Ohřev vody a vytápění značky Ariston

Hledáte pro ohřev vody nebo vytápění vašeho bytu, domu nebo bytového domu značkové, tzn. spolehlivé, technicky špičkové a zároveň líbivé, elegantní řešení? Pak se seznamte s nabídkou firmy Ariston. Její výrobky jsou známé na čtyřech kontinentech světa. Každé zadání má více technických provedení a ke každému vlídný a působivý italský UP design.

Italská nadnárodní společnost Ariston Thermo Group působí takřka po celém světě, v České republice je známá po více než 17 let především jako osvědčený výrobce ohřívačů vody. Současná nabídka zahrnuje v podstatě tři hlavní okruhy výrobků:

  • ohřívače vody,
  • plynové kotle včetně kondenzačních,
  • tepelná čerpadla.

Je důležité, že všechny tři tvoří pozoruhodný systémový celek, který lze v souladu s českou odbornou terminologií nazvat vytápění a ohřev vody. Čtenáře pravděpodobně překvapí mimořádná pestrost řešení Ariston, kombinovatelnost, zaměnitelnost jednotlivých prvků, kaskádovitá řešení, atp. To vše je pouze jedna stránka věci.

UP Design a špičková funkce

O technice podrobně pojednáme níže na příkladech tří vlajkových produktů Ariston. Vrcholová technika zde posloužila k tomu, že výrobky Ariston mají dlouhou životnost, vysokou účinnost a také vyspělé a uživatelsky příjemné ovádací systémy. Druhou stránkou věci je pohledové řešení výrobků Ariston. Symbolizuje ho značka UP Design, která mluví sama za sebe. Ano, design výrobků Ariston pochází z dílny italského návrháře Umberta Palerma, který je celosvětové znám, mimo jiné také návrhy italských vozů značky Fiat. Italský design, jehož ikonou je samozřejmě i Umberto Palermo, je v České republice považován za absolutní světovou špičku.

VELIS INOX

Jde o plochý nástěnný zásobníkový ohřívač vody se zásobníkem z nerezové oceli. Na českém trhu jde v podstatě o čerstvou novinku v rámci produktové řady VELIS. Tento ohřívač v sobě zahrnuje mnoho funkcí, které zajišťují bezpečnost uživatele i ohřívače. Ohřívač je zabezpečen proti provozu „na sucho”. Další funkce, zvaná ECO, umožňuje snížení spotřeby energie. Po uvedení do provozu první týden monitoruje a ukládá do paměti zvyky a potřeby uživatele ohledně potřeby teplé vody. V tomto režimu následně řídí ohřev TUV (45 °C) tak, aby byla zajištěna dostatečná zásoba TUV mimo frekventované doby odběru. Zařízení má také funkci velmi rychlého ohřevu vody pro první sprchu. Pro snadné ovládání slouží moderní a přehledný LCD display, ktereý je vybaven také autodiagnostickou funkcí. Vnitřní nádrž tohoto ohřívače je z nerezové oceli a ohřívač umožňuje univerzální instalaci. Buď vertikální, nebo horizontální. Díky modernímu plochému tvaru a variabilní možnosti osazení má široké možnosti využití v nových interiérech i při rekonstrukcích.

VELIS INOX

Za zmínku také stojí, že VELIS INOX má k dispozici dvě bezpečnostní čidla, dvě topná tělesa o výkonu 1,5 kW a 1,0 kW, dále ochranu proti zamrznutí a přehřátí a nádrž testovanou na tlak 16 barů. Tento zásobníkový ohřívač se dodává s objemem vody 50, 80 a 100 l. Maximální provozní teplota vody je 80 °C.

Stupeň elektrického krytí IPX4 pro všechny typy zásobníků.

