ARC-CZ: zemní stroje, nářadí, demoliční technika

Od roku 1996 se zabývá ředitel společnosti ARC-CZ, s.r.o. Marek Janík se svým týmem dovozem a prodejem náhradních dílů, příslušenství a přídavných zařízení pro zemní a stavební stroje. Svou touhu nabídnout zákazníkům nejvyšší kvalitu završil ředitel Janík před dvěma lety, kdy společnost získala výhradní zastoupení pro Střední Evropu firem od ARROWHEAD ROCKDRILL COMPANY Ltd, V.T.N. Europe s.r.l. a DIGGA Europe Ltd, které patří ke špičkám ve svém oboru. Jejich výrobky jsou prostřednictvím firmy ARC-CZ prodávány zásadně za ceny určené výrobcem. Zákazník tedy získává špičkové zařízení za velmi výhodnou cenu, což se výrazně projeví ve srovnání se sortimentem a cenami konkurenčních společností.

  Kromě přídavných zařízení, nářadí a příslušenství, dováží společnost také náhradní díly a provádí servis k zemním strojům, zejména JCB, MF-Fermec a Case. I zde dovede společnost ARC-CZ zákazníkovi výrazně ušetřit náklady na provoz jeho stroje.
   Od společnosti ARROWHEAD Rockdrill Company Ltd jsou dodávána hydraulická bourací kladiva, která prošla ve firmě více jak dvaceti lety vývoje a jsou světovou špičkou v kvalitě i množství. ARROWHEAD Rockdrill Company Ltd. též vyrábí a dodává celou škálu výměnných nástrojů a opotřebitelných součástí špičkové kvality pro všechny u nás běžně používané typy bouracích kladiv např. KRUPP, JCB, CAT, RAMMER, Montabert a další, kde firma ARC-CZ též zákazníkovi provede odborný servis, popřípadě opravu jeho kladiva. Bourací kladiva ARROWHEAD je možno použít pro nosiče od 1 do 30 tun hmotnosti, na jakékoli provedení a typ rýpadla, i v případě starších typů u nás pracujících nosičů. Pokud by hydraulický systém staršího rýpadla průtokem hydraulického oleje kapacitně nestačil, lze jednoduše namontovat přídavný hydraulický systém s čerpadlem, který napájí pouze kladivo a tyto nedostatky odstraní. I v tomto případě lze použít kladivo ARROWHEAD o hmotnosti jedné tuny s označením 16 T, které je využíváno nejvíce na našich stavbách a svým solidním výkonem se řadí mezi nejvýkonnější kladiva řady CONTRACTOR a URBAN. Úpravou hydrauliky je zajištěna práce výkonného kladiva na levných nosičích, např. DH 112 a DH 113, které známe z minulých dob a kterých se stále masivně využívá na našich stavbách.
   Velikost hydraulického bouracího kladiva se řídí hmotností nosiče, na který bude namontováno a na tom je také závislý výkon kladiva, energie úderu a počet úderů za minutu. Nejmenší bourací kladivo Arrowhead Contractor 2 T vyžaduje hmotnost nosiče 1 - 3 tuny, má energii úderu 350 J a počet úderů 450 - 950 za minutu. Kladiva typu CONTRAKTOR jsou v pěti velikostech s maximální energií úderu 2000 J, počtem úderů 400 - 600 za minutu, pro hmotnost nosiče 13 - 18 tun. U tohoto typu jsou nejvíce prodávána kladiva s označením CONTRACTOR 6 T, která se tradičně montují na traktorová rýpadla.
