Barevné betony umožňují naplnit vize moderní architektury

Skupina Českomoravský beton rozšířila své produktové portfólio o lehce zpracovatelné betony s obsahem barevných pigmentů COLORCRETE® a lité cementové potěry CEMFLOW® Look, které jsou ideálním východiskem pro řešení barevných pohledových betonových ploch.

Pro moderní architekturu se stal beton díky svým jedinečným vlastnostem, tvárnosti a pozitivnímu estetickému působení vyhledávaným stavebním materiálem. Díky tomu pohledové betony dnes poskytují architektům a projektantům realizaci různorodých tvarů a naplnění často velmi odvážných představ. Bez ohledu na velikost a složitost projektu umožňují vtisknout stavbám svou prostorovou a charakterovou individualitu. Například COLORCRETE® je ideálním východiskem pro barevně řešené pohledové plochy z betonu.

Optimální složení betonové směsi

Plánujete velký nebo malý architektonický projekt. Nezáleží na tom, zda stavíte rodinný dům, moderní most, betonovou kuchyň nebo snad sochu. V betonárnách skupiny Českomoravský beton umí navrhnout a vyrobit barevný beton přesně podle požadavků klientů, přičemž maximálně dbají na výběr nejlepších složek a pigmentů pro zajištění barevné stálosti betonu. Každá konstrukce klade na beton jiné nároky, proto je před betonáží potřeba konzultace s technologem a následné vytvoření optimální receptury betonové směsi a ideálního způsobu betonáže tak, aby byl výsledný povrch pohledové konstrukce perfektní.

Barevný beton COLORCRETE®

COLORCRETE® lehce zpracovatelné betony s obsahem barevných pigmentů jsou navrženy na základě konkrétních požadavků architekta nebo investora, s odpovídajícím probarvením betonu. Umožňují realizovat i ty nejsložitější tvary a detaily pohledových betonových ploch. Od běžného betonu má tento beton optimalizované složení s ohledem na jednoduché zpracování a dobrou zatékavost betonové směsi. Umožňuje vysoký výkon při betonáži a snižuje nároky na hutnění. Při realizaci je kladen vysoký důraz na dosažení nejlepší kvality výsledného povrchu pohledových betonů.

COLORCRETE® s obsahem barevných pigmentů se na stavbu dopravuje autodomíchávačem. Podle objednávky vám požadovaný typ a množství betonu zavezeme na stavbu, kde jej pomocí mobilních čerpadel na automobilovém podvozku o délce ramene 17 až 58 metrů uložíme na požadované místo do konstrukce.

COLORCRETE® umožňuje realizaci složitých tvarů a detailů barevných pohledových betonových ploch

Litý cementový potěr CEMFLOW® Look

Zajímavým řešením je také použití litého cementového potěru CEMFLOW® Look pro náročné požadavky architektů na barevný design podlah v interiérech. Po aplikaci a vyzrání se podlaha obrousí až na viditelné zrno a po zahlazení případných pórů se napustí transparentním bezbarvým krystalizačním přípravkem pro vytvrzení povrchu. Povrch je pak chráněn proti usazování mikroorganismů a lze jej normálně čistit. V případě zájmu lze potěr probarvit na barevnou škálu dle vzorníku a poté provést vytvrzení povrchu.

CEMFLOW® Look – barevné provedení podlahy

Vznikne tak otěruvzdorný, vysoce dekorativní povrch s přirozenou strukturou betonu v řezu, což je velmi zajímavé pro moderní architektonická řešení. V budoucnu může tento systém řešení dokonce nahradit používání dlažeb, či litých finálních stěrek, stejně jako je tomu v zahraničí. Tato ojedinělé architektonické řešení bylo použito například při rekonstrukci prostor pro Ústav designu Fakulty architektury ČVUT, či Bílkovy vily na pražských Hradčanech.

Detail podlahy CEMFLOW® Look

Závěrem je důležité mít na paměti, že klíčem k naplnění vysněné architektonické vize, je úzká spolupráce všech zúčastněných stran na realizaci projektu – tedy zadavatele, architekta, výrobce betonu a realizační firmy. Pouze je nutné dopředu specifikovat, co je pro danou konstrukci a výsledný povrch betonu nejlepší.

CEMFLOW® Look umožňuje vytvořit otěruvzdorný vysoce dekorativní povrch s přirozenou strukturou betonu

Terasový dům Praha 5-Košíře z ateliéru Pavel Hnilička Architekti

Na realizaci spodní části vily byl použit černě probarvený beton. Na pozemku stávajícího domu stávala ve svahu vysoko nad ulicí vilka, která neodpovídala představám majitelů. Rozhodli se proto využít prudký svah a vystavět na něm terasový dům se čtyřmi byty. Díky tomuto uspořádání má každý byt vlastní terasovou zahradu.

Na realizaci spodní části vily v Praze 5-Košířích byl použit černě probarvený beton

Dům je rozčleněn na dvě kontrastní části – spodní „sokl” je zakousnutý do svahu a horní „koruna” má objem běžného rodinného domu. Spodní těžká část je provedena z černého probarveného pohledového betonu a odkazuje tak na břidlicovou skálu pod domem. Horní část z měděných panelů je lehká a navozuje dojem střechy.

Stavba terasového domu z ateliéru Pavel Hnilička Architekti je ověnčena řadou cen z prestižních architektonických a stavebních soutěží (např. cena v kategorii Novostavba Grand Prix Architektů 2008, Národní cena za architekturu, 1. cena v kategorii Novostavba bytového domu soutěže Nový domov 2008).

Uvedené stavební materiály vyvinula skupina Českomoravský beton, člen HeidelbergCement Group, která působí již přes 20 let na trhu stavebních hmot v České republice. V případě zájmu o konkrétní barevné řešení architektonického betonu neváhejte kontaktovat přímo výrobce. Více informací a kontakty naleznete na internetových stránkách www.cmbeton.cz.

Autor:
Foto: Archiv firmy