Nejnovější generace okenních profilů vyrobených z kompozitního materiálu RAU-FIPRO X je na trh uvedena pod názvem ARTEVO.

ARTEVO přichází a změní pohled na okenní systémy

Svět oken se za posledních dvacet let významně změnil a není to jen otázka designu, ale materiálu i konstrukce. Špičkový výrobce umí navrhnout a vyrobit profil, jehož konstrukce nepotřebuje nutně silné stěny, ale naopak kvalitní recepturu materiálu a technologii.

Okno se trvale usadilo na piedestalu funkčního a současně architektonického prvku každého objektu. Tomuto trendu se přizpůsobují sami výrobci. Není to tak dávno, kdy německá firma REHAU představila trhu druhou generaci kompozitního materiálu RAU-FIPRO X, jenž přivodil špatné spaní především výrobcům hliníkových profilů, kteří měli vedle sebe najednou velmi ctižádostivého konkurenta, zejména co do velikosti okenních prvků. No a po pěti letech přichází na trh nejnovější generace okenních profilů vyrobených z kompozitního materiálu RAU-FIPRO X pod názvem ARTEVO.

Je zcela nový, unikátní a minimalistický

ARTEVO bylo vyvinuto s cílem prezentovat to nejlepší, co může zákazník od moderního okna očekávat. Přesto nadále zůstává mezi „plastovou smetánkou” se všemi výhodami, které plastová okna drží na špičce všech okenních prodejů. Jsou to nejlepší tepelněizolační vlastnosti, minimální potřeba údržby, obrovské množství designů a v neposlední řadě nyní i velikost okenních prvků. ARTEVO se na první pohled vyznačuje minimalistickým designem, který se podařilo napasovat do stavební hloubky 80 mm, a díky tomu sdílí společnou platformu s úspěšným systémem SYNEGO. To má své výhody – zjednodušuje to výrobu. Všechny přídavné profily, zasklívací lišty a třeba i dveřní prahy jsou jednoduše stejné. Okenní profil ARTEVO vyvolává pocit harmonického splynutí zasklení, prvku rámu i okolí. Jednou z variant nového systému je plošně lícující design profilů bez nápadných rádiusů.

Mezi největší výhody oken ARTEVO patří výborné tepelněizolační vlastnosti a minimální potřeba údržby.

Ostře řezané linie připomínají subtilní a elegantní design hliníkových konstrukcí. Ale o to tu právě šlo. Navrhnout takový systém, jenž bude nejen technicky a uživatelsky na vrcholu, ale ještě jej bude možné pořídit za příznivější peníze (ve srovnání s hliníkovými). Je jasné, že prioritu spatřovali vývojáři v designu. Proto je symetrický, jednoduchý a minimalistický. Pozornost si zaslouží zvlášť extrémně štíhlé přesahy na vnější straně rámu (10 mm) a na křídle (11 mm) s malými rádiusy a nízkým úhlem sklonu. Nad každým detailem konstrukce profilu si konstruktéři dali skutečně záležet. Například jednotné zasklívací lišty s vizuálně podobným tvarem na vnitřní straně působí elegantně. ARTEVO dokáže oslovit i náročné zákazníky, kteří preferují kombinaci různých materiálů. V nabídce tak nebudou chybět hliníkové obložky, jež společně s barevným tělem profilů a systémem KALEIDO WOODEC sestaví nejefektivnější „dřevohliníková” okna, a to v nových rozměrech.

Výrobce nabízí obrovské množství designů i velikostí.

Štíhlá a přece tuhá konstrukce profilu

Zeštíhlený vzhled a přímé linie ARTEVO vychází z nové konstrukce profilu opírající se o unikátní vlastnosti kompozitního materiálu RAU – FIPRO X. Skelná vlákna posilují konstrukci profilu a zvyšují jeho torzní tuhost, omezují smrštění a zajišťují tvarovou stálost za všech podmínek. To vedlo vývojáře k novým nápadům, jako jsou například zabudované zesílené komory, které rovněž zvyšují tvarovou stabilitu. Díky tomu bude možné navrhovat větší okenní systémy bez výztuh. Maximální výška křídla zůstává na hranici 2,8 metru (při požití armování a lepeného skla) a maximální tloušťka zasklení rámu a křídla je 56 mm. ARTEVO však s novou konstrukcí profilu nabídne ještě druhou variantu s tloušťkou zasklení plošně lícujícího křídla 72 mm. Jak je vidět, variabilita systému je široká. Samozřejmostí je povrchová úprava profilu HDF usnadňující čištění a prodlužující barevnou stálost.

Elegantní design hliníkových konstrukcí připomínají ostře řezané linie.

Štíhlé a úsporné profily

Přitom všem se ARTEVO může pochlubit hodnotou součinitele prostupu tepla profilem až Uf = 0,83 W/(m²K), za což si samozřejmě zaslouží plnohodnotnou certifikaci pro všechny nízkoenergetické a pasivní domy. Řadí se tak na špičku ledovce mezi okenními profily. Může za to poděkovat vlastnostem kompozitního materiálu, ale také nové konstrukci profilu s novým rozmístěním vnitřních komor. Úplnou novinkou je v tomto ohledu inovativní technologie, která místo klasického termomodulu používá speciální fólii LowE. Může být integrovaná do vnitřní komory profilu.

Pro firmu Rehau je příznačné, že při vývoji okenního systému myslí na ekologii. Proto je podíl recyklátu v profilech od 40 do 75 %. Záleží samozřejmě na řadě faktorů včetně velikosti profilu. Primární materiál se používá pouze na viditelných plochách. Součástí konceptu ARTEVO je také nový tvar plochy pro umístění kování. Je odolnější proti vypáčení. Díky tomu může být ARTEVO v bezpečnostní třídě až RC3. Nebyla by to firma REHAU, aniž by nenabízela řadu zajímavých doplňků a příslušenství. Téměř jako v showroomu prémiové automobilky. Poskládáte si okenní systém dle libosti. Ať už je to minimalistický design klik LINEA, nulový práh RAUCERO, SMART GUARD pro vyšší bezpečnost nebo systém zabezpečení proti pádu z výšky SKYFORCE. Top nabídku na některých trzích uzavírá SMART PRIVACY (jeden stisk = okamžité soukromí), případně SMART SHADING – plynulé stmívání zasklení.

— kontakty —

REHAU, s. r. o.

Obchodní 117, 251 01 Čestlice

E: praha@rehau.com   T: +420 272 190 111
WWW: https://www.rehau.cz

Autor: REHAU
Foto: REHAU, s.r.o.