Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

BAU 2013 – mezinárodnější, nápaditější, inovativnější

Spokojení vystavovatelé – Být na BAU prostě musíme. Počet návštěvníků, více než 235 000, takřka dosáhl rekordu z roku 2011. Poprvé v historii překonal počet zahraničních návštěvníků hranici 60 000. Špičkoví architekti a projektanti rádi zdůrazňují a podtrhují postavení BAU jako předního světového setkání odborníků.

BAU, světový a z mnoha pohledů velmi jedinečný veletrh pro architekturu, materiály a stavební technologie je po posledním dějství BAU 2013 opět o kus dále. Je více mezinárodní, prvotřídnější a vyspělejší než kdykoliv předtím. To je v kostce hlavní dojem po uplynutí šesti úspěšných dnů tohoto veletrhu, který se stal opět jasnou jedničkou. Výstavní haly byly přecpané, všude bylo patrné spontánní nadšení vystavovatelů a návštěvníků.

Navzdory ztíženým povětrnostním podmínkám se zasněženými silnicemi a stovkami zpožděných nebo zrušených letů, vážilo sem cestu na 235 000 odborných nebo zasvěcených návštěvníků, což odpovídá rekordní návštěvnosti z roku 2011. Z hlediska zahraničních návštěvníků (ze zemí mimo Německo), byla poprvé překročena hranice 60 000. Obzvlášť velký nárůst návštěvníků byl z Ruska (2 920 návštěvníků), z Číny (1 091) a Japonska (750).

Z pohledu vystavovatelů byl veletrh hodnocen také příznivě. Nechali se vesměs slyšet, že kvalita BAU v letošním roce opět vzrostla, víc než snad čekali. Zaujala je nápaditost, vzhled a provedení firemních expozic, úroveň prezentace produktů a zejména kvalita návštěvníků veletrhu. A letos opět ocenili, že BAU plně dostál své pověsti jako „veletrh architektů”. Dodejme, že toto ocenění má zejména v Německu obrovskou váhu. Architekt je tu ten, kdo rozhoduje ve výstavbě o všem. Nikdo si zde netroufne měnit bez jeho souhlasu projekt, materiály, ani technologie. A většinou ani ceny či technologické časy a termíny.

Expozice firmy Magicrete s.r.o. s ukázkami barevných betonových obkladů. Foto redakce.

A co víc, víc než 50 000 návštěvníků přišlo z architektonických a projektových kanceláří. Podle Reinharda Pfeiffera, výkonného ředitele Messe München, BAU z každým novým dějstvím sílí: „Vysoká očekávání vložená do BAU se plně uskutečnila. Letošních 50 000 projektantů a architektů zcela naplnilo veletržní heslo, že jde o nejdůležitější odborný veletrh pro architekty. Vystavovatelé také projevili vysokou spokojenost s dalším růstem mezinárodního zastoupení mezi odbornými návštěvníky. Za ten z velké části vděčí zemím mimo EU, zejména Ruska a Číny. BAU tím podtrhlo svůj status vedoucího mezinárodního odborného veletrhu.

Pověst BAU, coby vedoucího světového odborného veletrhu ve stavebnictví, je založena nejen na architektonicky velmi vkusném řešení expozic mnoha vystavovatelů – na BAU 2013 to bylo viditelnější, než kdykoliv v minulosti. Více než kdykoliv dříve se vystavující firmy nepotřebovaly ujišťovat, že si během šesti veletržních dnů opravdu vytvářejí svou značku, chcete-li, pověst. Nepochybně to platilo i o vystavovatelích z České republiky, kterých zde bylo třináct. Český nováček, firma Cidem Hranice a.s., se o účinnosti veletrhu BAU měl možnost přesvědčit, až když v pondělí ráno nastoupil službu na stánku. První den, kdy je návštěvnost tradičně nejslabší, absolvovala 47 obchodních jednání. „Nemáme ani čas se občerstvit sodovkou,” řekl nám německý zástupce, zatímco se jeho český šéf během naší návštěvy věnoval dotazům návštěvníků.

Cidem Hranice a.s. vystavovala letos na BAU 2013 poprvé. Zájem o její produkt CETRIS firmu mile překvapil. Foto redakce.

