AGC GLASS BUILDING, budova s téměř nulovou spotřebou energie zvítězila v kategorii Zahraniční stavba roku 2015

Jelikož považuje životní prostředí za zásadní hodnotu, rozhodla se v roce 2010 sklářská společnost AGC Glass Europe postavit "budovu s téměř nulovou spotřebou energie", která se stala novým sídlem ředitelství firmy. Projekt měl splnit představu investora o nadčasové a inovativní budově přispívající k udržitelnému rozvoji. To byla výzva pro tvůrce nového sídla společnosti v belgickém Louvain-la-Neuve.

Do nové budovy se mělo vejít zhruba 500 zaměstnanců, kteří byli předtím rozptýleni na šesti různých místech. Vítězný projekt evropské soutěže předložili Philippe SAMYN and PARTNERS sprl/bvba, architects & engineers - BEAI sa a generální dodavatel VAN ROEY. Je přirozené, že architekti v tomto projektu v široké míře uplatnili sklo, avšak neopominuli přitom ani jiné materiály a technologie šetrné k životnímu prostředí. Pouze sklo však mohlo splnit požadavek na přísun maximálního množství přirozeného světla do interiéru a současnou ochranu uživatelů uvnitř před nadměrným zahříváním a oslněním. Autoři budovy toho dosáhli díky použití dvojskel se zvýšenou tepelnou izolací v kombinaci se žaluziemi ze skla se sítotiskem. Toto originální řešení umožňuje regulovat množství tepla a světla, jež se dostane do budovy, podle ročního a denního období. Výsledkem je větší pohodlí pro uživatele budovy spolu se sníženou spotřebou energie. Lidé v budově si k tomu navíc mohou užívat výhled do okolní krajiny. Společnost AGC chce tímto ikonickým projektem ukázat, že sklo je tím pravým materiálem pro budovu s velmi nízkou spotřebou energie, který zároveň vpouští do interiéru maximum světla.

Nízká spotřeba energie a maximální pohodlí

Energetický výkon AGC Glass Building je velmi uspokojivý, jelikož její již tak nízká spotřeba energie (hlavně na vytápění, chlazení a osvětlení) je pokryta produkcí zelené energie z fotovoltaických panelů. Budova navíc využívá řadu dalších obnovitelných zdrojů, zejména geotermální energii pro účely vytápění a chlazení.

Sklo je jediným stavebním materiálem, který je schopen zajistit přirozené světlo a výhled ven, a zároveň snížit energetickou spotřebu budovy. Společnost AGC použila k přivedení světla do budovy dva typy skel:

  • Vysoce čiré sklo s nízkým obsahem železa Planibel Clearvision. Díky svému velmi neutrálnímu vzhledu nabízí maximální průhlednost a dokonalé podání barev. Vynikající světelná propustnost také umožňuje minimalizovat použití umělého osvětlení a tím i další úspory energie v zimě.
  • Ekologická zrcadla Mirox umístěná po celém obvodu horní úrovně galerie odrážejí světlo dovnitř budovy a ještě více tak snižují potřebu umělého osvětlení.
Díky velkým proskleným plochám a světelnému komfortu je pracovní prostředí uživatelům příjemnější, snižuje stres zaměstnanců a výrazně zlepšuje jejich produktivitu.

Omezení mechanického chlazení v létě

Kvůli teplu vydávanému lidmi v budově, IT zařízeními a osvětlení je třeba budovu chladit a větrat po celý rok. Pro omezení rozsahu mechanického chlazení (v tradičních budovách obzvlášť energeticky náročné), se v budově používá kombinace řešení, která omezují vstup tepla. K regulaci slunečního záření přispívají vnější skleněné žaluzie z extra-čirého skla s potiskem, skla s povlaky s protisluneční ochrannou a žaluzie z upraveného bambusu. Regulace tepla probíhá i během noci, kdy je teplo, které vzniklo v budově přes den, vypouštěno ven otevřením žaluzií. Dalším článkem snižující nároky na chlazení je orientace budovy. Místa, která se zahřívají při provozu budovy (např. místnosti, kde se nacházejí počítačové servery) jsou orientována tam, kde je omezen i dopad slunečních paprsků. Zároveň je omezeno používání umělého osvětlení – zapíná a vypíná se pomocí detektorů, takže světla svítí pouze tehdy, je-li někdo v místnosti. Úroveň osvětlení je kromě toho automaticky přizpůsobována čidly, takže umělé světlo pouze doplňuje světlo denní.

Omezení vytápění v zimě

Potřebu vytápění se podařilo výrazně snížit díky dobré izolaci neprůhledných povrchů (zdí, střech a podlah) a použití vysoce výkonných izolačních skel (Thermobel TopN+ on Clearvision a Thermobel EnergyN on Clearvision). V budově se omezilo mechanické větrání v technických prostorách budovy a v ostatních prostorách se zavedla řízená ventilace. Fasáda s dvojitým pláštěm za studeného počasí udržuje v noci, kdy jsou žaluzie zavřené, teplo uvnitř budovy. Zvolením odlišného složení zasklení vnější a vnitřní fasády je dosaženo maximální rovnováhy mezi tepelně izolačními vlastnostmi, regulací slunečního záření a prostupem světla.

Dvojsklo vnější fasády (Thermobel TopN+ on Clearvision) bylo zvoleno z důvodu dobré rovnováhy mezi vysokou úrovní tepelné izolace (díky níž se teplo udržuje uvnitř budovy), podání barev a maximální prostup světla.
Dvojsklo vnitřní fasády (Thermobel EnergyN on Clearvision) bylo zvoleno z důvodu vynikajícího tepelného výkonu, zejména zlepšené regulace slunečního záření (která zabraňuje přehřívání v létě).