   Výkonná, jednoduchá a spolehlivá řada CONTRACTOR, nabízí vynikající poměr hodnoty a ceny, jako všechny ostatní nabízené typy. Vynikající vlastnosti jsou podpořeny bezkonkurenční sadou příslušenství, která umožňuje rentabilnější provoz a méně prostojů. Velmi kvalitní nástroje při minimálním opotřebení není nutné tak často vyměňovat a navíc výměna za poškozený nástroj, nebo za jiný typ, při změně práce, je velmi rychlá. I zde se projevuje vývoj nástrojů delší dvaceti let a vysoká kvalita, která je ověřena certifikací BS 5750 Part 2, 89/392/EEC, ISO 9002. Veškeré výrobky vyrábí firma v prvovýrobě z britské kvalitní oceli. Řada bouracích kladiv ARROWHEAD URBAN, je konstruována s požadavkem minimálního hluku při práci a odtlumení rázů kladiva do nosiče. Najde uplatnění pro práce ve městech a v prostředí kde je nutné co nejvíce omezit hluk a vibrace stroje. Společně s ostatními vlastnostmi kladiva je řadí bezkonkurenčně na špičku v oboru. V řadě URBAN jsou tři provedení s energií úderu od 1400 J, počtem úderů 600 - 1050 a hmotnosti nosiče 9 - 13 tun, do energie úderu 4000 J, počtu úderů 400 - 600 za minutu a hmotnosti nosiče 18 - 30 tun. Vzdálenost, ve které je dosaženo hluku 85 db je podle typu a momentálního výkonu 10 - 33 metrů.
   Pro nejtvrdší pracovní podmínky byly vyvinuty dvě kladiva URBAN XD, která v sobě zahrnují již popsané vlastnosti předešlých typů a navíc vynikají vysokým výkonem úderu 2000 - 4400 J, při počtu úderů 400 - 600 a hmotností nosiče 13 - 30 tun. Hlučnost 85 db je ve vzdálenosti od 14 do 39 metrů.
   Všechna uvedená kladiva jsou velmi dobře popsána v uživatelské příručce včetně servisu, takže zákazník si servis a opravy může provést sám, případně s konzultací i asistencí společnosti ARC-CZ do 24 hodin od zavolání. Kvalita je i zde podpořena vstřícným přístupem k zákazníkovi při konzultaci, prodeji i servisu. Při opravách zapůjčí společnost náhradní kladivo po dobu opravy. Životnost kladiv i nástrojů je vysoká a řídí se podmínkami, ve kterých pracují. Mimo běžné demoliční práce jsou kladiva používaná i v žulových lomech, kde je spotřeba odškrtů čtyř kusů ročně, při běžné pracovní době 8 hodin denně, což je velmi dobré srovnání vysoké kvality v extrémních podmínkách, které v běžných demoličních podmínkách nenastávají.
   V.N.T. Europe s.r.l., je italská společnost, která dodává hydraulické demoliční nůžky, lopaty, drapáky, rychloupínáky a další příslušenství k hydraulickým rýpadlům. Výrobce nabízí jeden z největších sortimentů přídavných zařízení k rýpadlům na jakýkoli stroj a nosiče. Demoliční nůžky v rozsahu 10 až 100 tun nosiče, slouží k demoličním účelům, stříhání ocelových, betonových a železobetonových konstrukcí. Nůžky dokážou přestříhnout železný profil I 500 mm, železnou kulatiny 90 mm, železobetonové překlady a nosníky o velikosti 1200 mm. Nůžky jsou o hmotnosti od 0,15 do 3,5 tuny, jsou používány k demolicím, např. budov, a mohou pracovat v prostoru i na zemi. Nůžky i ostatní nářadí si firma vyrábí sama v prvovýrobě ze švédské oceli HARDOX. Ve výrobním sortimentu s celou řadou výrobků pokračují drapáky, manipulační drapáky na ukládání kamenů, dlažby a koryt, jsou v rozsahu 10 - 60 tun a čelisti rozevřou na uchopení břemena 3000 mm velkého. Následuje celá řada nářadí, např. drapáků k manipulaci s kovovým šrotem s rozevřením čelisti 2200 mm a nosností 16 až 30 tun, v lehčím provedení je nosnost od 8 tun. Drapáků je celá řada a lze vybrat podle druhu zvedaného materiálu ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví a průmyslu. Řada drapáků pokračuje pro těžení a nakládání sypkého a tekutého materiálu od hmotnosti nosiče 15 do 50 t. Do sortimentu patří paletovací vidle, kleště na kulatinu, lopaty třídící a svahovací. Dále bychom mohli pokračovat listováním obsáhlým katalogem.
