ALUCOBOND - odpovídá nejnovějším požárním požadavkům, je bezpečný z požárního hlediska
nejen podle ČSN, ale i ISO/DIS

Co je ALUCOBOND? Materiál ALUCOBOND je sendvičový materiál, který je složený ze tří vrstev a to dvou krycích hliníkových plechů 0,5 mm a jádra (buď plast nebo minerální hmota). Ideálním spojením těchto materiálů vzniká fasádní obkladová deska ALUCOBOND, která nabízí architektům a projektantům neomezené možnosti použití a vyjádření vlastního rukopisu na nově vznikajících i rekonstruovaných stavbách.

    O všeobecných vlastnostech a použití materiálu ALUCOBOND jsme již psali v časopise Stavebnictví a interiér, č. 2/2001 »ALUCOBOND – elegantní, lehký, pevný, stálý« a o použití na budově Státní vědecké knihovny v Liberci v č. 8/2001 – »Knihovna v alucobondové vazbě«. V čísle 8/99 to byla nově vystavěná budova administrativního centra Philips v Praze – Stodůlkách a článek s titulkem »Philips ALUCOBONDem oděný«.

    Materiál ALUCOBOND se vyrábí ve dvou provedeních, ALUCOBOND typu B s plastovým jádrem a ALUCOBOND typu A s minerálním jádrem.

    Označení typu odpovídá následně požární klasifikaci podle ČSN 73 0862. B jako nesnadno hořlavá hmota, A jako nehořlavá hmota.

    První zkoušky hořlavosti materiálu se datují od roku 1994, kdy se začal ALUCOBOND ve větší míře na fasádách v ČR i SR používat. Na základě výsledků zkoušek byl vydán certifikát, jehož platnost byla naposledy prodloužena v protokolu o certifikaci č. P-00-063 ze dne 10. 4. 2000. V tomto protokolu a s ním souvisejícím certifikátu byl materiál z hlediska hořlavosti klasifikován jako:
• ALUCOBOND typ B – s plastovým jádrem – stupeň B – nesnadno hořlavá hmota;
• ALUCOBOND typ A – s minerálním jádrem – stupeň A – nehořlavá hmota.

    Index šíření plamene po povrchu vyšel: is= 0 mm.min-1.

V bodu 6.1. Požární bezpečnost tohoto protokolu se uvádí:

    Pro obklady fasád lze použít desky s plastovým jádrem (ALUCOBOND typ B) do výšky max. 22,5 m; desky s minerálním jádrem (ALUCOBOND typ A) bez výškového omezení.

    Se změnou ČSN 73 0802, která nově vstoupila v platnost v prosinci roku 2000, jsme získali možnost přehodnotit požární vlastnosti materiálu ALUCOBOND a provést nové zkoušky i s ohledem na vývoj technických a technologických vlastností materiálu v posledních letech.

    Co jsme udělali? Vrhli jsme se střemhlav do víru zkoušení a »pálení« materiálu, avšak pouze ALUCOBONDu typu B. Typu A – nehořlavá hmota, se uvedená norma nikterak nedotkla.

    Podle vyjádření odborníků z Expertizního střediska požární bezpečnosti Praha Ing. Jana Karpaše a Ing. Pavla Vaniše: „Hodnocení indexu šíření plamene po povrchu podle ČSN 73 0863 u obkladových dílců skladby Al plech – polyetylenové (v případě ALUCOBONDu typ B plastové – pozn. autora) jádro – Al plech, není dostatečně objektivní. Z tohoto důvodu bylo experimentální šetření šíření plamene po povrchu dílců doplněno zkouškami provedenými podle ISO/DIS 5658-4.“ Dále pak odborníci zmiňují: „Ukazuje se, že podstatný vliv na povrchové šíření plamene má konstrukční provedení dílců – zejména řešení detailů ve spárách.“ cit. Časopis PREVENCE březen 99.

    Abychom předešli případné nejistotě v požárním hodnocení materiálu ALUCOBOND typ B, rozhodli jsme se k následujícím krokům:
• Rozdělení technických řešení vodorovných a svislých spár na otevřené a uzavřené.
• Zkouška samostatného jádra materiálu podle ČSN 73 0862.
• Zkouška části fasádního obkladu podle ČSN 73 8063.
• Zkouška části fasádního odkladu podle ISO/DIS 5658.