Unikátní skleněné žaluzie

Součástí dvojitého pláště vnější fasády jsou venkovní žaluzie z vysoce čirého skla s bílým potiskem Artlite. Speciálně pro tento projekt je navrhl architekt a konstruktér Philipp Samyn, který je vyvíjel ve spolupráci s Centrem pro výzkum a vývoj společnosti AGC. 

Automaticky se nastavují kolmo na sluneční paprsky, aby dovnitř nevpouštěly přímé sluneční světlo, avšak zároveň vpouštěly maximální množství přirozeného světla. Mají souběžné bílé pruhy nanesené sítotiskem, které se střídají na vnitřní a vnější straně skla, takže osobám uvnitř poskytují široký výhled do okolní krajiny, ale zároveň je chrání před oslněním. Není-li fasáda oslněná, zůstávají žaluzie v kolmé poloze a zajišťují uživatelům nerušený výhled do okolí. Na jižní fasádě jsou žaluzie orientovány horizontálně, neboť umožňují odklonit nápor slunce, které je během dne vysoko. Naproti tomu žaluzie na západní a východní fasádě (ráno a odpoledne je slunce relativně nízko) dokáží mnohem lépe využít svou vertikální orientaci. Toto revoluční řešení je daleko účinnější než jiné konkurenční materiály, například dřevo nebo hliník, jelikož vpouští do interiéru přirozené světlo.

Produkce zelené energie

Střecha budovy je osazena téměř 900 fotovoltaickými panely pokrytými extra-čirým sklem Solatex s potiskem, které produkují zhruba 200 000 kWh za rok, což pokrývá energetickou spotřebu budovy. Toto řešení představuje úsporu 90 tun emisí CO2 ročně (to se rovná 90 zpátečním letům mezi Paříží a New Yorkem). Venkovní vzduch vháněný do budovy zemním registrem přes tepelný výměník (tepelné čerpadlo vzduch/vzduch) napomáhá ohřevu budovy v zimě a jejímu ochlazení v létě, jelikož půda má vždy stálejší teplotu než venkovní vzduch. Systém je doplněn 42 geotermálními sondami v hloubce 75 m pod zemí, v nichž cirkuluje tekutina, která slouží v létě jako chladící médium pro aktivní stropní desky, v zimě protéká konvertory a zajišťuje vytápění.

Výběr materiálů a nakládání s odpady

Při navrhování budovy odpovídající kritériím BREEAM je také třeba brát v úvahu celý životní cyklus budovy i materiálů použitých při její stavbě. K omezení ekologické stopy AGC Glass Building byla přijata různá opatření, například byly upřednostňovány materiály z místních zdrojů, jako sklo vyráběné závody skupiny, aby se snížily emise CO2 v důsledku přepravy materiálů.

Ochrana vody

Projekt je zaměřen také na ochranu vodních zdrojů. Budova využívá dešťovou vodu k zásobování hygienických zařízení a vodních zdrojů určených k čištění a údržbě budovy a jejího okolí a k zalévání zelených ploch. Tzv. Šedá voda (voda odtékající z umyvadel, myček, sprch, atd.) se zadržuje, filtruje a poté znovu vrací do oběhu užitkové vody. Umístění parkovací plochy pod budovou a nikoliv vedle ní umožňuje vsakování vody do půdy nejméně z 80 %. Většina komunikačních ploch v zónách pro chodce a na vedlejších silnicích je tvořena z propustných povrchů, takže se snižuje odtok vody do kanalizace. Nezastavěné plochy jsou osázeny rostlinami a tvoří vzájemně propojené prostory zadržující vodu, takže voda se zde vsakuje do země a neodtéká do venkovní kanalizace.

Biodeverzita

Součástí projektu jsou také včelí úly, aby mohlo docházet k opylování místního ekosystému. V okolí byly vysázeny místní druhy stromů (např. duby). Maximální prostor pro život fauny i flóry v okolí budovy je ponechán také díky umístění parkoviště pod budovou a nikoliv vedle ní.

Budova AGC Glass se tak stala doslova výkladní skříní, která ukazuje řešení při použití skla, jež společnost nabízí, v oblasti designu, tepelné izolace, regulace slunečního záření a především udržitelnosti z hlediska životního prostředí. Důraz byl kladen na použití přírodních materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí a nevystavují uživatele budovy žádným zdravotním rizikům. Na dveře, podlahu galerie a nábytek v restauracích bylo použito dubové dřevo. Výběrem materiálů s dlouhou životností a snadnou údržbou (např. upravený bambus pro venkovní dřevěné prvky) se snižují také náklady na údržbu. Není proto divu, že již ve fázi návrhu získala budova prestižní mezinárodní certifikát BREEAM1) za vynikající úroveň.

v kostce

  • 500 uživatelů
  • 30 000 m2 plochy
  • Více než 11 000 m2 hrubé podlažní plochy rozprostírající se ve dvou podlažích, které tvoří centrální galerie (pro pořádání konferencí, výstav, atd.), kolem níž jsou uspořádány další prostory: kanceláře, zasedací místnosti a restaurace s kapacitou 230 míst
  • 100 % lidí má ze svého pracoviště výhled ven
  • Více než 13 000 m2 skla z produkce AGC
  • 95 % skel má certifikát Cradle-to-Cradle™ Silver
  • Téměř 900 fotovoltaických článků na střeše
  • Přibližně 300 parkovacích míst pro automobily a 85 pro jednostopá vozidla
  • Certifikace BREEAM1) „excellent”

AGC Glass Building - © Project : Philippe SAMYN and PARTNERS sprl, architects and engineers – BEAI sa, Photo: Marie-Françoise Plissart, Jean-Michel Byl

¹) Building Research Establishment Environmental Assessment Method
Autor:
Foto: Archiv firmy