněno na obr. 2. Obsluha může pracovat do určené hloubky, sklonu nebo profilu s přesností na cm. Při poloautomatickém provozu strojník sleduje pouze tento displej, aniž by sledoval polohu lžíce, která může být i pod hladinou. Systém MC 200 DIGGER může pracovat ve spojení s laserovým zařízením pro kontrolu sklonu [5].

Obr. 1: Řídící systém MC 200 DIGGER Leica
Obr. 2: Umístění senzorů systému MC 200 DIGGER Leica na rypadle

Pro řízení graderů a dozerů slouží základní nivelační systém MC 1200 ve 2D nivelaci a MC 1200 Grade Star ve 3D nivelaci (obr. 3), které umožňují automatickou kontrolu příčného sklonu a základní úpravu terénu.

Obr. 3: Univerzální řízení strojů systémem MC 1200 Leica

Pro řízení strojů obecně se užívá laserová a ultrazvuková technika (např. systém Rugby 400 DG pracující ve dvou sklonech) a systémy totálních stanic TPS nebo GPS [1]. Uvedená zařízení se uplatňují při realizaci liniových staveb (silnic a železnic) a plošných staveb (letiště, hřiště, parkoviště). Firma GEFOS připravuje na rok 2007 prezentaci systémů řízení v terénu ve spolupráci s firmou Agrotec s.r.o. (New Holland).

K dalším novinkám patří laser pro pokládku potrubí (tzv. potrubní laser) Leica Piper 100/200 (obr. 4), který zaručuje požadovaný spád s dosahem 200 m. Sklon lze nastavit s přesností 0,001 %. Pomocí dálkového infračerveného ovládání lze přístroj obsluhovat ze vzdálenosti až 150 m. Model Piper 200 je vybaven systémem, který při přerušení práce umožní automatické zacílení na terč. Rozměr přístroje umožňuje pracovat i v potrubí o průměru od 100 mm [6].

Obr. 4: Laser pro pokládku potrubí Piper 100/200 Leica

Mezi novinky firma GEFOS zahrnula také dva ruční dálkoměry Leica Disto A2 a Leica Disto A6. Prvý typ určený pro interiery má dosah 60 m a měří s přesností ±1,5 mm na 30 m. Leica Disto A6 je pokračovatelem typu Leica Disto Plus a umožňuje bezdrátový přenos, záznam i zpracování dat v reálném čase pomocí bluetooth. Je dodáván včetně CD s programy pro kreslení délek přímo v terénu s využitím pro notebooky a PDA [6].

Geodetické přístroje určené převážně pro stavebnictví nabízely firmy

PAP & spol. a Radek HAVLÍN.

Firma PAP & spol. dodává geodetickou a fotogrammetrickou techniku včetně leteckých laserových skenerů, stavebních laserů, dálkoměrů, nivelačních přístrojů, teodolitů, vodováh a dalšího příslušenství a provádí kalibrace uvedených přístrojů. V nabídce firmy jsou široce zastoupeny liniové lasery, převážně interierové a lasery s rozmítaným svazkem, tzv. rotační lasery (např. GEO Fennel) včetně detektorů. Pro řízení zemních strojů lze využít lasery s rozmítaným svazkem a přijímače-detektory upevněné na řízeném stroji [1]. Informace o poloze stroje se přenášejí do kabiny strojníka. Bližší informace v [7].

Firma Radek HAVLÍN, zeměměřická a obchodní kancelář, nabízí stavební laserové přístroje značek NEDO, SOKKIA, STANLEY, QUANTE, TOPCON, LEICA a AGATEC [1], ruční laserové dálkoměry, vodováhy, nivelační přístroje, vyhledávače podzemního vedení a rozsáhlé příslušenství včetně kompletních geodetických služeb. V prodejním sortimentu nechybí laserová čidla-detektory pro řízení zemních strojů [8].

Další distributoři světových značek jako NIKON, SOKKIA, TOPCON a TRIMBLE, o kterých jsme referovali u příležitost výstavy GEOS [2], neměli na tomto veletrhu své zástupce.

Na výstavě FOR ARCH byl také stánek Fakulty stavební ČVUT v Praze, která v něm představila své Experimentální centrum, jež je akreditovaným pracovištěm této fakulty v oblasti zkušebnictví stavebních konstrukcí. Pracoviště úzce spolupracuje s praxí a zajišťuje odborný servis stavebním firmám. Celý rozsah zkušebních prací probíhá jak ve specializovaných laboratořích, tak i v podmínkách in situ. Všechny zkoušky se provádí dle platných norem a předpisů.

