Baumit Nanopor barva – nová fasádní barva s nanotechnologií

Nanotechnologie, obor 21. století, se už stal téměř běžnou součástí i stavebnictví. Dokládá to i úspěch Baumit Nanopor omítky. Následovník na sebe nenechal dlouho čekat. A tak Baumit přivádí na trh i doplňující výrobek pro oblast optických sanací a renovací fasád – Baumit Nanopor barvu.

Přirozený samočisticí efekt je v obou případech dosažen spojením klasických silikátových pojiv s aplikací nanotechnologických principů2. Srovnávací pokusy v laboratořích i na reálných objektech Německu, v Rakousku a v České republice prokázaly, že rozdíl mezi standardními omítkami či barvami a Baumit Nanopor omítkou a barvou stejného odstínu jsou zřejmé již po jednom roce.

Vpravo Nanopor omítka po dvou letech (vlevo obyčejná omítka)
Nanopor barva 500× zvětšeno
Nanopor omítka 500× zvětšeno
Silikonová omítka 500× zvětšeno

Fasády s Baumit Nanopor omítkou či Baumit Nanopor barvou zůstávají prokazatelně dlouhodobě jasné a nezašpiněné. Předpoklad, že vydrží nejméně dvakrát tak déle krásné než běžné fasády, je tak velmi reálný. Speciální nanoporézní struktura zajišťuje, že fasády s Baumit Nanopor omítkou či barvou, na rozdíl od jiných samočisticích povrchových úprav, nemusí čekat pro nastartování očistné kůry až začne pršet či být čištěny proudem vody z čisticího zařízení. Ani nemusí být natírány dalšími speciálními nátěry.

Na tomto dvojdomku je možno velmi dobře srovnat kvalitu omítek. Vlevo je Baumit Nanopor omítka po roce, vpravo je obyčejná omítka
Vila v Jablonci nad Nisou s Baumit Nanopor omítkou

Na rozdíl od probarvené tenkovrstvé pastózní omítky Baumit Nanopor, která se používá především na zateplovacích systémech nebo při důkladných renovacích fasád, nachází Baumit Nanopor barva uplatnění i v oblasti sanačních omítkových systémů a při optických renovacích již existujících zachovalých fasád. Avšak stejně tak je možné ji použít i jako konečný nátěr vápenocementových omítek a štuků, neprobarvovaných ušlechtilých omítek či omítkových stěrek na novostavbách a zateplovacích systémech.

Rodinný dům v Doubí u Turnova, kde byla použita Baumit Nanopor omítka

Baumit Nanopor barva je dodávána ve 200 odstínech Baumit „colours of more emotions”. V mimořádných případech je možné ji tónovat i podle jiných vzorníků.

Baumit. Nápady s budoucností.

1 Ing. Petr Lorenc, manažer jakosti Baumit, spol. s r.o.
2 Hlavní principy nanotechnologie jsou popsány v časopise Stavebnictví a interiér v čísle 3/2003, Bramac Protector – nový rozměr skládané střešní krytiny nebo v článku PCI-Nanolight® – skutečně flexibilní lepidlo pro obklady a dlažby z čísla 7/2004.
Přečtěte si také podrobný popis Baumit Nanopor omítky.
Autor: Ing. Petr Lorenc
Foto: Archiv firmy