Administrativní komplex BB Centrum: Budova ALPHA ožívá, zahájena stavba objektu BETA

Na podzim loňského roku dokončená budova Alpha v novém pražském administrativním komplexu BB Centrum již má klíčové nájemce. V těchto dnech jsou podepisovány nájemní smlouvy s českou pobočkou společnosti Microsoft, společnostmi Czech Puma Dassler, EDS a DS Leasing. Další část budovy obsadí developer BB Centra, společnost PASSERINVEST GROUP, která tak přesídlí do vlajkové lodi svých podnikatelských aktivit.

Výstavba první fáze multifunkčního projektu BB Centrum byla zahájena roku 1997 a dokončena roku 2002. Do této fáze lze zahrnout stavby pěti administrativních objektů a jednu rezidenční budovu. Čtyři budovy jsou označeny písmeny A, B, C, D a poslední z nich nese název Office Park. Vzniklo tak 65 000 m2 pronajímatelných kancelářských ploch a pětatřicet nadstandardních bytových jednotek. Součástí staveb je nejen běžná vybavenost, tedy plochy pro gastronomii, obchody a služby, ale také 1300 parkovacích míst.

Alpha o čtyřech podzemních a osmi nadzemních podlažích se nachází se v pohledově nejexponovanější poloze celého areálu s vynikající visibilitou z magistrály i Vyskočilovy třídy. Architektem budovy je Jan Aulík (Studio A). Alpha je založená na pilotách a základové desce s navazující železobetonovou monolitickou konstrukcí a vnějším pláštěm ze skla a hliníku. Vnitřní atrium s výrazně prosvětleným skleněným světlíkem přes všechna podlaží navozuje příjemnou komorní atmosféru. Zakřivená jihozápadní fasáda umožnila umístění výjimečně pojatého loga hlavního nájemce – společnosti Microsoft - přímo na fasádě objektu.

Cílem maximálně flexibilní vnitřní dispozice je vyhovět co nejširší škále požadavků budoucích nájemců. Nadstandardně je řešena i bezpečnost budovy. Ta je rozdělena do několika sektorů a veškeré informace jsou vyhodnocovány v recepci v 1. nadzemním podlaží. Výstup z garáží objektu je řešen výtahem, který končí v 1. nadzemním podlaží a pouze přes turnikety je možné projít k výtahům, které obsluhují další nadzemní podlaží. Všichni nájemci i návštěvníci budovy jsou tak registrování průchodem přes vstupní kontrolní zařízení.

Jednou z nepřehlédnutelných zajímavostí je velké vnitřní atrium s negativním vertikálním sklonem přes všechna podlaží.

Unikátem v pražském měřítku je nejen použití předzvětralého titan-zinku na zakřivenou jihozápadní fasádu, ale i střešní zahrada s mnoha zákoutími, vyhlídkami, terasou a chráněnými místy s lavičkami. Nebudou chybět vzrostlé vzácné dřeviny, stylizované mostky z afrického dřeva, stylizované osvětlení atp. Bezbariérový přístup do všech prostor budovy je samozřejmostí.

Alpha nabízí přes 12,5 tisíce m2 pronajmutelných ploch (z nichž přibližně polovina již má své nájemce) a více, než 220 parkovacích míst.

Generálním dodavatelem stavby byla společnost HOCHTIEF, supervizi zajišťoval EC Harris. Financující bankou je HVB Bank – stabilní partner PASSERINVESTu při rozvoji lokality BB Centrum. Budova Alpha získala v listopadu prestižní cenu Construction and Investment Journal 2003 za nejlepší developerský projekt roku.

BB centrum - výstavba budovy Beta zahájena

V druhé polovině měsíce září 2003 byla zahájena výstavba administrativní budovy Beta. Společnost Multiprojekt, a. s. předala staveniště společnosti HOCHTIEF, a.s., která zahájila práce na výkopu jámy.

Architektem budovy je Jan Aulík, který je zároveň autorem většiny budov v BB Centru. Beta vzniká naproti sídlu společnosti Eurotel v ulici Vyskočilova. Její strohý exteriér s progresivně pojatou fasádou souzní se stylem ostatních staveb. Beta dále posílí dnešní dojem z BB Centra jako kompaktního celku špičkově vybavených kanceláří, s příslušnými službami, obchody a restauracemi. Při pohledu do vstupního atria budovy čeká návštěvníky příjemné překvapení v zajímavě pojatém interiéru, který umocňuje vysoký standard vnitřního prostředí, stejně jako nebývalý uživatelský komfort. Monolitní hmotu budovy odlehčují uvnitř celkem dvě atria. Jedno je uzavřené zasklením střešní plošiny, druhé atrium zůstává otevřené a navozuje tak příjemnou atmosféru vzniklou propojením ozeleněné plochy uvnitř s kultivovaným prostředím městského parku s plochami trávníků, vodními prvky a vzrostlými stromy.

Po předpokládaném dokončení budovy na jaře roku 2005 bude potenciálním nájemcům k dispozici k pronajmutí téměř 20 000 m2 kancelářských ploch. Budova B poskytne také 700 m2 pro nejen restauraci s kavárnou, barem a předzahrádkou, ale i pro obchody a služby. V podzemních patrech vznikne rovněž místo pro více než 300 aut.

BB Centrum ve zkratce

BB Centrum má rozlohu 30 hektarů a je situováno v dobře dostupné části Praha 4.

