Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

ALFA 95 – alfa omega vaší ventilace

Společnost 2VV již téměř dvacet let prokazuje své schopnosti na trhu se vzduchovými clonami a větracími jednotkami, kde si vybu- dovala silnou pozici v rámci celé Evropy. Své zkušenosti a jedinečné know-how přenáší i do neustále se rozvíjejícího trhu energeticky šetrných zařízení, jako jsou rekuperační jednotky. Díky zkušenostem a nejmodernějšímu vybavení se kvalita i nabídka produktů neustále rozšiřují.

Rekuperační jednotky jsou velmi efektivním nástrojem, který umožňuje větrání bez plýtvání použitou energií. Tento přístup nejenže šetří vaše peníze, ale je také velmi šetrný k přírodě a životnímu prostředí. Novinkou pro rok 2014 se stala rekuperační jednotka ALFA 95, která poskytuje profesionální výkon, především v komerčních prostorech s vysokými nároky na výkon a efektivitu.

Rekuperační jednotka ALFA 95

Jednotka ALFA 95 umožňuje výběr z široké škály modifikací. Konstrukčně se jednotky vyrábí v dvojím provedení, s horizontálně umístěnými hrdly vedle sebe či vertikálně nad sebou, v obou případech vždy do boku. Horizontální verze se nabízí ve čtyřech velikostech dle průtoku, v rozmezí 800 až 3 500 m3/h, ve vertikální verzi jde o šest velikostí v rozmezí 800 až 6 000 m3/h. Rozsah velikostí průtoků vzduchu vychází z většiny požadavků na rezidenční i komerční ventilaci s rekuperací tepla.

Celá řada jednotek je vhodná i pro venkovní montáž. Plášť jednotky je vyroben z hliníkového plechu se zvýšenou izolací 50 mm. Každá jednotka je zároveň vybavená integrovaným ohřevem odvodu kondenzátu, což společně s izolovaným pláštěm umožňuje její provoz v prostředí s teplotním rozsahem od –20 °C do +60 °C. Nespornou výhodou použité izolace je i hluková těsnost, díky které je dosaženo maximálních hodnot hluku od pouhých 41 do 55dB dle typu jednotky.

Pro všechny typy jednotek lze zvolit provedení s vestavěným elektrickým či vodním dohřívačem.

Každá jednotka je vybavena úspornými EC ventilátory špičkových světových výrobců. Filtraci přiváděného i odpadního vzduchu zajišťují integrované filtry třídy M5 a G4. Výměna filtrů je nenáročná díky odnímatelným krytům na boku jednotky.

Rekuperační jednotka ALFA 95 v horizontálním provedení
Rekuperační jednotka ALFA 95 ve vertikálním provedení

Úspora nákladů s certifikovaným rekuperátorem

Jednou z hlavních funkcí je vedle samotného větrání i úspora nákladů na vytápění a klimatizování prostor. Z tohoto důvodu je srdcem každé jednotky vysoce účinný hliníkový protiproudový rekuperátor, s účinností až 93 %. Rekuperátor je českým výrobkem a je certifikovaný světově uznávanou organizací EUROVENT. Ve standardu jsou jednotky vybaveny inteligentní regulací s dotykovým ovladačem s integrovaným teplotním čidlem, umožňující monozónní či multizónní větrání ve třech režimech.

Protiproudový rekuperátor

Režimy větrání

CAV – Větrání na konstantní průtok vzduchu

Jednotka v tomto režimu udržuje požadovaný konstantní průtok vzduchu a to i v případě zvýšení tlakové ztráty ve vzduchotechnickém rozvodu. Tento režim větrání je vhodný zejména k větrání jednoho nerozděleného prostoru.

VAV – Větrání na konstantní tlak ve vzduchotechnickém rozvodu

Větrací jednotka udržuje konstantní tlak ve vzduchotechnickém rozvodu. V případě, že dojde ke zvýšení tlakové ztráty v rozvodu, například uzavřením jedné větve, jednotka sníží výkon. Tento způsob větrání je vhodný pro větrání více místností.

DCV – Větrání podle požadavků na kvalitu vzduchu dle připojených čidel

Jedná se o režim VAV doplněný o plynule regulované klapky, umístěné na přívodním potrubí do větrané místnosti. Na každou klapku jsou připojeny AQS – senzory na měření kvality vzduchu, vlhkosti a dalších důležitých faktorů a plynule regulují klapky. Jednotka zvyšuje nebo snižuje průtok vzduchu na základě čidel. Výrazně se tak redukuje spotřeba energie vynaložené na větrání, při zajištění ideální kvality vzduchu v objektu.

Špičková regulace

Schopnosti a vysokou úroveň produktů ALFA 95 dokazují i další pokročilé funkce, jako například režim „Freecooling” či „Boost”. V letním období pomocí integrovaného by-passu funkce „Freecooling” v nočních hodinách využívá pro ochlazení vnitřního prostředí budovy nižší teploty přiváděného vzduchu. Tento režim se spíná a vypíná zcela automaticky, prostřednictvím teplotních čidel, které vyhodnocují nastavené parametry pro Freecooling.

Program Boost je naopak určen pro okamžitou a rychlou výměnu vzduchu uvnitř větraného objektu pomocí využití maximálního výkonu přívodních i odvodních ventilátorů.

Samozřejmostí je také možnost nastavení časových módů ventilace, funkce sledování úspor nebo funkce diagnostiky jednotky. Nedílnou součástí špičkové regulace je propracovaný krokový systém protimrazové ochrany rekuperátoru.

Veškeré komponenty a díly jsou pečlivě prověřovány, aby bylo dosaženo nejvyšší možné kvality.

Ovladač s dotykovým displejem

Výběrový program Choose&Go

Jelikož si při výběru jednotky ALFA 95 můžete vybírat z poměrně široké škály modelů, vytvořili jsme přehledný výběrový program Choose&Go, díky kterému si na základě vybraných parametrů vytvoříte komplexní řešení ideální pro danou aplikaci, čímž dosáhnete optimálního nastavení a usnadní se tak vaše rozhodování. Tento program naleznete na adrese www.2vv.cz.

Výběrový program Choose&Go
Autor: Jiří Ježek
Foto: Archiv firmy