bauma 2010 a aktuální stav ekonomiky

Větší výstavní plocha, více vystavovatelů, nárůst zahraničních vystavovatelů o 45 %, lepší parkovací podmínky, více očekávaných návštěvníků, mnoho novinek a zlepšení ekonomické situace. Tak lze stručně popsat slova, která padla na konferenci při představení veletrhu bauma 2010, jenž se bude konat 19.–25. dubna v Mnichově.

Setkání novinářů z celého světa s předními vystavovateli a pořadateli

Ve třech dnech, přesně 18.–20. ledna, se v Mnichově konala tzv. prebauma. Na ní se setkalo téměř 250 novinářů z celého světa (za ČR jsme byli pozváni dva) s předními vystavovateli veletrhu a jeho pořadateli. První den se novináři zúčastnili tiskové konferenci, kde se dozvěděli nejnovější informace o připravovaném veletrhu bauma 2010 a aktuálním stavu ekonomiky v oblasti stavební techniky. Zároveň byli seznámeni s 15 výrobky a inovacemi, které byly navrženy na ocenění a byli požádáni, aby se podíleli na jejich hodnocení.

Další dva dny potom probíhala setkání novinářů s vystavovateli. Vystavovatelů přijelo do Mnichova více než 500 a každý se snažil podat novinářům co nejucelenější informace o své firmě a výrobcích, především však novinkách, které se chystají na prestižním veletrhu bauma 2010 představit.

Zleva pan Dittrich, Kemmann a Egetenmeir, zástupci mnichovského veletrhu

Z tiskové konference – aktuální stav ekonomiky

Konference byla pořádána za účasti pánů Klause Dittricha a Eugena Egetenmeira, zástupců Mezinárodního mnichovského veletrhu (MMI) a Dr. Christofa Kemmanna, zástupce Sdružení pro stavebnictví a stavební stroje (VDMA). Všichni zúčastnění měli možnost při vystoupení přednášejících vidět řadu grafů, kde byla zachycena například celosvětová krize ve stavebním průmyslu v loňském roce, stav vývozu a dovozu v Německu či růst v Indii. Dva nejvýzamnější přikládáme.

Nejhoršího poklesu prodeje dosáhlo Irsko (téměř 32 %). Dále Velká Británie (přes 13 %), Španělsko, USA. Skandinávie zaznamenala rovněž pokles. Kupodivu, dle údajů na konferenci, se krize letos poměrně málo dotkla Francie (v loňském roce to bylo mnohem markantnější). Největšího úspěchu dosáhla i v tomto roce Čína, kde se prodávalo a prodávalo a Čína se opět stala největším světovým trhem. V Asii celkově prodej vzrostl o 2,6 %. V průměru však byl celosvětový pokles prodeje stavebních strojů oproti roku 2008 3,7 % (v roce 2008 to bylo v porovnání s rokem 2007 14 %1)).

Stavební stroje a stavebnictví v Německu

Protože údaje o střední Evropě se na grafu neobjevily, uvádíme graf našich největších sousedů, kteří naši zemi nejvíce ekonomicky ovlivňují – Německa. Ještě do nedávna bylo Německo největším vývozcem stavebních strojů a zařízení. V loňském roce byly údaje následující:

Doma, tj. v Německu se úspěšnost nabídek oproti roku 2008 snížila o 36 % a prodej klesl o 36 %.

Úspěšnost nabídek a prodej v zahraničí klesl ještě více. Nabídky o 53 % a prodej o 48 %. Celkově se očekává, že už letos dojde k mírnému zlepšení trhu a ozdravení nastane v roce 2011.

1 Dle údajů z tiskové konference získané před veletrhem INTERMAT v Paříži
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková