ArchiCAD 8.0 přichází do Česka! - Nejnovější verze oblíbeného AEC CAD programu prohlubuje koncept virtuální budovy

Nová verze ArchiCADu dále prohlubuje koncept virtuální budovy (virtuální budova je databáze všech informací o budově, která slouží jako zdroj dat pro popis objektu a pro všechny úlohy od projektu po demolici) s cílem nabídnout architektům a projektantům nástroj pro co nejrychlejší zpracování dokumentace. Rychlost je dosažena úplnou integrací 2D dokumentů do 3D modelu, zlepšením a zjednodušením uživatelského rozhraní a navýšením »hrubého« výkonu programu.

Tvorba 2D dokumentace
Řez a detail
   ArchiCAD má dva typy řezu: prostorový pro práci v prostoru a výkresový pro automatické vykreslení výkresu řezu nebo pohledu při zachování provázanosti s virtuální budovou. V »osmičce« lze výkresový řez vykreslit s nulovou tloušťkou, to znamená, že jsou vykresleny jen objekty umístěné v lomené čáře řezu a zobrazení řezu se tak velmi zrychluje. Dále je možné nastavit hloubkově omezený řez a definovat styly vykreslení řezu před a za vymezenou distancí. Mimo projektové nuly lze definovat další dvě výškové úrovně a při manipulaci s objekty pak určovat vůči které hodnotě bude výška zadávána. Terén je tak možné vynášet přímo k nadmořské výšce.
   ArchiCAD používá dva typy výkresového prostoru a to půdorys, který lze kreslit podle podlaží a výkresové řezy. Nyní přibyl další výkresový prostor pro detaily. Na výkrese je možné vybrat místo, ze kterého chceme vykreslit detail, a z něj nechat vygenerovat výkres detailu. Vznikne nový výkresový prostor s připravenou 2D kresbou z výchozího výkresu. Tato plocha lze aktualizovat podle výkresu stejně jako oddělený řez. Detail je možné dále ve 2D dopracovat do požadované podrobnosti. Do detailu lze rovněž umístit již hotový výkres detailu z CD od výrobce. Vše je potom možno sesazovat v tiskové sestavě.

Správce projektu
   Správce projektu je dialogové okno, které »spravuje« všechny dokumenty »vytažené« z virtuální budovy: půdorysy, řezy, detaily, rozpočty, obrázky, animace a doplňkové informace o projektu. Lze zde vytvořit složky s výkresy, např. studie, prováděcí dokumentace atd. Ty lze automaticky publikovat jako tištěné výkresy, dokumenty na internetu nebo PDF dokumenty. Výkresy lze vytvářet pomocí tzv. »šablon«, kam lze umisťovat rámeček a razítko. Na obrazovce může mít každý výkres samostatné okno a tyto mohou být zobrazeny současně. Správce projektu výrazně šetří čas při práci na jednotlivých částech výkresové dokumentace.

Model
>Hardwarová podpora 3D prostoru
   »Osmička« má přebudované jádro pro možnost využití OpenGL a dalších technologií i pro práci s parametrickým modelem. Nárůst rychlosti vykreslení prostoru (nyní ve 3D okně jsou i textury) je při správné kombinaci procesoru a grafické karty až 8-mi násobný. Ve 3D okně se lze u středních projektů procházet v reálném čase a současně je možnost s ním pracovat jako doposud. K dispozici je celá řada »ovládacích možností«, zatočením kolečka na myši dosáhneme přiblížení nebo oddálení, zmáčknutím kolečka se posune obraz. Myší lze uchopit okna nebo dveře v modelu a otevřít je. Lze vytáhnout zásuvku u skřínky.To jsou možnosti práce s knihovními prvky v prostoru.

Průniky těles a hmot
   Při tvorbě virtuální budovy nelze někdy vystačit jen se skládáním objektů a hmot na sebe. Proto byly do ArchiCADu implementovány boolenovské operace (sčítání, odečítání, průnik
objektů). Odečítat lze opravdu jakékoli objekty ArchiCADu. Např. od zdi lze odečíst koule naprosto přesně. Navíc se neustále udržuje vztah mezi odečtenými objekty, to znamená, že je možné kdykoli udělat změnu.

»Číselné« ovládání modelu
   ArchiCAD doposud používal obousměrnou provázanost na virtuální budovu v půdoryse, výkresovém řezu, prostorovém řezu a prostoru, výkaze oken a dveří. Toto se nyní rozšířilo na interaktivní výpisy všech objektů. Například v seznamu zdí lze přepsat hodnotu u některé položky a změna se projeví v celém projektu, tedy i v modelu.

Uživatelské rozhraní
Uživatelské nastavení dial. oken
   Nyní je možné nastavit všechny dialogy podle vlastních potřeb: uspořádaní informací (důležitějsí jsou přesunuty dopředu), množství informací - zmenšení okna s nastavením, tak aby v něm zůstaly jen potřebné věci. V rychlém nastavení může být jakákoli položka.

»Rychlé« paletky
   Zjednodušilo se ovládání pomocí rychlých paletek. Např. lze vybrat na výkrese desku, objeví se rychlá paletka a v ní lze vybrat operaci, která bude s deskou provedena.

Orientace v projektu
   Jak již bylo zmíněno, kolečko myši bylo plně aplikováno v celém ArchiCADu. To platí i pro půdorys a ostatní. Pro přehledný a rychlý pohyb po projektu pak přibylo nové okno.

Nastavení knihovních prvků
   Nové rozhraní pro nastavení prvků umožňuje rychleji a přehledněji nastavovat jejich parametry.

Komunikace
   Nastavovací nástroj pro komunikaci s formátem DWG byl přepracován tak, aby jej bylo možné ovládat graficky. Například lze vybrat písmo a určit, jaké písmo odpovídající vašemu, používá váš subdodavatel ve svém CADu. Stejně se nastavují čáry, šrafy a ostatní informace. ArchiCAD 8 byl uveden na trh v anglické a německé verzi v listopadu 2002 a ihned začal sklízet velký úspěch nejen mezi uživateli, ale i mezi recenzenty (pět hvězdiček z pěti CADALYST). České verze se dočkáme během května tohoto roku a věřím, že bude mít stejný úspěch jako ve světě, vždyť v Česku je ArchiCAD k dispozici už od roku 1992 a tak má na co navazovat! 
Autor: Luboš Cipra
Foto: Archiv firmy