Barevné trendy jako odraz naší touhy po hře protikladů - Firma DuPont Corian® předpovídá barevné trendy pro rok 2002 - 2003

Podle firmy DuPont Corian® a Peclers Paris, což je jedna z předních světových agentur, která se mimo jiné zabývá předpověďmi trendů v oblasti designu a životního stylu, budou následující léta 2002 a 2003 ve znamení prolínání zdánlivě protikladných prvků, jako např. umělých a přírodních materiálů, noci a světla, současnosti a minulosti atd.

Vedoucí rozvoje pro design a barevnou kompozici Gin Guei Ebnesajjad z firmy DuPont Corian® k tomu říká: „Nastupující trendy signalizují dramatický obrat k vyšším kontrastům. Už se nemusíme obávat kombinovat různé styly nebo barvy v jednom návrhu, ať už jde o jakoukoliv oblast lidské činnosti. Jasně je to vidět ve světě módy, kde se intenzivně prosazuje trend směřující ke kombinaci různých materiálů: zářících výšivek s tweedem, modrých džínsů s kašmírem nebo saténových sak s tričky. Pro interiéry tento trend znamená prolínání umělých materiálů s přírodními nebo kombinování současných a minulých stylů. Další tendence, podle našich předpovědí, bude silně ovlivněna naší vzrůstající touhou po zábavě a hravosti, která najde svůj výraz v pestrých barvách a jejich, někdy až nahodilých kombinacích, v přímém kontrastu s naším způsobem života a práce, který je stále organizovanější a hektičtější,“ uzavřel Gin Guei Ebnesajjad.
Firma DuPont Corian®, výrobce stejnojmenného tzv. povrchového materiálu, věnuje barevné škále svých výrobků mimořádnou pozornost. Pravidelně se schází se světovými návrháři zaměřenými na barvy, s nimiž pravidelně konzultuje vývojové trendy. Pro zákazníky se tak každoročně snaží rozšířit a vylepšit barevnou stupnici Corianu®, aby co nejvíce pokryla nejrůznější požadavky.
S pohledem upřeným do budoucnosti a s přihlédnutím na nové barevné trendy představil Corian® 11 nových barevných vzorů pro rok 2001. Nové vzory byly vytvořeny v těsné mezinárodní spolupráci odborníků z oblasti designu. Inspirace pro novou kolekci pochází z jihozápadní Ameriky a Dálného východu. Více než 90 barev a 10 dalších doplňkových palet zajišťuje tak širokou nabídku, že má každý zákazník možnost jejich prostřednictvím vyjádřit sama sebe.

Čtyři barevné trendy pro rok 2002 a 2003 podle Peclers Paris
Z dílny agentury Peclers Paris jsou následující čtyři barevné palety, které přejala firma DuPont Corian® pro nové řady svých výrobků:

Neo-Nature (Nová-přírodní)
Tento trend odráží kombinování technických prvků s přírodními. Vychází z faktu, že lidé vždycky cítili a cítí určité spojení s přírodou, ale snaží se přírodu ovlivňovat podle svých potřeb. V designu to znamená, díky novým materiálům, vytvářet nové a neobvyklé tvary, plné protikladů. V barvě se vracíme ke všem druhům zelené a barvám země.

Night Lights (Noční světla)
Jak jistě každý z nás zažil, pohled na noční osvětlené město dovede vyvolat vzpomínky. Tento trend vychází z naší lásky k protikladům, hry barvy a světla, setkání noci se září. Pro barvy to znamená, že se prolínají barvy černá se zářivě bronzovou, zlatou a platinovou.

Fluid Motion (Plynoucí čas)
Tento trend vidí včerejší vizi o splynutí formy a funkčních tvarů, odráží prolínání současných a minulých stylů. Černé a bílé barvy jsou zjemňovány novými základními tóny, které se vrací k minulosti (objevují se opět barvy jako např. béžová, světle modrá, karamelová atd.).

Joy (Radost)
Čím více pracujeme, tím více si chceme hrát. Čím jsou věci komplikovanější, tím více vyhledáváme jednoduchost. Tento trend tedy vychází z toho, že je třeba naši duši osvěžit, vychází z lidské hravosti, působení barvy na naše emoce, ze schopnosti barev dodat člověku energii. Bílá barva je zde obohacena o oranžovou a žlutou.
Firma DuPont vyvinula materiál Corian® v polovině 60. let a to na zakázku amerických pošt, které chtěly nahradit ve svých úřadovnách studený kámen teplejším materiálem, avšak vzhledem kámen připomínajícím. Chtěly se tak vyhnout chronickým onemocněním svých zaměstnanců, zejména nemocem z nachlazení a revmatismu. Corian® si postupně získal svoji identitu a postavení na trhu. Vzhledem připomíná kámen, za studena jej lze opracovávat jako dřevo a navíc je tvarovatelný při vyšších teplotách. Na omak je teplý. Je zcela sterilní, nenapadají ho mikroorganismy, ani se v něm neusazují. Je snadno čistitelný. Používá se při výrobě nábytku, zařizovacích a sanitárních předmětů pro bytové účely, jako pracovní desky kuchyňských linek a jídelních stolů atd. Corian® je také používán v obchodech, restauracích a zvláštní postavení má ve speciálních aplikacích, zejména v nemocnicích kvůli snadné údržbě a sterilitě. Povrch Corianu® se lehce čistí, je trvanlivý a při poškrábání lehce obnovitelný, aniž by došlo k poškození barvy.
Autor:
Foto: -