Armaturka Dýšina - dlouholetá tradice a kvalita

Firmu Armaturka Dýšina s.r.o. najdete 10 km severovýchodně od Plzně a 2 km od dálnice D5 Praha – Rozvadov – Norimberk. Roku 1912 byl položen základ k vybudování dnešního závodu. V současné době podniká ve slévárenské a strojírenské výrobě a v oboru kanalizační litiny má již dlouholetou tradici.

Slévárenstvím se zabývá celkem 45 zaměstnanců a roční kapacita slévárny činí 3600 t odlitého materiálu. Na tuzemský i zahraniční trh dodává externí odlitky s lupínkovým grafitem (LLG), odlitky »ozdobné litiny« a stěžejní sortiment – odlitky odpadní a kanalizační litiny podle norem ČSN a DIN v jakosti ČSN 42 24 10 – 20 a GG 10 – 20. Jakost je zajišťována certifikací k ČSN EN 124:1994 – Poklopy a vtokové mříže pro dopravní plochy.

Pro utlumení vibrací a odhlučnění poklopů pro revizní šachty, zejména při vzrůstající těžké kamionové dopravě, jsou jako novinka osazovány do poklopů třídy D 400 gumové těsnicí kroužky, případně tlumicí kroužky ze speciální umělé hmoty. Pro snadný přístup při údržbě a čištění jsou některé typy vtokových mříží vyklápěcí. K zamezení nedovolené manipulace mohou být poklopy a mříže dodány v uzamykatelném provedení.

Slévárna vyrobí jakýkoli odlitek ze šedé litiny s omezením na rozměr formovacího rámu 800×1000×200 mm a hmotnost odlitku 5 – 120 kg.

Ve strojírenské výrobě se firma orientuje na zpracování tenkých plechů a válcovaného materiálu. Podle výkresové dokumentace zákazníka vyrobí různé typy kontejnerů, palet, regálů, skeletů a skříní k rozvaděčům, karosářských dílů apod. Na moderním zařízení TRUMPF - TRUMATIC zajistí tvarové vystřihování z tenkých plechů do tloušťky 3 mm s přesností +0,02 mm o max. rozměrech tabule 1000×2000 mm. Pro tváření za studena jsou k dispozici ohraňovací listy, na kterých lze ohýbat rozviny do max. délky 3000 m a tloušťky plechu 3 mm. Technické zařízení dovoluje ohýbat rozviny až do tloušťky plechu 6 mm, přičemž s rostoucí tloušťkou plechu se zvětšuje radius ohnutí. Kvalifikovaní svářeči se státní zkouškou vyrobí v ochranné atmosféře CO2 jakýkoli svařenec do max. hmotnosti 1 t. Strojírna dále zajišťuje různé zámečnické práce dle přání zákazníka a práce na výstředníkových a hydraulických lisech o síle 400 až 1600 kN.
Autor: Ing. František Moravec
Foto: Archiv firmy