Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

ARTURO – originální podlaha v novém centru alternativního umění v Plzni

V letošním roce byl západočeskému krajskému městu Plzeň udělen čestný titul Evropské hlavní město kultury. Členské státy EU tímto projektem podporují evropskou kulturní spolupráci a napomáhají k ochraně a rozvoji kulturních hodnot jednotlivých států.

Samozřejmě kultura může být pojímána velice široce, ale v našem případě se zaměříme především na architektonickou stavební památku, která díky nadšení zástupců města a podpory z evropských fondů prošla rozsáhlou rekonstrukcí a stala se zázemím pro kulturní aktivity, tak jak jsou většinou laickou veřejností pojímány – zázemím pro netradiční divadlo či místo setkávání a posezení v příjemném prostředí „nádražní” kavárny.

Touto zmíněnou stavební památkou je secesní budova plzeňského vlakového nádraží – Jižní předměstí, která od roku 1986 už neplnila svůj účel a postupem času pomalu chátrala. Jen díky nezávislým a alternativním uměleckým počinům v prostorách objektu se dařilo budovu udržovat při životě. Pro záchranu budovy však byla potřeba rozsáhlá investice a komplexní projekt revitalizace stavby.

Plzeň – Nádraží Jižní předměstí (západní křídlo budovy)

  • Hlavní investor: Firma Klotz a.s., Plzeň
  • Generální dodavatel stavby: OHL ŽS
  • Architektonická kancelář: Architektonické studio EATELIER, Praha
  • Designérka: Markéta Jetlebová
  • Realizační firma podlah: Designové podlahy R&D, Hrabyně
  • Dodavatel stavební chemie na podlahy/ARTURO Product Manager: Uzin s.r.o., Praha/ Ing. Josef Maštera
  • Produkty: ARTURO, penetrace EP 6200, litá podlaha PU 2060 (odstín RAL 7035/RAL 7045), vrchní lak PU 7985

Secese a funkcionalismus v moderním pojetí

Akciová společnost Klotz a.s. v úzké spolupráci s architektonickou kanceláří, občanským sdružením Johan, městem Plzeň a památkáři si vytkla za cíl vybudovat v prostorách bývalého nádraží důstojné zázemí pro kulturní a společenské vyžití. Mimořádně citlivě a přitom velmi funkčně jsou skloubeny původní secesní prvky stavby s moderní funkcionalisticky strohou architekturou. Vytvořený multifunkční prostor nabízí široké možnosti pro prezentaci různého žánru umění, interaktivní workshopy, poslechové koncerty i taneční zábavu, galerii, divadlo či jen tak relaxační posezení při šálku dobré kávy.

Samozřejmě nechybí ani technické či sociální zázemí, které zajišťuje plynulý chod výše uvedených aktivit.

Na stavebních pracích spojených s rekonstrukcí se podílela řada profesí, ale my chceme v našem článku věnovat pozornost pokládce podlahy, která v tomto případě je rovněž uměleckým dílem.

Podlaha jako umělecké dílo

Vlastní průběh pokládky bylo jedno velké představení zkušených podlahářských mistrů a kreativní designérky, kteří pod „taktovkou” architekta Ing. Arch. Pavla Kocycha, vytvářeli před zraky přihlížejících umělecké dílo v podobě zcela originální designové podlahy. Zvolené dekorování pastelově šedé podlahy decentní „nekonečnou” linkou jakoby symbolizovalo neustálou proměnu v čase, chaotický spěch a neklid a zároveň následné zklidnění.

Realizační tým, zleva Daniel Gryz, Designové podlahy R&D, Robert Helštýn, Designové podlahy R&D, Markéta Jetlebová, designérka, Ing. Arch. Pavel Kocycha, Architektonické studio EATELIER

Ornamentální dekorování podlahy bylo finální třešničkou na dortu, resp. přesně řečeno lité podlaze, která se skládala z podkladu napenetrovaného dvousložkovým základním nátěrem ARTURO EP6200 na bázi epoxidových pryskyřic a dvousložkové lité podlahy na bázi polyuretanových pryskyřic ARTURO PU2060 v barevném odstínu RAL 7035. Do čerstvě nanesené vrstvy polyuretanové pryskyřice bylo provedeno zmíněné dekorování podlahy, a to identickým výrobkem ARTURO PU2060 v odstínu RAL 7045. Na druhý den, po vytvrzení podlahy, byl naválečkován ochranný vrchní hedvábně matný polyuretanový lak ARTURO PU7985, který má vynikající vlastnosti proti mechanickému a chemickému opotřebení.

Autor: Ing. Vladimír Kouba
Foto: Archiv firmy