ALFA 85 – účinná a inteligentní

Úspora energií, kvalita vzduchu v budovách a náklady vynakládané na jejich provoz, to vše jsou v současnosti hojně diskutovaná témata. Se zpřísňováním energetických norem a předpisů roste tlak investorů na dodávky zařízení odpovídajících stále sílící tendenci k energetické efektivitě.

Uvedením nové řady větracích jednotek s vysoce účinným rotačním regenerátorem a inteligentním ovládáním WiTouch společnost 2VV znovu potvrzuje, že se právem řadí mezi přední hráče v oblasti výroby energeticky šetrných výrobků.

Jednotka ALFA 85

Modelová řada ALFA 85 významným způsobem rozšiřuje stávající nabídku rekuperačních jednotek společnosti 2VV a je k dostání v osmi velikostech vertikální verze (700 až 7500 m3/h) a šesti velikostech verze s hrdly nahoru (700 až 4500 m3/h). Široká škála nabídky vzduchových výkonů jde ruku v ruce s variabilitou řady; k dispozici je pravé a levé provedení, které spolu s modulovou konstrukcí větších jednotek usnadňuje instalaci a přispívá také k velmi snadné servisovatelnosti. Jednotky ALFA 85 jsou vhodné pro vnitřní i venkovní použití a pokrývají tak většinu požadavků na komerční větrání s regenerací tepla, využití však najdou i v rezidenčních a průmyslových objektech.

Všechny jednotky jsou osazeny vysoce účinnými EC ventilátory splňujícími požadavky ErP2015, s nízkou spotřebou energie a velmi tichým provozem. Kvalita vzduchu přiváděného do budovy je zajištěna kapsovým filtrem třídy M5, filtr stejné třídy chrání rekuperátor na odvodní větvi. Jako volitelné příslušenství je možné použít filtr s třídou filtrace F7, který má díky použití předfiltru M5 prodlouženou životnost.

Kromě verze bez dohřívače se ALFA 85 dodává s integrovaným elektrickým nebo vodním dohřívačem, přímým výparníkem pro přímé chlazení či topení a vodním výměníkem typu change–over, který dokáže podle potřeby vytápět nebo chladit.

Rotační regenerátor a jeho výhody

Hlavní funkcí jednotek ALFA 85 je větrání vnitřních prostor spojené s úsporou nákladů na jejich vytápění nebo klimatizování. Úspor je dosahováno díky použití rotačního regenerátoru s účinností zpětného zisku tepla až 85 % a automatickou regulací otáček. Regenerátor splňuje přísnou normu Eurovent a kromě tepla je schopen přenášet z odtahovaného vzduchu i část vlhkosti, čímž nedochází ke snižování relativní vlhkosti v budově především během mrazivých dnů v zimním období. Větrací jednotky s rotačním regenerátorem tak v současné době patří k zařízením s nejvyšší účinností získané energie z odtahovaného vzduchu.

Mezi další výhody rotačního výměníku patří dále malé zástavbové rozměry a menší náchylnost k zamrznutí, jednotku je proto možné provozovat v teplotním rozmezí od –20 °C do +60 °C bez potřeby předehřevu a bez omezení vyplývajících z aktivace protimrazové ochrany.

Inteligentní regulace

Efektivní provoz s maximálním využitím energií je garantován díky inteligentní regulaci, kterou jsou jednotky ALFA 85 ve standardu vybaveny. Použitá regulace pracuje dle stejných principů jako regulace fungující v jednotkách ALFA 95 s hliníkovým protiproudým rekuperátorem, která byla uvedena na trh na jaře letošního roku (viz Stavebnictví a interiér 5/14).

Regulace může být využita jak pro monozónové, tak pro multizónové větrání v režimech:

  • CAV – Regulace dle konstantního průtoku vzduchu vhodná především pro větrání jednoho nerozděleného prostoru
  • VAV – Regulace dle konstantního tlaku v VZT rozvodu vhodná pro větrání více místností s individuálními požadavky na přívod čerstvého vzduchu
  • DCV – Regulace dle informace z čidla kvality vzduchu. Nejúspornější větrací režim řízený požadavkem, který je snímán čidlem kvality vzduchu, využitelný jak pro větrání jednoho nerozděleného prostoru, tak pro větrání více místností s individuálními požadavky.

Uživatelé mohou využít také další užitečné funkce, jako je například Noční větrání nebo Boost. Funkce Noční větrání je určena především pro letní měsíce, kdy je v noci venku nižší teplota než uvnitř vyhřáté budovy. Cílem je úspora energie a nákladů vynaložených na chlazení objektu. Jednotka ochlazuje budovu využitím chladnějšího venkovního vzduchu, který je v nočních hodinách vháněn dovnitř. Venkovní vzduch prochází přes filtr a regenerátor, který se po dobu nočního větrání neotáčí a nedochází tak k přenosu tepla. Funkce je aktivována automaticky na základě hodnot naměřených teplotními čidly.

Další nepostradatelnou funkcí je Boost, která přepne přívodní i odvodní ventilátory na plný výkon a tím dojde k rychlé výměně vzduchu uvnitř větraného objektu. Tento způsob rychlého provětrání se používá hlavně v případě, kdy do větraných prostor přijde najednou větší množství osob. Boost lze aktivovat přímo z dotykového ovladače.

Regulace kromě toho nabízí funkci časového spínání s možností nastavení výkonu a teploty vzduchu, volby přetlakového či podtlakového větrání nebo možnost připojení na systém elektrické požární signalizace a nastavení chování jednotky při jeho aktivaci. Všechny výše uvedené funkce lze jednoduše nastavit z ovladače nebo pomocí speciálního servisního software dodávaného společností 2VV. V servisním režimu jsou navíc k dispozici funkce simulace chodu jednotky a diagnostiky jejích chyb, uživatel má možnost ukládat a podle potřeby aktivovat různá nastavení jednotky. Software lze provozovat v libovolné jazykové mutaci.

Systém WiTouch

Nadstavbu nad standardní regulací jednotek popsanou výše tvoří systém ovládání WiTouch vycházející z nejnovějších trendů v oboru. Tento systém umožňuje napojení jednotek ALFA 85 na BMS nebo je dálkově ovládat pomocí inteligentního zařízení s aplikací Android, případně webového rozhraní na PC. Uživatel si tak může průběžně volit, zda chce jednotku ovládat vzdáleným přístupem nebo pomocí dotykového ovladače. Systém WiTouch zobrazuje kromě aktuálních provozních dat také historii provozu výrobku. Servisní technici jistě ocení díky on-line nastavení možnost vzdáleného servisního zásahu.

Vyzkoušejte kvalitu

Skutečnost, že stěžejní hodnotou ve společnosti 2VV je vysoká funkčnost a kvalita dodávaných výrobků, potvrzuje 3letá záruka poskytovaná na celý sortiment.

Pro určení správné velikosti a specifikaci rekuperační jednotky ALFA 85 je na webových stránkách výrobce www.2vv.cz k dispozici výběrový program Choose & Go, najdete zde též podrobné technické informace o celém sortimentu větracích a rekuperačních jednotek

Rekuperační jednotky vyráběné společností 2VV jsou na českém a slovenském trhu distribuovány firmou Multi-VAC, s.r.o.

Více informací na webové stránce www.multi-vac.cz.

Autor: Marcela Smolíková
Foto: Archiv firmy