BAU 2015 očekává více českých vystavovatelů a návštěvníků

Mezinárodní odborný veletrh stavebních materiálů BAU 2015 bude mít své 21. dějství od pondělí 19. 1. do soboty 24. 1. 2015. Místem konání je tradičně Veletržní centrum v Mnichově. Kdo shání přesné informace o stavebních materiálech a jejich správném použití, lepší platformu nenajde. Návštěvník se tu na mnohých stáncích domluví česky nebo slovensky.

Veletrh BAU je jedničkou mezi stavebními veletrhy. Veletrhu BAU 15 se účastní rekordních 2 160 vystavovatelů ze 46 zemí, návštěva se odhaduje na 230 000 odborníků a zájemců o výstavbu ze 150 zemí. Obsazená výstavní plocha je 190 000 m2 a pokrývá ji 17 výstavních hal. Veletrhu se účastní všichni lídři evropského stavebního průmyslu s aktuálními novinkami, veletrh navštěvují klíčoví odborníci, obchodníci i zákazníci. Hlavní témata veletrhu: Inteligentní urbanizace, Energetická úspornost budov, Budovy a uživatelé, Textilní architektura, Demography Goes Green, Eco Design a mnohé další.

Tab.: Seznam českých vystavovatelů na veletrhu BAU 2015

NázevPSČ MěstoStánek
Alukov a.s.538 21 SlatiňanyC1.208
Cidem Hranice a.s.753 40 HraniceA2.240
Ciur a.s.110 00 Praha 1A1.339
Fischer & Partner a.s.193 00 PrahaA2.537
GAPA MB s.r.o.293 10 Mladá BoleslavA5.515
LIKO-S, a.s.684 01 Slavkov u BrnaC2.506
Solara s.r.o.143 00 Praha 12A3.428
TTK CZ s.r.o.561 53 Dolní ČermnáC4.121
Wild Stone274 01 SlanýA4.312
Společný stánek
Czech Trade – Česká agentura na podporu obchodu128 01 Praha 1B0.107
CZECH PAN s.r.o.407 47 VarnsdorfB0.107
Fortemix s.r.o.739 21 PaskovB0.107
IMIT s.r.o.751 11 RadslaviceB0.107
KB-BLOK system s.r.o.439 42 PostoloprtyB0.107
Lifebrick s.r.o.572 01 PoličkaB0.107
Somati system s.r.o.664 41 TroubskoB0.107
WPC-WOODPLASTIC a.s.257 41 Týnec nad SázavouB0.107

Oblíbený cíl českých návštěvníků

Poslední akci BAU 2013 navštívilo před dvěma lety 1854 českých návštěvníků, což pro ČR představuje sedmé místo v žebříčku zahraniční návštěvnosti. Pro návštěvníky z ČR a SR je veletrh BAU většinou svátkem. Tak ohromnou přehlídku stavebních materiálů a technologií nenajdete nikde ani v jedné z obou zmíněných zemí. Ještě víc to platí o novinkách. Naprostá většina vystavovatelů sem jede představit jako světovou premiéru alespoň jednu novinku, často i víc. Toto je veletrh, na němž stavební výrobky přicházejí na svět, to znamená na trh.

Právě zde se „narodil” pod názvem Neopor šedý polystyrén pro tepelné izolace nebo termoizolační cihly s dutinami vyplněnými tepelnou izolací, které již netřeba zateplovat. Dále např. silikátová tepelná izolace Multipor nebo materiály s vysokou tepelnou kapacitou založené na fázové změně (PCM). A samozřejmě tisíce dalších; uvedli jsme jen nejvýznamnější z těch, které časopis Stavebnictví a interiér publikoval v České republice jako první a které u nás vešly v širokou známost a využití.

Ve stejném duchu se nepochybně odehraje i veletrh BAU 2015. Počet českých firem v minulém dějství BAU 2013 dosáhl oficiálně pouhé třináctky a pro následující lednové dějství uvádí mnichovská veletržní správa 17 českých vystavovatelů (ke dni 7. 12. 2014), jak ukazuje tabulka 1. Návštěvník přesto uslyší češtinu nebo slovenštinu na mnohem více firemních expozicích. Nemálo mezinárodně činných firem, které mají v České nebo Slovenské republice pobočku, povolává do služeb na veletrhu BAU 2015 i česky nebo slovensky hovořící personál, aby se věnoval právě návštěvníkům z těchto zemí.

