Architektem roku 2020 se stal Zdeněk Fránek

Český architekt a pedagog Zdeněk Fránek byl vyhlášen architektem roku 2020. Tento představitel organického proudu české architektury získal ocenění za svůj experimentální přístup zaměřený na architekturu, městský prostor i současné umění.

Odůvodnění volby porotou: Tvorba profesora Zdeňka Fránka čerpá jak z architektonických (české baroko), tak uměleckých (Paul Klee), ale i přírodních zdrojů (botanika), jež přetavuje do originální, velmi osobité podoby. Patří k nejvýznamnějším představitelům organického proudu české architektury. Jeho stavby se vyznačují sochařskými kvalitami, zároveň, zvláště v posledním desetiletí, odrážejí jeho zájem o ekologii. Citlivě vstupují do daného prostředí, stávají se jeho obohacujícím fenoménem. Jednoduše řečeno, jsou krásné, aniž by se podbízely. Vedle navrhování rodinných domů, muzeí, sakrálních nebo industriálních budov se Zdeněk Fránek věnuje pedagogické činnosti, autorským výstavám, českou architekturu propaguje doma i v zahraničí. Jeho působení je už třicet let všestranné, intenzivní a především inspirativní.

Slavnostní ceremoniál s předáním cen laureátům ocenění Architekt roku 2020 a Architekt obci 2020 se uskutečnilo 8. září 2020 v prostorách pražského Centra architektury a městského plánování. Cenu Architekt roku 2020 předal loňský laureát architekt Stanislav Fiala. Moderátorem akce byl Jiří Jaroš.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: archiv časopisu INTRO

1) redakčně zkráceno