Asfaltové aplikace proti vodě a radonu na stavbách

Použití asfaltových materiálů ve stavbě může mít více podob podle místa použití a části stavby, která má být chráněna. Použití se také rozlišuje podle typu ochrany, nejčastěji jde o ochranu proti vodě, pronikání vodní páry a radonu. Asfaltové výrobky pro tyto účely mají různé technické a aplikační vlastnosti podle konkrétního použití. Blíže popíšeme produkty Alumatol, Gumoasfalt a Penetral.

Stručný výčet nejdůležitějších míst a účelu použití a lze shrnout do pěti bodů:

  • hydroizolační vrstvy plochých a mírně šikmých střech,
  • opravy a rekonstrukce střešních izolací,
  • hydroizolace základů staveb a jímek proti tlakové a netlakové vodě,
  • lepení některých stavebních materiálů,
  • ochrana kovových konstrukcí a plechů proti korozi.

Největší význam mají hydroizolace střech a základů staveb. U svažitých střech rodinných domů převládají skládané střešní krytiny zajišťující nejen dobrý svod dešťové vody, ale i estetický vzhled. U plochých střech výrobních a prodejních hal převažují natavované asfaltové pásy, které při natavení v několika vrstvách představují spolehlivou hydroizolační ochranu. Pro ploché střechy menšího rozsahu a pro opravy i renovaci starších hydroizolačních asfaltových krytin se s výhodou používají za studena aplikovatelné stěrkové asfaltové materiály – suspenze a tmely.

Izolace proti radonu

Některé hydroizolační asfaltové materiály nacházejí uplatnění i v izolaci staveb proti šíření plynného radonu. Proti radonu musí být izolovány všechny objekty s bytovými prostory, které mají být postaveny na podloží se středním nebo vysokým radonovým rizikem. Dostatečnou ochranu může zajistit běžná hydroizolace provedená celistvě a spojitě po celé kontaktní ploše objektu. Klíčovou roli hraje těsnost spoje, součinitel difuze a trvanlivost izolace. Radon, na rozdíl od spodní vody, se šíří do objektu konvekcí a difúzí. Bylo by neefektivní požadovat plynotěsnost protiradonové izolace jako se požaduje vodotěsnost hydroizolace. Bezešvé hydroizolační asfaltové nátěry provedené v dostatečné tloušťce mohou být efektivním řešením. Měření a výpočet tloušťky izolace se provádí podle nové ČSN 73 0601. Asfalt je dobrým materiálem na snížení nežádoucí difúze radonu ve stavbě, přesto však hliníkové vrstvy jsou ještě o 2 řády lepší zábranou. Nevýhodou hliníku je jeho nedostatečná průtažnost a přilnutí k podkladu. S tím nastává riziko přetržení nebo tvorba vzduchové mezery, čímž se radon zase může volně šířit konvekcí. Z asfaltových hmot z domácí produkce PARAMO, a.s., byl jako nejvhodnější vytipován a změřen ALUMATOL, tmel s hliníkovým pigmentem. Naopak se nedoporučuje použití paropropustných hmot z řady GUMOASFALT.

Obr. 1: Příklad opravy staré asfaltové krytiny s výztužnou funkcí: polyesterová tkaninana ní Gumoasfalt SA 12 a nahoře je Reflexol

Hydroizolace

V hydroizolacích staveb se s výhodou používají oxidované stavební izolační asfalty, vyráběné oxidací vhodné složky z vakuové destilace ropy – AOSI 85/25 a AOSI 95/35. Číselné označení udává střední hodnoty bodu měknutí a penetrace. Nacházejí uplatnění při hydro-izolacích pozemních, průmyslových a inženýrských staveb a jsou polotovarem pro výrobu další hydroizolačních hmot včetně asfaltových izolačních pásů.

Pro silnější bezešvé ochranné povlaky asfaltových střešních krytin proti dešťové vodě a jejich opravy, pro izolace částí betonových a zděných staveb, především zemních části, proti netlakové a tlakové vodě se používají asfaltové tmely. Jsou vhodné též pro lepení stavebních materiálů k podkladu (tepelně izolační desky z polystyrénu, vláknitých desek, podlahových vlysů, dlaždic, izolačních pásů), k tmelení spár a trhlin různých částí stavebních konstrukcí nebo k vytváření tlumící vrstvy k tlumení hluku a vibrací. Obsahují vybraný druh stavebního izolačního asfaltu, vhodné ředidlo a bez-azbestová plnidla.

Obr. 2: Gumoasfalt SA 27

Význačné místo mezi stěrkovými, za studena aplikovatelnými asfaltovými hydroizolačními výrobky, zaujímají asfaltobentonitové suspenze typu GUMOASFALT bez obsahu rozpouštědel na bázi emulze asfaltu ve vodě. Jsou to hmoty kašovité formy s velmi jemnou emulzí bez obsahu hrudek a mechanických příměsí, které při nanášení stěrkou vytvářejí hladký povrch. Vlivem tixotropního chování, které je nastavené vyváženým obsahem anorganického a organického gelotvorného činidla, nestékají ani v silnější vrstvě z mírně šikmých sklonů. Pouhým zředěním vodou lze suspenze použít pro penetrační nátěry porézních nebo zaprášených povrchů. Dobře se nanášejí a pracovní náčiní lze snadno čistit vodou před zaschnutím. Hydroizolační vrstva má nízký faktor difúzního odporu (μ < 1000) a je tudíž paropropustná. Zpracovávají se a nanášejí štětkou, izolatérským kartáčem nebo stříkacím zařízením při teplotách nad 8 °C. Při spotřebě 0,7 kg/m2 jsou k dosažení hydroizolační vrstvy potřeba nejméně tři nátěry.

Největší nárůst zájmu o asfaltové suspenze se spatřuje v hydroizolacích základů staveb proti zemní vzlínající vlhkosti a zemní tlakové vodě. Používají se jednosložkové nebo dvousložkové latexem modifikované asfaltové hmoty schopné natažení stěrkou na kolmé stěny v množství 4 až 6 kg/m2. Pro izolaci proti tlakové vodě jsou nutné dvě takové vrstvy, které se mohou ještě zpevnit výztužnou vložkou nebo chránit přiložením polystyrénových desek před nahrnutím zeminy.

Obr. 3: PenetralALP

Nezbytnou součástí kvalitní asfaltové izolace je penetrační nátěr. K tomu se používají vhodné základní nebo modifikované penetrační laky (PENETRAL). K prodloužení životnosti ochranných asfaltových izolačních vrstev a k provedení ochranných nátěrů kovů proti korozi slouží izolační asfaltové laky (RENOLAK, KONKOR, REFLEXOL). Bližší informace o všech asfaltových výrobcích, jako např. jejich katalog, ceník, prohlášení o shodě, doba použitelnosti, bezpečnostní listy jsou volně dostupné na: www.paramo.cz.

Autor: Ing. Jiří Plitz
Foto: Archiv společnosti PARAMO, a.s.