Automatické záložní zdroje. Jak správně vybrat?

Bez automatických záložních zdrojů (ATS) se neobejdou úřady, výrobní závody, větší firmy, serverovny, datová centra, ale ani inteligentní rodinné domy. V případě výpadku elektrické energie musí kvalitní generátor automaticky naskočit, aby došlo k minimálnímu přerušení provozu. Jaké parametry sledovat, abychom se na záložní zdroj mohli spolehnout?

Zkušební starty a ovládání chytrým telefonem

Záložní zdroje jsou důležitou pojistkou proti výpadku elektrické energie v celé řadě provozů. Proto je vždy na prvním místě jejich spolehlivost. Některé zdroje, jako jsou například elektrocentrály s automatickým startem od značky MEDVED, jsou vybavené moderní automatickou jednotkou AT 207, která v případě výpadku ihned vyhodnotí situaci, během pár vteřin nastartuje elektrocentrálu a přepojí zdroj.

Kromě toho testuje elektrocentrálu zkušebními starty, které funkčnost systému pravidelně kontrolují. Díky této jednotce můžeme získat i další informace, třeba o stavu baterie, napětí v síti či hodnotě odebíraného proudu. Záložní zdroj můžeme obsluhovat a kontrolovat odkudkoliv pomocí chytrého mobilního telefonu a aplikace.

Spolehlivý musí být i motor

Vliv na výkon i provozní náklady má také typ motoru. Obecně platí, že benzínový motor má nejen nižší pořizovací, ale také provozní náklady. Dieselový motor se zase vyplatí více do extrémně náročného provozu. Elektrocentrály MEDVED jsou vybaveny spolehlivými benzinovými motory HONDA nebo Vanguard.

Jak záložní zdroj vybírat?

Důležité je také rozmyslet si, co přesně budeme se záložním zdrojem napájet, zdali potřebuje pouze jednofázová zařízení nebo třífázová, v jednom nebo více okruzích. Jednofázové elektrocentrály využijeme v rodinných domech, serverovnách, menších firmách i výtahových systémech. Pokud chceme napájet i jemnou elektroniku citlivou na kolísání napětí jako jsou počítače, zdroj musí mít regulaci výstupního napětí AVR. S třífázovými elektrocentrálami můžeme napájet spotřebiče s tvrdým rozběhem, využijeme je ve firmách či objektech s třífázovými elektrickými rozvody.

Výkon elektrocentrály je stěžejním faktorem. Nelze obecně říci, že požadovaný výkon = výkon elektrocentrály. Často je to úplně jinak. Nejlépe, aby vám potřebný výkon doporučil přímo elektrikář. Mobilní záložní zdroj je totiž "měkký" zdroj a nechová se jako připojení distribuční sítě. Je potřeba zhodnotit, jestli mezi zapojenými spotřebiči jsou zařízení s výraznou výkonovou špičkou - točivé motory, čerpadla, kompresory, klimatizace ..., které při rozběhu často vyžadují 3-5 násobek nominální hodnoty proudu. Současně je vždy nutné uvažovat výkonovou rezervu okolo 20%.

V nabídce českého renomovaného výrobce automatických záložních zdrojů ATS MEDVED naleznete širokou škálu modelů elektrocentrál s výkonem 5-25 kVA, které budou odpovídat vašim představám. Ať už se rozhodnete mezi jednofázovou nebo třífázovou elektrocentrálou, se standardní kapacitní regulací nebo jemnější AVR, benzínovou nebo plynovou, máte současně k výběru i celou řadu doplňkového příslušenství, které vám zjednoduší instalaci a provoz záložního zdroje.

Pokud si nejste jisti výkonem nebo použitím, požádejte autorizovaného prodejce o nezávazný test. Aplikační technik přijede za vámi, elektrocentrálu ve vašem provozu vyzkouší a ochotně technicky poradí. V případě dvouválcových elektrocentrál bývá tento test zdarma.

Důležitým kritériem je také ovládání a údržba. Zkontrolujte si, zdali se zdroj snadno ovládá a udržuje a především jestli jsou dostupné náhradní díly a autorizovaný servis.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv firmy