ArchiCAD 7.0 – čtvrtá dimenze v projektování

Firma Graphisoft přichází s nejnovější verzí svého hlavního produktu, 2D/3D integrovaného projekčního systému, ArchiCAD. Podstatné novinky a vylepšení se týkají hlavně vlastní projekční práce (a to jak návrhu modelu, tak i automatizace zpracování projektové dokumentace) a sdílení informací (zpracování různých datových formátů a sdílení dokumentace prostřednictvím internetu). A zatímco ostatní CADy se ještě potýkají se 3D, ArchiCAD vstoupil do dimenze čtvrté! K objektům virtuální budovy přiřazuje další parametr – čas.

Každý má své vlastní pracovní postupy. To by měl CAD systém respektovat a dovolit uživateli neměnit styl práce. ArchiCAD je nástroj, který vytváří zcela flexibilní pracovní prostředí. Klíčem k flexibilitě a maximální produktivitě je digitální model reálné budovy, který povyšuje CAD z prostého elektronického prkna na opravdový konstrukční nástroj.

Projektant vytváří osazováním a úpravami 3D »inteligentních« objektů návrh. Návrh je ArchiCADem chápán jako databáze virtuální budovy, která kompletně popisuje celý projekt, takže z ní lze kdykoli získat kompletní půdorysy v požadovaném měřítku, neomezené množství pohledů a řezů, architektonické a konstrukční detaily, výkazy výměr, výpisy truhlářských výrobků a perspektivy, animace a scény virtuální reality.

Inteligentní 3D objekty

Inteligence znamená schopnost objektu – konstrukčního prvku – reagovat tak, aby byla zachována vazba se související konstrukcí. Například pro osazení střešního okna nebo vikýře stačí kliknout do bodu střechy, kam bude prvek umístěn, prvek sám převezme sklon a vyřízne otvor. Při následné změně střechy se všechny objekty již upravují automaticky.

Inteligence také znamená provázanost jednotlivých zobrazení objektu (perspektiva, půdorys, řez…) při zachování možnosti výkresového »zjednodušení« jako je zobrazení objektu pouze jeho osou nebo detailnost prokreslení pro různá měřítka. Takže například vazník lze vytvořit nakreslením osového schématu v řezu a následným přiřazením 3D objektů (profilů) k osám a nastavením vazeb (styčníků).

U některých objektů jsou provázána nejenom jejich zobrazení, ale i popisy. Například v případě změny rozměrů nebo konstrukčních parametrů oken a dveří v interaktivním výpisu truhlářských výrobků se všechny úpravy automaticky přenesou i do modelu a výkresové dokumentace.

A inteligence také znamená, že objekt si »pamatuje« odkud pochází. Když je elektronický katalog umístěn na www stránkách a z těchto stránek funkcí »táhnout a pustit« umístěn do projektu, je v projektu automaticky aktualizován, kdykoli jej výrobce ve svém katalogu změní. Tento systém v ArchiCADu funguje díky malé velikosti dat potřebných k popisu objektů.

Doplňky inteligentních objektů

Rozšíření parametrizace určené pro zdi, desky a střechy pomůže velmi rychle doladit projekt. Tak třeba zdi je možno převést na dřevěné konstrukce. Lze vytvářet sešikmené zdi nebo automatické obklady místností včetně olištování. Rozšíření parametrizace desek je určeno pro podlahy a stropy. Vše automaticky reaguje na změnu projektu. Například změníme-li okno, přidáme-li dveře nebo posuneme-li zeď, tak se vše aktualizuje (v obkladu se správně objeví nové otvory, stejně tak dřevěné konstrukce nebo šikmé zdi).

Komunikace

Kdykoli, když dochází ke spolupráci, třeba se specialisty, je datová kompatibilita podstatným požadavkem. ArchiCAD nabízí řadu možností, jak data přenášet beze ztrát informací a času. Program načítá digitální mapy a 3D modely terénu, technické výkresy, 2D symboly i 3D knihovny nebo naskenované podklady v nejrozšířenějších CAD formátech. Komplexně je řešena práce s DWG/DXF soubory, a to až do Autocadu 2000. ArchiCAD dále pracuje s DWF vektorovými dokumenty Autodesku, DGN Microstationu a daty mezinárodního standardu IFC 2.0. Prostředí ArchiCADu ProjectXchange automatizuje publikování dokumentace (tisk, uložení na disk nebo umístění na internet), a to navíc takovým způsobem, že i bez ArchiCADu lze výkresy připomínkovat dokreslením poznámek a tyto načíst zpět do projektu.

Čtvrtá dimenze

CAD nemusí být jen nástrojem pro zpracování výkresové dokumentace. ArchiCAD a jeho virtuální budova nabízejí data pro správu budovy po celý její životní cyklus. Jedním z parametrů konstrukčních prvků je čas - rovněž do výkresů lze připojit časové harmonogramy z MS Projectu. Virtuální budova je tak schopna simulovat stav projektu v různých fázích výstavby nebo bourání.

ArchiCAD 7.0 bude v české verzi uveden v září tohoto roku, a to pro platformu Windows i MacOS. Přes svou komplexnost si zachovává svou unikátní jednoduchost ovládání. ArchiCAD není totiž nadstavbou nad obecný CAD, ale od počátku byl navržen pro architekturu a stavařinu. Takže, když jej chcete využívat, »stačí« rozumět vlastní profesi, není potřeba být CAD specialistou.

Autor: Ing. Tomáš Lejsek
Foto: -