Oborové třídění podle hal

 • Hala A1, A2: Kámen/Zemina
  Kamenivo, zemina, silikátové výrobky, beton, porobeton, pemza, vláknitý cement, suchá vnitřní výstavba, dokončovací stavba, omítka, potěr, těsnicí a izolační materiály, ostatní.
 • Hala A3: Cihly/Stavba střech
  Cihly, střešní tašky, materiály pro stavbu střech, materiály pro stavbu komínů, střešní okna, systémy domovní výroby energie, fasádní systémy.
 • Hala A4: Kámen/Umělý kámen
  Kámen, umělý kámen, fasádní obklady, podlahové krytiny.
 • Hala A4: Keramika
  Obklady, dlaždice, keramika, sanita, armatury, příslušenství, ostatní.
 • Hala A5/A6: Podlahové krytiny
  Elastické, textilní, parkety, laminát, krytiny pro sportoviště, profily, lišty, technologie pokládky podlah.
 • Hala A6/B6: Stavební chemie/Stavební nářadí
  Omítky, barvy, laky, lepidla, izolace, těsnění, ochrana před chladem, teplem, požárem, hlukem, nářadí a nástroje.
 • Hala B0: Investice do budoucnosti
  Renovace a modernizace, výzkum a granty, instituce, asociace a servisní organizace.
 • Hala B1/C1: Hliník; Stroje/nářadí pro práci s hliníkem a ocelí
  Hliníkové profily/systémy, fasádní systémy, systémy slunečních clon, systémy domovní výroby energie.
 • Hala B2: Ocel/Nerez/Zinek/Měď
  Profily, stavební ocelové systémy, systémy ochrany před sluncem, ušlechtilá ocel, systémy domovní výroby energie, systémy pro zinkové a měděné povrchy.
 • Hala B2: Energie/stavební systémy/solární technologie
  Vytápění, větrání, solární technika, fotovoltaika, solární termika, klimatizace, sluneční architektura.
 • Hala B3/C3: Vrata/Systémy parkování
  Brány, parkovací systémy, pohonné a řídicí jednotky, dveře, vrata, rámy a příslušenství.
 • Hala B4/C4: Kování/Zámky/Bezpečnost
  Zámky, cylindrické zámky, kování, přístupové bezpečnostní systémy, systémy proti vniknutí, příslušenství.
 • Hala B4/C4: Dveře a okna
  řevo, plasty, sklo, rolety, markýzy, žaluzie, ostatní
 • Hala B5: Dřevo/Plasty
  Dřevo, plasty, dřevěné konstrukce, fasádní systémy, interiérové práce, schodiště, příslušenství.
 • Hala C2: Sklo; automatizace budov/Řízení
  Sklo ve stavebnictví, fasády, prosklené fasády, fólie, systémy domovní výroby energie, výtahy.
 • Hala C3: Bau IT
  Informační technologie (IT) ve výstavbě, měřicí technika.

Typy k návštěvě

Jako první se nabízí návštěva českých výstavních stánků. V hale B0, která se nachází hned vedle hlavního vchodu WEST do areálu výstaviště, nalezneme pod číslem B0.107 společnou expozici šesti českých firem a servisní společnosti Czech Trade. Ta, jak známo, realizuje programy podpory podnikání českých firem v zahraničí.

Samostatné stánky má 9 českých firem. Mezi nimi jsou i dvě stálice na veletrhu BAU, firmy Solara s.r.o. – pražský výrobce dřevěných střešních oken a TTK CZ s.r.o. – východočeský výrobce dřevěných fasádních oken z Dolní Čermné.

TTK CZ s.r.o. (C4.121). Právě od společnosti TTK CZ s.r.o., jmenovitě od jejího jednatele Tomáše Kunerta, rádi vyřizujeme českému a slovenskému čtenáři tohoto časopisu pozvánku k návštěvě jejího stánku číslo C4.121. Tato společnost považuje svoji účast na BAU 2015 za plnohodnotnou platformu i pro oslovení českých a slovenských zákazníků a je připravena se každému plně věnovat.

