Bidety jinak

Zajímavým námětem pro projektanty a architekty při řešení hygienických zařízení včetně rekonstrukcí koupelen a WC nabízí elektronický bidet, který je z lékařského hlediska vysoce ceněný, prostorově nenáročný a montážně jednoduchý. Firma Easy Clean navíc nabízí i cenovou dostupnost tohoto moderního zařízení pro zdravé i zdravotně postižené občany.

Již za první republiky se začaly objevovat bidety, a to hlavně v lázních a u středních a vyšších vrstev obyvatelstva. Bohužel se však tento trend počátkem padesátých let zastavil, což vedlo ke značnému rozdílu kultury sociálních zařízení u nás a na Západě. Ještě před dvaceti lety byl u nás bidet velkou vzácností a i dnes se stále setkáváme s lidmi, kteří neví, co bidet je a k čemu slouží.

Moderní a úsporné řešení

Klasický bidet je pořád jen umývadlo na zemi a je až k podivu, vzhledem k ohromnému vývoji v designu i funkčnosti ostatního zboží, že se jeho podoba za posledních 90 let téměř nezměnila. To si jako první v Evropě uvědomili ve Švýcarsku, kde asi před dvaceti lety vyměnili klasický způsob za asijský, který nabízí moderní, účinné a progresivní řešení.

Elektronický bidet

Že je voda efektivnější než papír víme všichni. Když máme špinavé ruce, umyjeme si je. Když si čistíme zuby, také nepoužijeme papír, ale vodu. Stejné je to u nádobí, auta apod. V dnešní době má již každý automatické pračky, v kuchyni používáme myčky na nádobí, které jsou stejně jako elektronické bidety mnohem účinnější a v závěru hlavně úspornější. Sami na sobě však stále absurdním způsobem „šetříme”.

Perličkové mytí

K výhodám elektronického bidetu patří:

  • úspora místa (cca 1,5 m2),
  • pohodlí (bez použití toaletního papíru),
  • dokonalejší omytí (tlak vody),
  • úspora vody,
  • teplota,
  • jednoduchá obsluha.
Jednoduchá montáž

Široké možnosti využití

I z těchto důvodů také čeští projektanti (zvláště mladší generace) stále častěji zařazují tento způsob intimní hygieny do svých projektů rodinných domů, rekonstrukcí bytů či penzionů. Využívají se však i v domovech důchodců, nemocnicích a v dalších zdravotnických zařízeních či na úřadech a ve firmách, kde se uplatňuje sedavý způsob zaměstnání.

Hydraulicky sklápěné sedátko a poklop

Statistika a realita

Klasický bidet podle statistik používají především ženy; muži dávají z hlediska pohodlnosti přednost sprše nebo vaně. My dle zkušeností víme, že elektronický bidet využívá celá rodina, a to bez omezení věkem.

O budoucnosti elektronických bidetů svědčí i náš půlroční test, při kterém jsme zapůjčili na jeden měsíc 48 bidetů; následně jich bylo všech 48 prodáno!

U nás je bohužel elektronický bidet stále ještě opomíjen, což je chyba zejména nedostatečné informovanosti a propagace. Na výstavách často slýcháme připomínky zákazníků o chybějící nabídce při rekonstrukci či stavbě nového domu. Tohle už je otázka pro projektanty....

Autor: Antonín Krejča
Foto: Archiv firmy