2. mezinárodní veletrh geodezie, kartografie, navigace a geoinformatiky GEOS 2007

Na Výstavišti Holešovice-Praha ve dnech 1.–3. 3. 2007 uspořádala společnost TERINVEST několik velmi zajímavých veletrhů s tematikou stavebnictví a bydlení [1]. Tento příspěvek je zaměřen na 2. mezinárodní veletrh geodezie, kartografie, navigace a geoinformatiky GEOS 2007.

Společnost TERINVEST je z pohledu četnosti pořádaných akcí a jejich návštěvnosti jednou z největších pražských veletržních organizací. Daří se jí nejen stále rozšiřovat a zlepšovat služby pro návštěvníky a vystavovatele přinejmenším v oblastech, které může přímo ovlivnit, ale přináší i nová témata přitažlivá pro odborné i laické návštěvníky.

V letošním roce byl jako místo konání veletrhu zaměněn Pražský veletržní areál v Letňanech za Výstaviště Holešovice-Praha přímo v centru města a tam byly uspořádány následující akce:

13. mezinárodní veletrh staveb, renovací, bydlení a interierů NOVÝ BYT A DŮM 2007. Zaujímal výstavní plochu 5 000 m2 a zúčastnilo se ho 188 vystavovatelů. Zahrnoval i zahradní architekturu a služby. Pro návštěvníky byla připravena soutěž o výrobky společnosti VELUX ČR, s.r.o.

2. mezinárodní veletrh zpracování dřeva, dřevěných staveb a konstrukcí DŘEVOSTAVBY 2007. Výstavní plocha 3 282 m2, 82 vystavovatelů. Prostřednictvím zajímavých doprovodných programů se veletrh snažil vyzdvihnout nemalé přednosti dřevostaveb a podpořit tento perspektivní a dynamicky se rozvíjející obor. K doprovodnému programu patřil Salon dřevostaveb 07 (přehlídka aktuálních prací předních architektů zabývajících se návrhy moderních dřevěných staveb), Dřevo krásných stromů (výstava dřeva dvaceti našich nejznámějších stromů a možnostmi, jak s ním pracovat), Timbersports SHOW (ukázka dřevorubeckých sportů), Nejkrásnější dřevostavba roku 2006. Finálové projekty byly představeny v časopise Domov 12/06. Vítězné projekty vzešly z hlasování čtenářů. V kategorii Montované dřevostavby zvítězil MS HAUS s.r.o. Hradec Králové a v kategorii Srubové stavby zvítězil HANIŠ-Srubové stavby s.r.o. Hradec Králové.

2. mezinárodní veletrh vytápění a vzduchotechniky. Výstavní plocha 1169 m2, 38 vystavovatelů. Veletrh zahrnoval dva související obory a byl hlavně zaměřen na ekologicky šetrné a úsporné vytápění s využitím alternativních zdrojů. Novinkou letošního veletrhu byly přednášky s tématy aktuálně zaměřenými na vývoj, přehled, novinky a vše kolem tepelných čerpadel nebo využití solární energie v kontextu ohřevu užitkové vody, vytápění a výroby elektřiny.

2. mezinárodní veletrh geodezie, kartografie, navigace a geoinformatiky GEOS 2007. Výstavní plocha 600 m2, 23 vystavovatelů. Mezi vystavovateli byli zastoupeni dodavatelé přístrojů pro geodety, map, software, GIS (geodetický informační systém), aplikací, navigací, 3D skenerů, měřících potřeb pro stavaře a pod. Byli zde dodavatelé mapových podkladů a leteckých snímků pro největší internetové portály v ČR.

Doprovodným programem veletrhu byla odborná konference GEOS 2007 pořádaná ve dnech 1.–2. 3. 2007 v Parkhotelu Praha, které se zúčastnilo 100 registrovaných odborníků z ČR a dalších zemí Evropy. Organizátorem konference byl Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický ve Zdibech u Prahy.

Veletrh GEOS 2007

Toto sdělení se zabývá zejména posledními novinkami v technologii laserových skenerů, totálních stanic a laserové techniky v souvislosti s řízením stavebních strojů včetně systémů GPS a GLONASS, navigační technikou a drobnou měřící dálkoměrnou technikou.

Firma GEFOS a.s., výhradní distributor firmy Leica Geosystems, má ve svém prodejním sortimentu totální stanice, nivelační přístroje, přenosné dálkoměry, laserové přístroje a terestrické skenery.