Cidem Hranice a.s. (A2.240). Stejný vzkaz má pro naše čtenáře také Cidem Hranice a.s., výrobce cementotřískových desek, známých pod ochrannou značkou CETRIS®. Minulé dějství tohoto veletrhu (BAU 2013) zde Cidem Hranice a.s. vystavoval poprvé. Zájem o jeho pohledový materiál CETRIS® byl takový, že to obsluhu stánku chvílemi doslova zaskočilo, řekl letos v říjnu na setkání novinářů a vystavovatelů PreBau Petr Bednarský. Tento materiál má výborné konstrukční vlastnosti (pevnost a tuhost), ale je čím dál používanější pro dekoraci. Na veletrh BAU 2015 přichází Cidem Hranice a.s. s novými vzorky barevného řešení.

Ilustrační foto firmy Cidem Hranice a.s.

MULTIFILM (C2.438). Další pozvánka je na vnitřní stínicí fólie či filmy značky Multifilm Sonnen- und Blendschutz GmbH, které najdete na stánku C2.438. Tento výjimečný materiál byl popsán v tomto časopise v článcích Vnitřní stínění MULTIFILM® a příjemná vnitřní teplota a Vnitřní stínění MULTIFILM® – popis a jak pracuje. Paní Yvonne Prenzlow (marketing a obchod), která na PreBau seznamovala novináře se stíněním MULTIFILM®, byla očividně překvapena, když tento materiál uviděla česky popsaný v tomto časopise i s fyzikálním odůvodněním jeho funkce. Tato vnitřní clona dokáže i za horkého jasného dne udržet v interiéru příjemný chládek. Chcete-li tento materiál poznat na vlastní oči, neváhejte a přijeďte na BAU 2015.

Ilustrační foto MULTIFILM

Windmöller Products GmbH (A5.330) je rodinná firma z Augustdorfu, kterou na setkání PreBau prezentovala Annika Windmöller. Těžištěm její prezentace byly teplé a zejména velmi vkusné polyurethanové podlahy značky wineo®. Uvedený produkt zaujme především svojí působivostí, ukázalo se však, že má i plno technických předností, jako je zejména vysoká odolnost, a realizačních předností.

Ilustrační foto firmy Windmöller Products GmbH

puren GmbH (B6.113). Tato firma a stejnojmenná značka je v České republice poměrně dobře známá především díky českému obchodnímu zastoupení JITRANS TRADE, s.r.o. z Jihlavy. Odborníci také vědí, že puren je specialista na polyurethanové střešní a fasádní systémy. Je mimo jiné znám řešením tepelné izolace v místech komplikovaných detailů. Polyurethanové izolace mají součinitel tepelné vodivosti na úrovni 0,021 W/(mK) a velmi malou difúzní propustnost; faktor difúzního odporu bývá nad 50 (–). Tyto vlastnosti vyžadují specifický přístup při navrhování, výsledky ale předčí aplikace s běžnými izolacemi.

Lucem GmbH (A1.540). Velmi zajímavé nejen pro architekty, ale v nemenší míře i pro jakéhokoliv neodborníka, jsou světlo propouštějící fasády, realizované z betonu, které jsou doménou německé firmy Lucem GmbH ze Stolbergu. Jde o beton, který propouští světlo (Light Transmitting Concrete). Světlopropustnost betonu je realizována tisíci světelnými vlákny, která jsou uspořádaně zapracována do betonu. Dojem z takových fasád, zejména večer a v noci, je jedinečný, a to jak při pohledu zvenku, tak i zevnitř.

Ilustrační foto firmy Lucem GmbH

Vstupenky, zájezdy, ubytování

Zlevněné vstupenky za Kč, organizaci skupinových zájezdů nebo individuální ubytování zajišťuje společnost EXPO-Consult + Service, spol. s r.o., tel.: +420 545 176 158-60, tel/fax: +420 545 176 159, info@expocs.cz.

Více informací na webových stránkách www.expocs.cz.

¹) zpracováno z podkladů Messe München GmbH
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firem