Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

BAU 2015 za dveřmi

Tradičně, tři měsíce před veletrhem BAU 2015 v Mnichově, proběhly přímo v areálu výstaviště Informační rozhovory, na nichž se pozvaní novináři dozvěděli, s čím se v lednu pochlubí vybraní vystavovatelé. Tomu předcházela tisková konference, která představila veletrh BAU 2015 z pohledu statistik i co se týče programu. Dále informovala o aktuálním stavu evropského stavebnictví.

Připomeňme si, že světový veletrh architektury a stavebních materiálů BAU 2015 otevře své brány v pondělí 19. ledna a potrvá až do soboty 24. ledna 2015. Veletržní organizace Messe München International jej uvádí jako vedoucí světový veletrh svého druhu. S tímto hodnocením se přitom ztotožňuje mnoho světově významných osobností v oblasti stavebnictví. Mezi nimi např. špičkoví architekti Thomas Herzog, Prof. Juhani Pallasmaa, Mario Cucinella a Daniel Libeskind. Ti společně s dalšími osmi světovými architekty jsou také v jury největší studentské architektonické soutěže Archi-World Academy. Její vítězové budou právě v rámci BAU 2015, přesně ve středu 21. ledna, slavnostně vyhlášeni a za odměnu získají stáž u členů jury.

ČR na BAU 2015

Česká republika hraje na tomto veletrhu významnou roli, přestože stavebnictví u nás nepatří k technicky silným oborům. Ze statistik plyne, že na předešlém veletrhu BAU 2013 se představilo 11 českých vystavovatelů, zatímco v lednu 2015 jich bude už 15. V mezinárodním srovnání se tak naše republika dělí o 10. až 11. místo s Čínou v počtu zahraničních (tj. neněmeckých) vystavovatelů. Co se týče návštěvnosti, na minulou akci BAU 2013 přicestovalo od nás 1854 návštěvníků, což stačilo na 7. místo mezi zahraničními návštěvníky.

BAU v klíčových číslech

Hlavní statistická čísla tohoto stavebního veletrhu jdou trochu mimo rozum člověka zvyklého na české zvyklosti. Stejně jako fakt, že tento veletrh vykazuje trvale rostoucí čísla v počtech návštěvníků a vystavovatelů i v dobách, kdy u nás tato čísla klesají. Počty vystavovatelů by zde mohly být dokonce významně vyšší, kdyby neexistoval dlouhý pořadník čekatelů, na které se dlouhodobě nedostává. To se má změnit stavbou dvou nových pavilonů C5 a C6, které využijí až vystavovatelé na BAU 2017.

Na minulou akci BAU 2013 se dostavilo na 235 000 tisíc návštěvníků, kteří zhlédli nabídku od tehdy rekordního počtu 2 060 vystavovatelů. Ze zahraničí přijelo vystavovat ze 41 různých zemí 572 vystavovatelů, což představovalo 27 %.

Podobná, a možná ještě vyšší návštěvnost, se očekává i v roce 2015. Očekává se, že také počet vystavovatelů přesáhne číslo 2000. Přesnější čísla o vystavovatelích a návštěvnících BAU 2015 se každopádně dozvíme až po zahájení, resp. po ukončení veletrhu.

Proč jet na BAU 2015

  • Jde o unikátní představení lídrů a obchodních značek na trhu.
  • Všechny klíčové obchody, výrobky, materiály naleznete na jednom místě.
  • Největší světový veletrh pro architekty a stavební inženýry.
  • Dvouletý inovační cyklus od výrobců rezonuje s cyklem BAU.
  • Budoucnost výstavby na speciálních výstavách a fórech.
  • Dialog mezi všemi, kdo je zapojen do přípravy staveb, navrhování a výstavby.
  • Magický Mnichov – město světové třídy, které Vás vřele přivítá!

Dlouhá noc Architektury

„Dlouhá noc”, která se poprvé konala na BAU 2011, je považována za absolutní „trhák” doprovodného programu. Jejím účelem je postavit most mezi veletrhem BAU, městem Mnichov a všemi, kteří se zajímají o architekturu. Pořadatelé využívají faktu, že zážitek je více vzrušující především v noční atmosféře města. Praktická realizace bude taková, že v pátek 23. února 2015 v době od 19 hodin do půlnoci bude v provozu kyvadlová autobusová doprava mezi 36 architektonicky nejzajímavějšími stavbami Mnichova. Cestující mohou kdykoliv nastoupit a vystoupit. V autobusech budou studenti architektury podávat výklad o budově, která následuje. Vedle této akce, která bude otevřena každému, se pořádají také okružní jízdy se specifickým zaměřením pouze pro vystavovatele a návštěvníky. Ty je ovšem nutné předem objednat. Start je vždy od výstaviště.

Závěr

Účastnit se stavebního veletrhu BAU bývá nemálo lidmi považováno za užitečnější a přínosnější, než se účastnit stavebních veletrhů u nás. Myslí si to nejen návštěvníci, ale možná ještě více vystavovatelé. Zkrátka ti, co na BAU získali nějakou zkušenost.

Z pohledů vystavovatelů navštěvují české stánky lidé, kteří se více a detailněji zajímají o prezentovanou nabídku. Jde buď o techniky a řemeslníky, nebo obchodníky včetně lidí, kteří hledají obchodní zastoupení. Na BAU lze rozjednat a založit významné obchody i daleko mimo Německo.

Návštěvník z České republiky, i bez jazykové přípravy, se domluví nejen u 15 českých vystavovatelů. Prakticky každý velký dodavatel stavebních materiálů, který má u nás pobočku, je na BAU jazykově připraven na českého návštěvníka. Pracovníci z českých afilací tu často drží službu a na českého návštěvníka mají většinou mnohem více času, než u nás. Přijeďte na BAU 2015 a objevte nový svět.

¹) Zpracováno z podkladů Messe München GmbH
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Messe Munchen