Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

ARTURO – originální řešení podlahy

V našem dnešním článku se podíváme k našim západním sousedům,k výrobci minerálních vod značky RHODIUS v obci Burgbrohl nedaleko bývalého hlavního města Spolkové republiky Německo Bonnu, na to, jak se jim podařilo zpříjemnit pracovní prostředí pro své zaměstnance.

Jednou ze základních strategických přírodních surovin dneška a především blízké i vzdálené budoucnosti je voda, pitná voda. Čistá pramenitá voda se postupem času bude vyvažovat zlatem a její dostupnost bude mít zásadní vliv na koncentraci resp. migraci obyvatel. Subsaharská Afrika je toho jasným důkazem. Globální změny klimatu však nemohou v tomto ohledu nechat nikoho příliš v klidu ani v jiných oblastech světa.

Evropský kontinent má zatím to velké štěstí, že zdroje pitné vody jsou relativně dostupné a v řadě regionů se nacházejí vydatné prameny podzemních minerálních vod, které jsou velmi oblíbené. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Karlovarsko má nejenom svůj lahodný „třináctý pramen”, ale i přírodními minerály bohatě nasycenou vodu s názvem Mattoni.

Prostory výrobce minerálních vod
RHODIUS GmbH & Co. KG, Burgbrohl, Něměcko

  • Plocha: 900 m2
  • Typ poadlahy: litá podlaha
  • Technické provedení: designová podlaha
  • Systém ATRURO (EP6601 – penetrace, EP6200 – základní stěrkovací nátěr, PU2030 – litá podlaha, PU7750 – vrchní nátěr)
  • Arturo: značka pro lité a průmyslové podlahy mezinárodního koncernu Uzin Utz AG
  • Dodavatel v ČR: UZIN s.r.o., Českomoravská 12a, 190 00 Praha

Značka RHODIUS je u našich západních sousedů pojmem a zárukou těch nejlepších minerálních vod a nealkoholických nápojů již po mnoho desetiletí. Společnost v uplynulém roce investovala nemalé prostředky do modernizace svých komerčních prostor. Jedním z cílů této rozsáhlé modernizace bylo zpříjemnění pracovního prostředí pro zaměstnance – na ploše 900 m2 byly vybudovány nové sociální a odpočinkové prostory, šatny, vzorkovna a kanceláře.

Relaxační místnost, symbióza práce a pohody
Kancelář, kde se člověk cítí dobře a která má i pozitivní vliv na pracovní výkon

Jak probíhal návrh a realizace podlahy ARTURO

V úvodu jsme zmínili vodu jako strategickou surovinu, téma resp. motiv vody byl i výraznou inspirací při projektování nové podlahy tak, aby decentně vyjadřovala zaměření společnosti, neboli aby odpovídala jejímu tzv. Corporate Identity. Jako ideální řešení bylo shledáno použití výrobků ARTURO, protože lité podlahy na bázi polyuretanu umožňují jejich neomezenou variabilitu povrchového vzorování. Záleží jen na inspiraci a kreativitě zákazníka, projektanta či realizační firmy. ARTURO představují podlahy, které umožňují originální a neotřelá řešení při dekorování nejen průmyslových podlah, ale i např. kancelářských prostor a všech prostor, ve kterých se člověk chce cítit prostě dobře.

Soustředění při vytváření jednotlivých barevných polí
Konečná odolnost designové podlahy je dosažena naválečkováním laku ARTURO PU7750

Podklad podlahové konstrukce tvořila betonová deska. Při výrobě výše uvedené designové lité podlahy byl použit systém skládající se z dvoukomponentního penetračního epoxidového nátěru Arturo EP 6601 Bauharz, základního stěrkovacího nátěru Arturo EP6200 a dvousložkové lité podlahy na bázi polyuretanu PU2030. Do čerstvého povrchu byly konvičkou vylity požadované dekorační ornamenty imitující nespoutanou živočišnost tryskající vody. Použité barevné odstíny: RAL 7015/ 5013/ 5012 a 9016. Vyzrálý povrch byl následně přelakován transparentním mírně matným vrchním ochranným nátěrem na Arturo PU7750, který výrazně zvyšuje odolnost povrchu.

Motiv vodního živlu, výsledek umělecké inspirace a řemeslného umu
Podlaha ARTURO v zaměstnanecké šatně v duchu Corporate Identity společnosti

Výsledkem je podlaha, která svými vlastnostmi nejenom splňuje požadovanou funkčnost, ale svým vizuálním charakterem má pozitivní vliv na pracovní atmosféru.

Autor: Ing. Vladimír Kouba
Foto: Archiv firmy