Obr. 1: Totální stanice Leica TPS 1200 jako SmartStation

Totální stanice Leica TPS 1200 jako SmartStation (obr. 1) může pracovat v různých modech jako základní totální stanice až po motorizovanou s automatickým cílením na terč a integrovanou s přijímačem GPS a GLONASS. Disponuje dvěma frekvencemi GPS včetně L2C a L5 a dvěma frekvencemi ruského systému GLONASS a je připravena i pro evropský systém GALILEO. Spolu s výtyčkou a všesměrovým hranolem vzniká SmartPole, kterým může měřič od výtyčky ovládat jak GPS/GLONASS, tak robotickou totální stanici (Non-stop měření s volným stanoviskem). Software pro systém 1200 tvoří Leica SmartWork. Mezi možné aplikace patří referenční přímka, výpočet kubatur a řízení strojů. Popis laserové techniky a systémů pro řízení strojů je uveden v [2]. K novinkám patří přenosný dálkoměr Leica DISTO A8 s dosahem 0,05–200 m a přesností ±1,5 mm. Je doplněný digitálním hledáčkem a zabudovaným sklonoměrem a umožňuje měřit vodorovnou vzdálenost i převýšení. Technické údaje dalších typů dálkoměrů DISTO A2, A3, A5 a A6 jsou uvedeny v [2].

Po pulzním terestrickém laserovém skeneru HDS 3000 (High Definition Surveying) panoramatického typu se zorným polem 360°×270° pracujícím s přesností 6 mm na 50 m a doplněným digitální kamerou (skener lze centrovat, urovnat a orientovat, operační software Cyclone 5,0) přichází Leica s novým systémem ScanStation. Pracuje na principu impulsního dálkoměru měřením tranzitního času (prostorová polární metoda) a kombinuje čtyři základní vlastnosti totální stanice v jednom skeneru:

Plné zorné pole, horizontálně 360 °, vertikálně 270 °. Skenuje stropy, podhledy mostních oblouků, vyvýšené držáky potrubí, vysoké fasády, sloupy a věže.

Dvouosý kompenzátor podobně jako u totální stanice Leica pro větší flexibilitu měření. Operátor ScanStation může polygonovat, provádět zpětné záměry a protínání s geodetickou přesností (přístroj je upevněn na stativu).

Přesnost každého měření je 6 mm do 300 m. K docílení požadované přesnosti nepoužívá průměrování. Velmi jemné bodové rozlišení na dlouhé vzdálenosti poskytuje uživateli výhodu optimálního skenování cílů s maximální přesností registrace a maximální kontrolu celého projektu.

Praktická a použitelná vzdálenost. Dosah je cca 300 m pro povrchy s odrazivostí 90 % a 134 m pro povrchy s odrazivostí 18 % a pokrývá velkou většinu typických stanovisek pro bezhranolové měření.

Tento skener patří ke skenerům s vysokou přesností, úzkým laserovým svazkem a se schopností skenování s vysokým rozlišením. Je kompatibilní se systémem totálních stanic 1200 Leica. Rychlost skenování max. 4 000 bodů/sec. Bezpečností laserová třída 3R (podle IEC 60825-1), viditelný laserový svazek zelené barvy. Má integrovanou digitální kameru. Operační software Cyclone 5,5.

Obr. 2: Laserový skener Leica HDS 6000

Další novinkou je skener nové generace Leica HDS 6000 (obr. 2), který patří k fázovým skenerům (jako skenery Z+F LARA 25 200 a 53 500 a Leica HDS 4500). Fázový skener je založen na měření fázového rozdílu, který vzniká mezi vysílaným a přijímaným signálem. Z určeného fázového rozdílu se určuje měřená délka. Skener Leica HDS 6000 podobně jako předchozí typ ScanStation obsahuje dvouosý kompenzátor kompatibilní s totální stanicí Leica (možnost připojení na stativ). Patří k vysokorychlostním skenerům s vysokým rozlišením. Zcela otevřené zorné pole má hodnotu 360°×310° (ve svislé rovině). Rychlost skenování je 500 000 bodů/sec, přesnost v poloze je 6 mm od 1 do 25 m, 10 mm do 50 m. Dosah skeneru je 50–79 m. Používaný software je Leica Cyclone 5.6 (REGISTER) se software moduly a převodníky. Bezpečnostní laserová třída 3R (podle IEC 609 25-1). Vestavěný řídící panel pracuje bez externího počítače (laptop nebo PDA).