GENUS PREMIUM EVO

Jde o závěsný kondenzační kombinovaný kotel s modulačním rozsahem 1:10 a plně modulačním čerpadlem. Typická pro toto zařízení je vysoká energetická účinnost, která vyplývá nejen z kondenzačního režimu tohoto kotle, ale také z modulačního rozsahu 1:10. Výkon kotle je totiž modulován podle skutečných požadavků na vytápění a tím je zajištěna úspora energie. Velmi důležitý je také tichý chod tohoto zařízení, který je dán snížením počtu zapalovacích cyklů kotle. A dále také díky novému tlumiči a zvýšené zvukové izolaci. Vedle modulace výkonu kotle obsahuje toto zařízení také plně modulační čerpadlo. Tím se maximalizuje účinnost celého vytápění a snižuje spotřeba elektrické energie. Kotel dále obsahuje nerezový primární výměník, zvětšený výměník TUV a funkci AUTO, což je program automatického provozu kotle v optimálních parametrech. Toto špičkové zařízení obsahuje dále filtry na vstupu SUV (studené užitkové vody) a na zpátečce vytápění. Zařízení lze dále integrovat s dalšími komponentami systému Ariston díky komunikačnímu protokolu BUS BRIDGENET®. Kotel je zároveň navržen pro multizónovou regulaci, dále umožňuje ovládání solárního systému. Další funkce jsou ochrana proti zamrznutí, proti tvorbě vodního kamene a protiblokovací systém čerpadla.

GENUS PREMIUM EVO

Toto zařízení je právem považováno za evoluční počin směřující k maximálnímu komfortu a zároveň k úsporám energie.

Tento kotel se vyrábí ve třech výkonech: 24 kW, 30 kW a 35 kW. Účinnost kotlů je až 108 %. Kotle jsou určeny pro vysokoteplotní a nízkoteplotní vytápění.

Teplota topné vody pro vysokoteplotní rozsah se pohybuje od 35 °C do 82 °C. Teplota vody pro nízkoteplotní vytápění od 20 °C do 45 °C. Rozsah teplot pro TUV je od 36 °C do 60 °C.

Množství vyrobené TUV (ΔT = 25 °C) je od 14 l/min. pro kotel o výkonu 24 kW až 19,4 l/min. pro kotel 35 kW. Kotel je napájen elektřinou o napětí 230 V/50 Hz. Elektrický příkon je 74 W pro všechny tři výkonové typy. Stupeň elektrického krytí je X5D.

NUOS EVO závěsný

Pod tímto názvem se skrývá ohřívač vody na bázi tepelného čerpadla. Vyrábí se ve dvou variantách se zásobníkem vody 80 l, respektive 110 l. Použité tepelné čerpadlo představuje vysoce inovativní technologii nejvyšší možné třídy A a nese známku vysoké účinnosti. Použitý typ tepelného čerpadla odebírá teplo z venkovního vzduchu, zatímco pracovním médiem tepelného čerpadla je ekologický plyn R134A. Pracovní režim tepelného čerpadla tohoto ohřívače výrobce udává od –5 °C do 42 °C venkovního vzduchu. Ohřívač rovněž obsahuje vestavěný záložní topný prvek o výkonu 1 200 W, dále různé denní pracovní programy a provozní funkce GREEN, BOOST, AUTO a ANTILEGIONELLA.

Ohřívač je vybaven hořčíkovou anodou a aktivní PROTECH anodou pro ochranu proti korozi. Zařízení má tichý chod, LCD displej a vyznačuje se velice elegantním provedením. Průměrný tepelný výkon tohoto ohřívače je 0,93 kW, přičemž průměrná spotřeba elektřiny tepelného čerpadla je 0,31 kW. Maximální teplota, kterou tepelné čerpadlo dodává, je 55 °C.

NUOS EVO má COP 3,4 při teplotě vzduchu 20 °C. Je-li teplota vzduchu 7 °C, dosahuje COP velikosti 2,6.

NUOS EVO

NUOS stacionární

Druhé zařízení pod názvem NUOS představuje stacionární tepelné čerpadlo se zásobníkem vody 200 l a 250 l vyhřívaným tepelným čerpadlem. Vyznačuje se vysokým parametrem COP = 3,7. Verze 250SOL umožňuje využití dalšího zdroje tepla ze solárních panelů pomocí dalšího výměníku. Zásobník má funkci ANTILEGIONELLA, dále obsahuje doplňkové „suché” topné těleso o výkonu 2 × 1000 W pro dodatečný ohřev, vyměnitelné bez nutnosti vyprázdnění systému. Pracovní plyn tepelného čerpadla je opět ekologický plyn R134A.

Zařízení pracuje od teploty venkovního vzduchu –5 °C. Tepelná ztráta zásobníku je 0,65 kW/24 hod.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy