Automatické dávkovací stanice pro úpravu vody v bazénech

Nerezové bazény společnosti AKVAHELP METAL si získávají stále větší oblibu pro svoji trvanlivost, rychlou instalaci, snadnou údržbu a především pro jednoduché a moderní ovládání všech procesů, spojených s jejich čištěním a provozem.

Ať už se jedná o veřejné bazény v aquaparcích, školách, sportovních a rehabilitačních zařízeních, hotelích a lázních, nebo o rodinné bazény, vířivky, dětské a kojenecké bazénky, brouzdaliště, ochlazovací bazénky apod., vždy je nutné pečlivě sledovat a dodržovat kvalitu vody a technologii její úpravy.

Dezinfekce a čištění

Pro optimální komfort při koupání je nutné vodu dezinfikovat a stabilizovat na správné pH, tj. v rozmezí 7,0 až 7,4. Pokud je hodnota pH příliš vysoká, znamená to, že voda je vůči pokožce agresivní. Rovněž může docházet k usazování vápence a zvýšené spotřebě chlóru. Při nízkém pH je voda příliš kyselá a může způsobovat korozi armatur bazénu. Udržování správné hodnoty pH zabraňuje nadměrné spotřebě dezinfekčních prostředků, neboť jejich účinnost při vysokých hodnotách pH citelně klesá.

Dezinfekce vody v bazénu znamená zničení bakterií, které by mohly koupajícím způsobovat infekce. Tradiční dezinfekce bazénové vody pomocí chlóru nejenže hubí přítomné bakterie, ale ničí i jiné organické nečistoty.

Venkovní bazén by se měl jednou ročně, nejlépe na jaře, zcela vypustit a důkladně vyčistit. Zkušenosti ukazují, že vnitřní bazény takový postup vyžadují jen jednou za dva roky. I když voda v bazénu je na pohled dokonale čistá, stěny bazénu, dno a písková náplň filtru vyžadují důkladné očištění od zbytků nečistot, řas a mikroorganismů. To je jediný způsob, jak zaručit, aby přípravky základní péče o bazén a vodu v něm řádně účinkovaly.

Regulátory PH a dezinfekce

Každodenní sledování a automatické vyhodnocování kvality vody v bazénech zajišťují regulátory, které jsou zapojeny do filtračního okruhu bazénu. Tato zařízení skrývají v nenápadné krabičce, která se většinou upevňuje na stěnu místnosti, všechny technologické součásti, které není potřeba vidět, zároveň k nim ale umožňuje snadný přístup a chrání je před prachem.

Regulátor se skládá z řídicí jednotky, měřicích elektrod a dávkovacích čerpadel, některé modifikace jsou vybaveny konektorem pro připojení externího displeje a teploměrem bazénové vody (měřená teplota je zobrazena společně s ostatními údaji na externím displeji).

Hodnota pH je měřena standardní skleněnou elektrodou, koncentrace dezinfekce je měřena redox elektrodou. Nastavená hodnota redox potenciálu a změřené pH se zobrazují na displeji.

Všechny potřebné parametry lze nastavit pomocí dvou tlačítek v jednoduchém dialogovém režimu.

Moderní ovládání

Ovládání a kontrola nerezových bazénů, které vyrábí společnost AKVAHELP METAL, se stále častěji stává součástí řízení inteligentních domů. Tyto budovy, vybavené počítačovou a komunikační technikou, předvídají a reagují na potřeby obyvatel, zvyšují nejen jejich komfort, ale snižují spotřebu energií a poskytují jim bezpečí a zábavu.

Pomocí automatiky a mobilního telefonu či počítače lze naprogramovat režim celé úpravy bazénu, nejen čistoty vody, ale také její ohřev na požadovanou teplotu a přípravu celého zařízení pro okamžité použití. Pak již vše pracuje samo a automaticky podle zvoleného programu. Dávkování chemikálií se udržuje na nejnižší možné hranici, filtry se automaticky proplachují, vše je bez starostí a z bazénů se „dá pít”.

Tato zařízení vyvíjejí, konstruují a uvádějí do provozu ve firmě AKVAHELP METAL na míru a podle přání zákazníka.

Pro zvýšení komfortu je možné doplnit bazény nejen masážními tryskami, vlnobitím, chrliči vody apod., ale také podvodními reproduktory a osvětlením a vytvořit tak třeba bazénovou diskotéku.

Zajímavé realizace

Společnost AKVAHELP METAL vyrábí a dodává nerezové bazény jak pro soukromé využití, tak také pro veřejné bazény a lázně. Tyto bazény najdeme nejen u nás, ale také na Slovensku, v Německu a v několika desítkách aquaparků v Polsku. K největším dílům z poslední doby patří nové realizace v Rusku a ve Švýcarsku.

Další informace o nerezových bazénech naleznete také na internetové stránce www.stavebnictvi3000.cz/c3818.

1 Zpracováno z tiskových podkladů firmy
Autor:
Foto: Archiv firmy