Veletrh BAU 2023 se nesl ve znamení ochrany klimatu a úspor energií. (foto Sebastian Resch, Messe München)

BAU 2023 ve znamení úspěšného comebacku

Po čtyřleté přestávce je BAU, přední světový veletrh architektury, materiálů a systémů, zpět a s vynikajícím výsledkem. Na výstaviště Messe München dorazilo od 17. do 22. dubna okolo 190 000 návštěvníků (z toho 80 000 ze zahraničí), aby se dozvěděli o inovacích a trendech od 2 260 vystavovatelů (v roce 2019 jich bylo 2 250) ze 49 zemí (v roce 2019 ze 45 zemí).

Již v polovině veletrhu počet návštěvníků téměř dosáhl úrovně roku 2019. Pozitivní trend sice následně zpomalily stávky na německých letištích a v systému regionální a dálkové veřejné dopravy, ale i tak se podařilo, že BAU 2023 re řadí mezi velmi úspěšné ročníky. Velkým hitem veletrhu byla průmyslová platforma BAU Insights 365-days, jež byla zřízena před pouhými dvěma měsíci. Nový online portál stavebního průmyslu denně využívalo až 40 000 lidí.

Spoluředitelé, Reinhard Pfeiffer a Stefan Rummel, shrnuli celý veletrh těmito slovy: „BAU opět dokázal, že je a zůstane nejdůležitější platformou pro inovace a premiéry v segmentu stavebnictví. Navzdory čtyřleté vynucené přestávce se v Mnichově představilo více společností než kdy jindy.

Naše účast na veletrhu

Také redakce časopisu Stavebnictví a interiér se na veletrh vypravila a zjistila více o novinkách, které zde byly prezentovány. Určitě nás zaujal trend směřující k energetické soběstačnosti domácností. Líbila se nám například novinka na stánku CAPAROL – fotovoltaika na fasádě vyrobená v různých barvách. Zkrátka tak, abyste si mohli vybrat tu svou barvu a sladit ji například již se svou stávající fasádou. Fotovoltaika nechyběla také na střechách – všimli jsme si jí například u Prefy Aluminiumprodukte.

CAPAROL představil barevné fotovoltaické moduly určené pro montáž na fasádu.

Dodejme, že fotovoltaiky by se neměli bát ani drobní investoři v segmentu rodinných domů. Právě pro ně je často výhodnější, než nákup elektrické energie pouze z rozvodné sítě. Navíc při jejím pořízení se s ní majitelé velmi rychlé sžívají a svou spotřebu přizpůsobí sluneční aktivitě, čímž skutečně chrání životní prostředí.

Přítomny na BAU byly také firmy Viessmann, Buderus či Vaillant, které se cca před měsícem účastnily obrovskými stánky veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem. Tentokrát měly stánky menší, ale dostatečně velké k tomu, aby na nich návštěvníkům představily své nejdůležitější novinky a výrobky z oboru TZB – tepelná čerpadla (TČ), kondenzační kotle, rekuperační jednotky apod. Firma Viessmann ukázala také nabíjecí stanici pro elektromobily či fotovoltaiku.

Dalším trendem celého veletrhu se stala zeleň – návrat k přírodě. Velmi poutavý stánek v tomto duchu měla bezesporu firma SCHÜCO International KG. K vidění byly zelené střechy, ale také přírodní obrazy, tapety či květiny na stáncích.

Zelená barva se objevovala také na tapetách.

Nechyběly stánky se stavební chemií. Jako vždy se nám velmi líbil UZIN UTZ, který zde prezentoval všechny své značky. V segmentu izolací kralovaly firmy ROCKWOOL a BAUMIT. U podlah jsme se zastavili u společností KAINDL, která vlastní firmu Kronospan, a Gerflor. Firma Taborsky z Rakouska nabídla sortiment trapézových plechů. Mezi okenáři měla velmi pěkný stánek firma Ekookna. Největším vystavovatelem v segmentu garážových a sekčních vrat byla, již tradičně, firma Hörmann. Stejná společnost nabízí také vchodové či interiérové dveře. Firma PYROBEL představila ohni odolné sklo o rozměrech až 2000x4500 mm. Žebříky na střechy jsme viděli u firmy Wippro. Nechyběly stánky s okapy, trubkami, stroji a nářadím. Zkrátka se vším, co ke stavbám patří.

UZIN UTZ na BAU prezentoval všechny své značky.

České firmy na BAU 2023

Rovněž se nám podařilo navštívit většinu českých firem, konkrétně jsme se zastavili na stáncích: CIDEM Hranice, a.s., GAPA MB, s.r.o., GREFIX EU SE, Fortemix, s.r.o., NEBESYS TEAM a.s. LASSELSBERGER, s.r.o. (vystavoval pod značkou RAKO, jež v letošním roce slaví 140 let) a Wild Stone trading s.r.o. A bylo vidět, že se rozhodně na veletrhu neztratily a měly co ukázat. Dva dny utekly jako voda a my stihli méně, než jsme plánovali. Takže se již těšíme na další veletrh. Proběhne, jak bývalo zvykem, za dva roky v lednu, přesně od 13. do 18. ledna 2025.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková