Celkem 66 kusů střešních oken FAKRO FTP-V s izolačními sadami (včetně nezbytného těsnicího lemování pro trvalé a těsné spojení s krytinou) optimálně prosvětlují vnitřní prostředí fakulty a působivě doplňují architektonický styl objektu.

Atraktivní univerzitní prostory optimálně prosvětleny okny FAKRO

Nová vysoce reprezentativní budova Fakulty rozhlasu a televize Slezské Univerzity příjemně zaskočí své uživatele i náhodné návštěvníky originalitou stavebního řešení přirozeně zapadajícího do historické čtvrti Katovic i velkým množstvím přirozeného světla, které je v objektu přítomno. Moderní interiér poskytuje svým studentům i zaměstnancům univerzity velmi inspirativní zázemí a navíc funkční a komfortní místo k práci a studiu. Kdo vstoupí do budovy, už ji nechce znovu opustit.

Unikátní řešení naplňuje představy modernistů i tradicionalistů

Budova fakulty rozhlasu a televize Krzysztofa Kieślowského dokončená v roce 2017 se vyznačuje jedinečným architektonickým stylem, který naplňuje představy jak zastánců moderních řešení, tak těch, kteří upřednostňují tradiční polské stavby typické pro historické centrum Katowic. Architektonického návrhu se ve vzájemné mezinárodní spolupráci ujala tři význačná architektonická studia: katowické Małeccy Design Studio, skupina pěti architektů z Varšavy a kancelář BAAS Arquitectura se sídlem v Barceloně. Autorům stavby se podařilo naplnit prázdný městský prostor čtvercového tvaru v ulici Svatého Petra Pawły nadmíru efektivně.

Pozemek velkou výzvou

Leč uspořádání stavebního pozemku představovalo pro architekty opravdovou výzvu, museli se vypořádat se začleněním nové konstrukce do velmi husté stávající zástavby. Na pozemku se navíc nacházela historická budova. Výsledná realizace je proto nakonec kombinací starého a nového. Historický objekt byl integrován do novostavby a užitná plocha činí 4806 m2. Budova nejenže svým tvarem dotváří původně nevyvinuté náměstí, ale svým prestižním vzhledem lahodí oku kolemjdoucích i zpříjemňuje pobyt uživatelům – studentům a vyučujícím.

Budova Fakulty rozhlasu a televize Slezské Univerzity v Katovicích.

Keramická fasáda inspirovaná stylem Pyrenejského poloostrova

Celá budova Fakulty rozhlasu a televize si přes svůj inovativní charakter zachovává ráz stavby typické historické architektury centra Katovic. Dosaženo toho bylo jen díky rozvážnému přístupu autorů. Finální vzhled je pak vytvářen především specifickou fasádou tvořenou stovkami keramických tvárnic s prolamovaným povrchem. Jde o architektonický prvek s kořeny na Pyrenejském poloostrově (fasáda chápána jako způsob ochrany budovy před sluncem), avšak přizpůsoben polským reáliím.

Industriální interiér

Interiér stavby je s vnějším povrchem také ve vizuálním souladu, a to díky tmavým surovým cihlám, z nichž je vyrobena převážná část vnitřních stěn. Doplněn je o dřevěné prvky (obklady a podhledy) a keramickou dlažbu. Vnitřní část prostorů působí surovým industriálním dojmem, ke kterému přispívají také třeba přiznané vzduchotechnické rozvody. Budova nezapře ducha původně hornického města.

Křídlo oken z borovicového dřeva je osazeno energeticky vysoce úsporným trojsklem.

Zasklení FAKRO, nástroj k ideálnímu prosvětlení

Posledním elementem, který účinně dotváří povahu budovy, je zasklení. Celkem 66 kusů střešních oken FAKRO FTP-V s izolačními sadami (včetně nezbytného těsnicího lemování pro trvalé a těsné spojení s krytinou) optimálně prosvětlují vnitřní prostředí fakulty a působivě doplňují architektonický styl objektu. Disponují kyvnou konstrukcí pro pohodlnou obsluhu, údržbu a přísun dostatečného množství čerstvého vzduchu. Křídlo oken z borovicového dřeva je osazeno energeticky vysoce úsporným trojsklem. Právě díky dennímu světlu, které skrz tato okna prochází dovnitř, je správně podtržen celkový design interiéru. FAKRO okna slouží i jako nástroj ke kontaktu uživatelů s okolím, tedy k průhledu ven (třeba na vnitřní nádvoří), který je pro správné fungování psychiky nezbytný stejně tak jako dostatek denního světla. A v neposlední řadě okna zabraňují průniku hluku z rušné ulice, což je právě v případě studijních prostor vysoce žádoucí.

Nejvyšší ocenění v polských zemích

Nové sídlo Fakulty rozhlasu a televize Univerzity Silesia bylo oceněno jako nejlepší architektonický projekt v rámci Architektonické ceny „Polityka” vyhlašované v červnu minulého roku ve Varšavě. Uznání získala budova též od Asociace polských architektů (ocenění Grand Prix roku), jejichž patronem je FAKRO.

Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: archiv firmy FAKRO

1) čerpáno z tiskové zprávy FAKRO