   U nářadí náročnějšího na stroj i hydrauliku, na přání zákazníka firma ARC-CZ nosič otestuje a případně navrhne a dodá přídavnou hydrauliku k zajištění potřeb a bezchybné práce nářadí. Společnost DIGGA Europe Ltd se sídlem v Anglii dodává pohony vrtáků a vrtáky robustní konstrukce pro použití od mikrorýpadel o hmotnosti 0,6 t přes střední a velké hmotnosti nosičů. K velikosti nosiče se přiřadí standardní velikost pohonu s kroutícím momentem od 675 do 130 000 Nm a třída vrtáku. Podle speciálního přání zákazníka je však společnost DIGGA schopna dodat pohony s kroutícím momentem 250 000 Nm i vyšším. Samotné nástroje - vrtáky jsou ve svém provedení přizpůsobeny vrtanému matriálu. Od vrtáků pro zeminu různých velikostí a délek pokračuje celá řada provedení až k nástrojům pro vrtání betonu bez kovových armatur, asfaltu a jiných tvrdých materiálů. Korunky zubů jsou v těchto případech wolframové. Těmito nejvýkonnějšími nástroji lze vrtat i drolivé horniny jako je pískovec a břidlice. Například traktorové rýpadlo je s tímto zařízením schopno vyvrtat otvor do betonu 500 mm v průměru, do hloubky dosahu ramene přibližně do 7 metrů a s pomocí prodlužovacích tyčí lze ve vrtu pokračovat. Rychlost posuvu záleží na tvrdosti vrtané horniny a v běžné zemině lze dosáhnout hloubky vrtu 5 metrů přibližně za 15 - 20 minut, při průměru vrtu 750 mm. Vrtáky se jako v předchozích případech velmi lehce namontují na nosič pomocí jednoho čepu s využitím hydrauliky nosiče bez nutnosti přídavných hydraulických okruhů. Vrtáky se používají při vrtání základů pilotů, sloupků oplocení, ale i studní o průměru 1200 mm v běžné zemině při použití traktorového rýpadla. Těleso vrtáku v základním provedení lze osadit vrtacími korunkami podle tvrdosti vrtaného materiálu. Malé vrtáky lze velmi jednoduše napojit také na pohon vývodkou hřídelí traktoru, případně použít samostatnou přenosnou jednotku opatřenou vlastním motorem a tím je vrtání nezávislé na další technice.
   Kromě vrtací techniky nabízí firma DIGGA rýhovače na jakýkoli nosič, pásová rýpadla, traktorová rýpadla, smykové nakladače, což má zase výhodu použití jakéhokoli nosiče a nenutí zákazníka ke koupi celého drahého stroje.
   Při investici do nosičů a nástrojů se v tomto případě vyplatí koupit nosič zvlášť a nástroje koupit u firmy ARC-CZ samostatně. V porovnání cen originálního nářadí a zde nabízeného, zákazník výrazně ušetří náklady pří bezkonkurenční kvalitě.
   Na základě dlouhé zkušenosti v oboru a ve snaze nabídnout zákazníkům maximální kvalitu strojů i služeb, zajišťuje společnost ARC-CZ svým zájemcům balíček služeb začínající vstupní konzultací o výrobcích, výběr nevhodnějšího použitého nosiče, diagnostiku stávajícího nosiče, výběr, předvedení, dodávku a servis nového přídavného zařízení a nářadí, servis jakéhokoli nářadí i cizích značek s dodávkou náhradních dílů.
Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv firmy