Aplikační možnosti skeneru HDS 6000: zaměření systému potrubí, dokumentace historických objektů (exteriéry i interiéry), profily tunelů apod. [6].

Obr. 3: Totální stanice TOPCON 9000

Firma GEODIS Brno, spol. s r.o je výhradní distributor produktů TOPCON. Pro automatické řízení strojů využívá laserovou, ultrazvukovou techniku, družicové systémy GPS, GLONASS, GALILEO a automatické totální stanice včetně software [6]. Novinkou je motorizovaná totální stanice TOPCON GPT 9000 (obr. 3). Měří v bezhranolovém modu až do vzdálenosti 2 000 m a pracuje s pulsní laserovou technologií v bezpečnostní třídě 2. Používá digitální optický systém a umožňuje pracovat jako jednomužná totální stanice nebo jako automatický skenovací 3D systém. Se systémem RC-3 Quick Lock lze ovládat přístroj od terče na vzdálenost 400 m. Pro geografický informační systém (GIS) je určen nový systém TOPCON GMS 2. Ve spojení s přijímačem GPS+ vytváří přenosnou pomůcku pro mapování objektů na zemském povrchu. TOPCON nabízí polní počítač FC-200.

Na veletrhu BAUMA 2007 bude jako novinka představen automatický způsob řízení finišeru systémem 3D-mm GPS. Tato tradiční družicová technologie (3D-GPS+) je založena na využití laserového systému Laser-Zone s přístrojem PZL-1. Laser s rozmítaným svazkem vytváří 10 m vysokou laserovou stěnu s dosahem 300 m pro zpřesnění výšek – v ose z (mezi 2 až 5 mm). Přesnost této nové technologie je srovnatelná se způsobem řízení finišerů RSS (Road Scanning Systems).

Obr. 4: Totální stanice TRIMBLE ATS

GEOTRONICS Praha, s.r.o. je výhradním zástupcem firmy TRIMBLE, která v systémech řízení strojů vychází z přístrojů a zařízení firmy SPECTRA-PRECISION [6]. Uplatňuje způsoby automatického řízení s využitím GPS, laserové a ultrazvukové techniky a využívá totální stanice TRIMBLE. Jedná se o systémy řady GCS (Grade Control Systems), z nichž systémy GCS 300GCS 600 používají laserovou a ultrazvukovou techniku a řídí dozery a gradery. Nejmodernější GCS 900 vychází z 3D systému řízení a využívá dva GPS přijímače s integrovanou anténou. Pro zvýšení přesnosti ve výšce se využívá laserová technika a lze volit kombinace s dalšími geodetickými systémy jako jsou totální stanice. Na obr. 4 je totální stanice TRIMBLE ATS [2]. Na výstavě GEOS 2007 byl též prezentován digitální nivelační přístroj TRIMBLE DINI 22 (viz obr. 5). Novinkou je přenosný dálkoměr HD50. Jeho přesnost je ±1,5 mm na vzdálenost 50 m [6].

Obr. 5: Digitální nivelační přístroj TRIMBLE DINI 22

Firma GEOVAP, spol. s.r.o. je výhradním distributorem terestrických laserových skenerů kanadské firmy OPTECH Incorporated pro Českou republiku. Na výstavě byl předveden laserový skener ILRIS 36D (Intelligent Laser Range Imaging Systém) (obr. 6), což je skener kamerového typu se schopností zaměřovat objekty až do vzdálenosti 1 500 m při ideální odrazivosti cílené plochy (80 % odrazivosti) s přesností měření 8 mm/100 m. Zorné pole činí -20° až 90° a -90° až 20° ve svislé rovině a 360° ve vodorovné rovině. Skener používá infračervený laser o vlnové délce 1 500 nm. Bezpečnostní třída 1 podle IEC 608 25-1. Rychlost skenování činí 2 000 bodů/sec. Skener obsahuje zabudovaný fotoaparát a jako software používá systém Polyworks. Široké uplatnění skenerů je popsáno např. v monografii [4]. Další zajímavá nabídka firmy OPTECH spočívá v monitorovacím systému kaveren CMS (Cavity Monitoring Systém). Tento systém umožňuje proměřovat podzemní kaverny na vzdálenost 7 m ve vodorovném směru a 50 m ve svislém směru. Otáčením zařízení lze získat podklady s dosahem 350–650 m s přesností ±2 cm [6] (obr. 7).