Okázalé a honosné expozice, návštěvníky přeplněné haly, intenzivní non-stop obchodní či technické rozhovory a odborně dobře vybavení zákazníci z celého světa, kteří hledají řešení „na míru” pro specifické projekty – přesně to jsou dojmy z ročníku BAU 2013, které se nadlouho usadí v myslích a které vysvětlují trvalý úspěch BAU.

Celkem 2 060 vystavovatelů z 41 zemí (bez Německa) vystavovalo na celkové ploše 180 000 čtverečních metrů vnitřní výstavní plochy. Pateticky – po německém způsobu – tak tisková zpráva označila veletrh BAU za nic menšího, než „Who's Who” ve světě výrobců materiálů, dílců a systémů pro výstavbu.

Veletrh BAU, jak bylo řečeno, je skutečným magnetem pro architekty v celém světě. Nápadně to bylo vidět z celé řady hvězdných architektů, kteří byli hosty letošní BAU 2013. Jedním z nich je Daniel Libeskind, který navrhl One World Trade Center, tedy obrovskou věž, která bude stát na místě bývalých dvojčat WTC v New Yorku a která je v současné době ve výstavbě. (Realizován je nakonec návrh od jiného architekta, Davida Childse ze společnosti Skidmore, Owings & Merrill). Na veletrh BAU 2013 přicestoval z New Yorku, aby se zde setkal s neméně prominentními kolegy, jako je Christoph Ingenhoven, Juhani Pallasmaa, Mario Cucinella, Andrey Bokov a Jean-Michel Jaspers. Jednou z opravdových událostí na BAU 2013 bezpochyby byla panelová diskuse mezi těmito šesti proslulými architekty na téma udržitelnosti. Dalšími světoznámými osobnostmi na veletrhu BAU 2013 byli také designéři a architekti Patrik Schumacher, Hadi Teherani, Bert van Berkel, Tobias Wallissner, Stefan Behnisch a Werner Sobek.

Tradičním vystavovatelem na BAU je firma ROTO, známá vysokou technickou úrovní oken a kování. Foto redakce.

Na letošním BAU 2013 byly opět, coby jeho důležitá součást, rozdána četná ocenění. Velice významné bylo mezi jinými vyhlášení vítězů soutěže Archi-World Academy Awards, což je soutěž pořádaná společně velerhem BAU a architektonickým portálem Archi-World. Dvanáct vítězů, kteří vzešli z celkem více než jednoho tisíce přihlášek z celého světa, se mohou nyní těšit na šestiměsíční stáž v týmech špičkových architektů mezinárodního významu, kde budou nasazeni bok po boku s jejich budoucími zaměstnavateli. Vrcholná cena zamířila za Dianou Vatinyan, kterou si vybral architekt Daniel Libeskind, duchovní tvůrce věže One World Trade Center v New Yorku, aby strávila půl roku jako stážistka v jeho ateliéru. „Absolutně nenalézám slov, abych vyjádřila, co se dnes vlastně stalo,” řekla, když se to dozvěděla, mladá architektka, která pochází z Ruska.

One World Trade Center, New York, který navrhl architekt David Childs ze společnosti Skidmore, Owings & Merrill. V současné době (leden 2013) ve výstavbě. Autor fotografie: Ad Meskens, zdroj: Wikipedia Commons

V bleskovém průzkumu mezi vystavovateli, označilo téměř 95 % z nich veletrh BAU 2013 známkou vynikající až dobrý. A téměř všichni – 98 % – řekli, že se opět účastní v roce 2015. Tak jako v roce 2011, plných 95 % vystavovatelů udělilo nejvyšší známku kvalitě návštěvníků. Téměř polovina vytavovatelů BAU věří, že ekonomická situace v sektoru stavebnictví zůstane dobrá a – podobně jak uvádějí návštěvníci – 43 % z nich říká, že se věci mírně, či dokonce významně v budoucnu zlepší.

Letošní veletrh BAU 2013 oficiálně zahájil Peter Ramsauer, spolkový ministr dopravy, stavebnictví a rozvoje měst, který do Mnichova přicestoval se svým japonským protějškem v úřadě, ministrem Shigeru Kikukawa s doprovodem. Dr. Peter Ramsauer vyjádřil přesvědčení, že nová energetická éra vyústí „exportní boom” pro Německo. V této souvislosti rovněž zdůraznil význam zvyšování energetické účinnosti stávajících budov.

Autor:
Foto: Archiv firmy