V rámci veletrhu FOR ARCH proběhlo dne 20. 9. 2006 ve stánku Vega společnost s ručením omezeným (obr. 5) jednání redakční rady časopisu Stavebnictví a interier pod vedením šéfredaktora Jiřího Hejhálka, který podle rostoucích unikátních přístupů na internetu (více než 70 tisíc měsíčně) upozornil na stoupající zájem veřejnosti o tento časopis. Pro oživení pravidelné komunikace se členy redakční rady doporučil využívat účastí členů redakční rady na stavebních veletrzích IBF v Brně, FOR ARCH v Praze, Aquatherm v Praze k pravidelným schůzkám na stánku Vega společnost s ručením omezeným. Při těchto příležitostech bude možné dohodnout detaily internetové komunikace a způsoby oponentní činnosti k zasílaným příspěvkům. Připomínky členů redakční rady by mohly vyvolat odbornou diskuzi k předkládané problematice a tím prohloubit odbornou úroveň příspěvků a zvýšit dopad na řešení daných problémů. Přítomní členové redakční rady s tímto návrhem souhlasili a vyslovili své připomínky.

Vydavatelství Vega společnost s ručením omezeným kromě vydávání časopisů Stavebnictví a interier a Stavební technika upozorňuje na nové produkty včetně internetového projektu „Dům pro šťastný život” [9], kde návštěvníci najdou projekty rodinných domů. Na svém stánku vydavatelství Vega nabízelo mimo jiné dvě publikace vydané v r. 2004 [3] (obr. 6) a v r. 2003 [4] autorského kolektivu z Fakulty stavební ČVUT v Praze a Geodisu v Brně.

Obr. 5: Stánek Vega s.r.o. na veletrhu FOR ARCH

Redakce časopisu podnikatelů ve stavebnictví Stavební informace vydala u příležitosti veletrhu FOR ARCH 2006 zvláštní číslo.

Také Silikátový svaz jako sdružení zabývající se geologickým průzkumem, těžbou silikátových surovin, výrobou keramických výrobků, výzkumnou, vývojovou, projektovou a pedagogickou činností, na veletrhu prezentoval své vydávané časopisy Keramický zpravodaj a Zpravodaj silikátového svazu.

Možno konstatovat, že i letošní, již 17. ročník veletrhu FOR ARCH si udržel tradičně vysokou úroveň a lze se těšit na příští ročník.

(Článek byl zpracován v rámci grantového projektu 103/06/0617 Grantové agentury ČR.)

Obr. 6: Obálka knihy Laser Scanning in Civil Engineering and Land Surveying, [3]

Literatura a zdroje:

[1] KAŠPAR,M.-VOŠTOVÁ, V.: Lasery ve stavebnictví a navigace strojů. Vydavatelství Informační centrum ČKAIT, Praha 2001, 148 str., ISBN 80-86364-61-5.
[2] KAŠPAR,M.: 1.mezinárodní veletrh geodezie, kartografie, navigace a geo-informatiky GEOS 2006. Stavebnictví a interier 14, 2006, č.5, s.48-51.
[3] KAŠPAR, M.- POSPÍŠIL, J.-ŠTRONER, M.- KŘEMEN, T.- TEJKAL, M.: Laser Scanning in Civil Engineering and Land Surveying. Editorship Vega spol. s r.o. Hradec Králové, 2004, p. 110, ISBN 80-900860-3-9.
[4] KAŠPAR, M.- POSPÍŠIL, J.-ŠTRONER, M.- KŘEMEN, T.- TEJKAL, M.: Laserové skenovací systémy ve stavebnictví. Vydavatelství Vega spol. s r.o. Hradec Králové, 2003, s. 111, ISBN 80-900860-3-9.
[5] http://www.leica-geosystems.com
[6] http://www.gefos.cz/leica
[7] http://www.papaspol.cz
[8] http://www.radekhavlin.cz
[9] http://www.dumprostastnyzivot.cz

1 Doc. Ing. Milan Kašpar, CSc., vysokoškolský učitel, Fakulta stavební ČVUT Praha
Autor:
Foto: Archiv firmy