Obr. 6: Laserový skener OPTECH ILRIS 36D

Firma NATURA HRADEC s.r.o. nabízela drobné měřící pomůcky a vodováhy včetně laserových. Systém NIVCOMP pracuje na principu hydrostatické nivelace (obr. 8). Jedná se o nivelační přístroj s digitálním displejem, který umožňuje přenášet výšky na vzdálenost 48 m (délka hadice naplněné tekutinou) s přesností ±2 mm při svislém převýšení 2×2,5 m. Zařízení se uplatní při pracích v interieru [6].

Obr. 7: Monitorovací systém kaveren OPTECH CMS

Firma SOKKIA s.r.o. představila bezhranolové totální stanice s integrovaným polním záznamníkem typ SRX (obr. 9), které využívají nové technologie RED-tech. Dosah pro bezhranolové měření je 500 m. Systém SOKKIA GSR 2700 ISX slouží jako integrovaný GNSS systém. Tento přijímač využívá při určování polohy RTK systém GNSS (Global Navigation Satellite System), který kombinuje frekvenční systém GPS a ruský GLONASS a bezdrátové spojení Bluetooth [6].

Obr. 8: Nivelační zařízení NIVCOMP NATURA HRADEC

Firma GPS GARMIN – Picodas Praha upozornila na GPS navigační systémy firmy GARMIN. Jsou určeny pro sportovce motoristy, pro jachting a rybaření. Firma nabízí speciální mobilní telefon a digitální mapy. Přijímače GARMIN ve spojení s turistickou mapou ČR slouží jako navigační mapa nové generace.

Obr. 9: Totální stanice SOKKIA SRX

Na veletrhu GEOS se prezentoval také Zeměměřičský úřad a Český úřad zeměměřičský a katastrální. Kromě mnoha dalších informací zde návštěvníci mohli zjistit nové možnosti pořizování výpisů z katastrů nemovitostí a využít poradenské činnosti v oblasti geodezie, kterou zajistila Komora geodetů a kartografů. Pro zástupce obcí, měst a krajů byla připravena řada novinek týkajících se mimo jiné nového Stavebního zákona.

Konference GEOS 2007

Konference proběhla jako doprovodný program veletrhu GEOS 2007 ve dnech 1.–2. 3. 2007 za účasti více než 100 registrovaných odborníků z České republiky, Bulharska, Egypta, Chorvatska, Iránu, Německa, Portugalska, Rumunska, Slovenska a Španělska. Konala se v přednáškovém sále Park hotelu Praha a jejím organizátorem byl Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický, v.v.č. Hlavním partnerem této konference byla společnost AUTO DESK.

Informace o konferenci GEOS 2007 bude publikována v příštím čísle.

Literatura:


[1] Nový byt a dům, Dřevostavby, Moderní vytápění, GEOS. Oficiální katalog TERINVEST 1.–3. 3. 2007, Výstaviště Holešovice Praha
[2] KAŠPAR, M.: První mezinárodní veletrh geodezie, kartografie, navigace a geoinformatiky GEOS 2006. Stavebnictví a interier 14, 2006, č. 5, s. 48–51.
[3] Terrestrial Laser Scanners for Survey. Engineering Surveying Showcase 2006, Issue One, p. 21–24.
[4] KAŠPAR, M.–POSPÍŠIL, J.–ŠTRONER, M.–KŘEMEN, T.–TEJKAL, M.: Laser Scanning in Civil Engineering and Land Surveying. Editorship Vega spol. s r.o. Hradec Králové, 2004, p. 110, ISBN 80-900860-3-9.
[5] 2nd International Trade Fair of Geodesy, Cartography, Navigation and Geoinformatics GEOS 2007, Conference Proceedings Prague 1–2 March 2007, Milan Talich (Ed.), Research Institute of Geodesy, Topography and Cartography, Vol. 53, Publication No. 41.
[6] Firemní literatura

Článek byl zpracován v rámci grantového projektu č. 103/06/0617 Grantové agentury ČR.

Autor: Doc. Ing. Milan Kašpar, CSc., Stavební fakulta ČVUT Praha
E-mail: kaspar@fsv.cvut.cz

1 Doc. Ing. Milan Kašpar, CSc., Fakulta stavební ČVUT Praha, e-mail: kaspar@fsv.cvut.cz
Autor:
Foto: Milan Kašpar