Polypropylénové odpadní systémy OSMA …skrytá krása budov

Krása člověka se odráží nemalou měrou v jeho díle. Nejviditelnějšími a nejtrvalejšími lidskými výtvory jsou stavební díla. Stejně jako na člověku si nejvíce ceníme vnitřní krásy, která vychází z jeho vnitřních kvalit i každá stavba je kromě krásné fasády a interiérů tvořena uvnitř řadou zařízení, na kterých významnou měrou závisí její kvalita. Jedním z prvků, který svou spolehlivostí přispívá ke skryté kráse budov je i spolehlivý odpadní systém.

Na území dnešního Česka bylo od začátku šedesátých do konce osmdesátých let postupně zbudováno přibližně 1,5 milionu bytů v tak zvaných panelových domech (pro jednoduchost je takto nazývejme). Ponechme nyní stranou klady a zápory stavebních technologií, použitých při jejich výstavbě a zaměřme se pouze na konstatování nynějšího stavu technického zařízení budov, resp. jeho malé části – vnitřní kanalizace.

Většina panelových bytových domů má vnitřní kanalizaci zbudovánu z osinkocementových trub v kombinaci s tenkostěnným lepeným systémem z neměkčeného polyvinylchloridu (PVC), všeobecně známým pod nesprávným označením „novodur“, popřípadě pouze z lepeného PVC. Oba materiály byly ve své době solidním kompromisem nízké ceny a uspokojivých užitných vlastností.

Stav osinkocementových trub, které byly používány do konce sedmdesátých let pro hlavní odpadní vedení je relativně dobrý, avšak jejich zdravotní rizikovost je vysoká. Naproti tomu relativně mladý lepený tenkostěnný systém z PVC je obvykle silně poškozen působením změn teploty proudícího media a dilatačních pnutí. Zároveň tyto systémy nejsou schopny vyhovět současným nárokům na požární bezpečnost, zdravotní nezávadnost, teplotní odolnost a těsnost.

V západní Evropě byl od počátku sedmdesátých let postupně zaváděn do stavební praxe polypropylenový systém pro vnitřní kanalizace, který v sobě takřka ideálně spojuje všechny výše uvedené a všemi projektanty požadované vlastnosti. Tento systém se poprvé objevil na českém trhu v první polovině devadesátých let jako importovaný produkt. V roce 1995 jej začal pod obchodní značkou HT – Systém (PPs)® dodávat tuzemský producent OSMA zpracování plastů s.r.o. Dnes se stal tento název synonymem pro polypropylenovou vnitřní kanalizaci.

Těsnost, tepelná odolnost, snadná montáž, dlouhodobá životnost, to jsou vše vysoce ceněné vlastnosti, avšak ta nejcennější z hlediska absolutní hodnoty – hodnoty lidského zdraví či dokonce života, je požární bezpečnost. HT – Systém (PPs)® je samozhášivý. Abychom byli terminologicky přesní: tento výrobek je dle normy DIN 4102 zařazen do třídy hořlavosti B1, tedy skupiny látek nesnadno hořlavých.

V souvislosti s revitalizací panelových domů byl též vyvinut nový kanalizační systém tzv. tichých odpadních trubek a tvarovek z polypropylénu Skolan dB. Jde o silnostěnný kanalizační systém mající jedinečnou schopnost tlumit hluk vznikající prouděním kapaliny v potrubí.

Řekne-li se komfortní bydlení, vybaví se mnohému prostorný a denním světlem prozářený byt v domě uprostřed tiché zahrady s příjemným vnitřním klimatem. Součástí kvality vnitřního prostředí obytných i jiných prostor je kromě tepla, světla a estetické kvality interiéru, i hladina hluku, která je ovlivněna jednak hlukem pronikajícím zvenčí, jednak hlukem vznikajícím uvnitř prostředí. Hluk zvenčí lze eliminovat vhodným situováním stavby, popřípadě volbou vhodných fasádních prvků; hluk vnitřní je nutné „uvěznit“ v místě jeho vzniku.

Jedním z prvků technického zařízení budov (TZB), které se nemalou měrou podílí na vzniku vnitřního hluku, je odpadní systém, pro odvod splaškové a dešťové vody. Vlivem proudění vody v trubkách a tvarovkách dochází k nárazům na stěny, při kterých se voda střetává se stěnou potrubí rychlostí několika desítek kilometrů za hodinu. Tyto nárazy jsou obzvláště silné v místech, kde dochází k přechodům mezi odpadním a svodným potrubím, tzn. v místech odboček, oblouků, redukcí apod. Hluk takto vznikající má převážně vysokofrekvenční charakter a nám se jeví jako šplouchání, šustění či sykot. Kromě nárazů vody na stěnu potrubí, je dalším mechanismem rezonance vzduchové sloupce v potrubí, tedy jev využívaný k zesílení zvuku u řady hudebních nástrojů. Z výše uvedeného je jasné, že vzniku hluku v odpadním potrubí, obzvláště v několikapodlažních domech, nelze zabránit. Lze však zabránit jeho průchodu stěnou potrubí a pak jeho přenosu na stavební konstrukci.

Jedinečný systém odpadních trubek a tvarovek Skolan dB je schopen hluk vznikající v potrubí účinně tlumit. Děje se tak díky zvýšené síle stěny, zvláštní molekulové struktuře a vysoké hustotě materiálu používaného ke zhotovování těchto trubek. Základem je polypropylén, který svými vynikajícími mechanickými a termickými vlastnostmi, osvědčenými třicetiletou zkušeností, poskytuje matrici pro minerální plnivo s vysokou molekulovou hmotností.

Tiché odpadní trubky a tvarovky Skolan dB jsou robustní konstrukce, díky níž obstojí i v těch nejnáročnějších aplikacích. Použitím tohoto odpadního systému se snadno docílí hodnot vnějšího hluku na prahu lidského vnímání. Při testování, které proběhlo v Institutu požární ochrany a ochrany před hlukem v Essenu, bylo dosaženo hodnot vnějšího hluku významně nižších, než které požaduje DIN 4109 – německá norma pro místnosti „chráněné před hlukem“. Naměřenou hodnotou 21 dB (A) byly dokonce překročeny i limity požadované zostřenou směrnicí VDI 4100 (25 dB(A)). Téměř deset let praktického používání prověřilo teorii stavební fyziky, hovořící o tom, že pouze silná stěna a vysoká hustota materiálu jsou schopny účinně tlumit hluk. Proto jsou tiché odpadní trubky a tvarovky Skolan dB, dodávané v dimenzích DN 50, 70, 100, 125 a 150, vyráběny se silnou stěnou z materiálu o hustotě 1,9 g.cm-3.

Použití systému tichých odpadních trubek a tvarovek Skolan dB vede svými vlastnostmi jednoznačně ke zvýšení standardu bydlení a tím i ke zhodnocení nemovitosti. V souvislosti s rostoucími nároky na materiály a suroviny používané při rekonstrukcích a novostavbách, splňuje Skolan dB všechna očekávání jak po stránce ekologické, tak i ekonomické. Je předurčen k širokému použití ve všech oblastech pozemního stavitelství, od bytových domů přes zdravotnická zařízení a hotely až po koncertními sály či církevní stavby.

HT – Systém (PPs)® je registrovaná ochranná známka firmy OSMA zpracování plastů, Ostendorf & Mazeta s.r.o.

Autor: David Behner
Foto: Archiv firmy