Výjimečná poloha v těsné blízkosti D1 s nájezdy a sjezdy přímo z BB Centra jej řadí mezi nejlépe dostupná administrativní centra v Praze.

Dostupnost BB Centra je zajištěna rovněž křížením s vnitřním městským dopravním okruhem a přijatelnou vzdáleností od stanice metra C – Budějovická.

BB Centrum je dnes nejrozvinutější administrativní komplex v Praze. V současnosti poskytuje kvalitní a příjemné pracovní prostředí pro více než 4500 lidí.

V letech 1997 – 2003 bylo v rámci projektu BB Centra proinvestováno 4,1 mld. Kč. Vzniklo tak 80 tisíc m2 pronajímatelných ploch a 1750 parkovacích stání.

V rámci služeb je v BB Centru k dispozici pobočka GE Capital Bank, značková prodejna Eurotel, prodej tisku, fotolab, bankomat, čistírna oděvů, prodej smíšeného zboží, lékárna, kavárna Eurotel a Sky Club Brumlovka – centrum zdraví a volného času.

Building Alpha má v prosinci 2003 pronajatu téměř polovinu ploch: společnostmi Microsoft, Puma, PASSERINVEST GROUP a Maranatha. Celkem nabízí přes 12,5 tis. m2 pronajímatelných ploch.

Building Beta (2003 – 2005) nabídne přibližně 20 tis. m2 pronajímatelných ploch, včetně řady služeb, restaurace s kavárnou, barem a zahrádkou.

Building Gamma (2004 - 2006) nabídne přibližně 27 000 m2.

PASSERINVEST GROUP

PASSERINVEST GROUP, a. s. patří mezi nejvýznamnější české developerské společnosti. Je zaměřená na výstavbu a rekonstrukci kancelářských a obytných budov v Praze. Firma byla založena Radimem Passerem na konci roku 1991.

V letech 1992 - 93 se společnost věnovala úspěšným obchodům s nemovitostmi a přípravě prvních projektů. Vznikla totiž v obobdobí velmi rychlého rozvoje trhu nemovitostí. Trh té doby byl nezkušený, se značným převisem nabídky nemovitostí nad poptávkou. Cenové mapy se teprve vytvářely, docházelo k mnoha excesivním trendům v nabídce a poptávce. Nebylo mnoho subjektů nabízejících likvidní podmínky odkupu nemovitostí, s nimiž si mnozí restituenti nevěděli rady. Na straně druhé rostla poptávka po administrativních plochách – z dnešního pohledu spíše třídy B, které na trhu citelně chyběly. Taktéž zrekonstruované byty nacházely na trhu snadné uplatnění. Obchodní rozpětí let 1992 – 1994 bylo kolísavé, nicméně velmi uspokojivé. Umožňovalo postupné vytváření finanční báze, se kterou se PASSERINVEST mohl pustit do větších projektů.

Působnost společnosti měla v té době těžiště na Královských Vinohradech. Ke konci roku 1994 byla již situace na trhu dosti odlišná – vzhledem k rostoucímu množství realitních kanceláří, vyzrálejší cenové mapě, větším zkušenostem prodávajících i rostoucí poptávce klesala postupně frekvence nákupů nemovitostí a naopak se zvyšovala jednotková hodnota projektů, které byly stále náročnější. Firma již v té době patřila mezi významné hráče na pražském trhu nemovitostí a těžila právě z jeho znalosti a kontinuity vývoje.

Bylo však patrné, že obchodní případy a rekonstrukce secesních objektů začínají být silně konkurenčním prostředím a dochází k přehoupnutí převisu nabídky ve prospěch poptávky – kvalitních obchodních příležitostí ubývalo, konzistentnější trh lépe pracoval s informacemi a kupců bylo relativně mnoho. Evidentně nastal čas k přípravě zásadní změny ve strategii firmy, by. neměla nastat ze dne na den.

Pozornost Radima Passera se stále více upírala k vizi rozvoje rozsáhlého území v Praze 4 – Michli, přestože byly ve hře různé scénáře využití území. Dlouhotrvající diskusí s možnými partnery i nájemci docházelo ke zpřesňování Passerovy vize, která se mnoha lidem z oboru tehdy zdála jako mírně řečeno nadnesená.

V přípravném období, které trvalo šest let (1992 – 1997), nicméně firma úspěšně realizovala celou řadu vcelku rozsáhlých projektů na Praze 2, 4 a 9. Uvedla tak na trh několik set bytů a řádově tisíce metrů kvalitně zrekonstruovaných kancelářských ploch. V prvních letech bylo BB Centrum spíše vizí Radima Passera, konkrétnějších obrysů nabíralo v období 1994 - 1997.

Ke konci tohoto období, již po mnoha peripetiích a slepých uličkách, dostal projekt BB Centra konkrétní podobu – klíčovým nájemcem pro rozjezd projektu se stal Hewlett-Packard, financování zajistila Hypo-Vereinsbank a strategickým partnerem prvních fází BB Centra se stal PSJ Holding.

Jednalo se o skutečný průlom – ryze česká společnost, bez zkušeností s výstavbou velkých a moderních kancelářských budov, zrealizovala první velký kancelářský objekt v Praze po roce 1989. Přitom mimo financování se na přípravě podílely jen české subjekty. Zásadní průlom do realizačních snah vnesl vítězný projekt BB Centra architekta Jana Aulíka. Právě jemu se podařilo pro realizaci projektu získat klíčovou účast společnosti, kterou vede Radim Passer.

Autor:
Foto: Archiv firmy