    Zkoušeli jsme pouze ALUCOBOND o celkové tloušťce 4 mm a pouze technické řešení uzavřené spáry, neboť pro otevřenou spáru jsme po konzultaci s odborníky neočekávali uspokojivý výsledek. Jako zkušební vzorek fasádního obkladu jsme tedy zvolili část kazet zavěšených na čepech – dílce jsou ohraněny do spáry, jedná se o spáru uzavřenou.

Výsledky zkoušek podle zkušebních protokolů:

    • Zkouška samostatného jádra materiálu podle ČSN 73 0862
Závěr: Podle vypočtené hodnoty Q je »Plastové jádro ALUCOBOND« zařazeno do stupně hořlavosti B – nesnadno hořlavé.

• Zkouška části fasádního obkladu podle ČSN 73 8063
Závěr: Podle naměřených hodnot byl vypočten index šíření plamene po povrchu stavební hmoty »Obkladový systém ALUCOBOND – varianta zahnutý spoj dílců« is= 0 mm.min-1. • Zkouška části fasádního odkladu podle ISO/DIS 5658
Závěr: V průběhu zkoušky nedošlo k zapálení vzorku. Na zadní straně vzorku docházelo k malým výronům taveniny plastového jádra v místě horizontálního spoje dílců.

    Na základě uvedených výsledků byla vypracována expertizní zpráva, která byla výchozím podkladem pro vydání Certifikátu č. C–01–508 podle ustanovení §10 zákona č. 22/1997 Sb. O technických požadavcích na výrobky.

    V souvisejícím »Protokolu o certifikaci č. P – 01 – 508« se v bodu 3.2. Deklarovaný způsob použití uvádí:

    Výrobek je určen pro obklady fasád zejména objektů občanských nebo také v interiérech (obklady stěn z vnitřní strany, podhledy). U obkladů fasád v požárních úsecích musí být aplikovány desky s minerálním jádrem (typ A) nebo v případě desek s plastovým jádrem celkové tl. 4 mm (typ B) musí být spáry konstrukčně řešené jako uzavřené, tzn. tak, aby na plastové jádro požár nepůsobil; desky s plastovým jádrem a otevřenými spárami (požár může přímo působit na plastové jádro) lze použít v požárních úsecích do výšky 9 m u nevýrobních objektů, resp. do výšky 12 m u výrobních objektů.

    Pro posouzení z hlediska požární bezpečnosti se v bodu 6.1. Požární bezpečnost uvádí:

    Pro obklady fasád v požárních úsecích lze použít bez výškového omezení desky s minerálním jádrem (ALUCOBOND typ A) nebo desky tl. 4 mm s plastovým jádrem (ALUCOBOND typ B) a uzavřenými spárami; desky s plastovým jádrem a otevřenými spárami lze použít do výšky max. 9 m u nevýrobních objektů a do max. 12 m u výrobních objektů.

    Z uvedeného vyplývá, že materiál ALUCOBOND splňuje nejen požadavky ČSN 73 8063 šíření plamene po povrchu, ale i mnohem náročnější zkoušku podle ISO/DIS 5658, která výrazně náročnějším způsobem zkouší požární vlastnosti zkoušeného materiálu na části fasády.

Odkud pochází ALUCOBOND?

    Přední světový výrobce hliníkových polotovarů firma ALCAN Group vyrábí ALUCOBOND ve výrobním závodě ALCAN SINGEN GmbH v Singen/Hohentwiel (SRN). Pro Českou republiku a Slovenskou republiku je partnerem firma ALU - S.V., s.r.o., která zajišťuje komplexní technické poradenství, konzultace a prodej materiálu, jako smluvní zastoupení výrobce. Firma ALU - S.V., s.r.o. je zároveň nositelem certifikátu a osvědčení o shodě výrobku. Uvedené podklady vám rádi předáme v úplném znění a s komentářem.

Autor: Ing. Petr Stoklasa
Foto: Archiv firmy